نویسنده: حسین صدری
// پنجشنبه, ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۱

کمیک هایی که بهتر است پیش از تجربه بازی Spider-Man بخوانید

بازی Spider-Man، ساخته‌ی استودیوی Insomniac Games فردا منتشر می‌شود و بهترین کار این است که خودمان را برای تجربه‌اش آماده کنیم! در این مطلب کمیک‌هایی را که باید پیش از تجربه بازی بخوانید را معرفی می‌کنیم.

اسپایدرمن شخصیتی است که برای نخستین بار، در یکی از کتاب‌های کمیکی که توسط استن لی نوشته شده بود ظاهر شد. این شخصیت تخیلی توانست کمپانی مارول را از ورشکستگی نجات دهد و کتاب‌هایش با فروش عالی‌شان توانستند این شخصیت را خیلی زود در دل همه‌ی هواداران کمیک‌بوک‌ها جای دهند. سال‌ها گذشت و اسپایدرمن به جز در دنیای کمیک‌ها، در شاخه‌های مختلف سرگرمی ظاهر شد. اما عظیم‌ترین موفقیت این شخصیت باز می‌گردد به فیلم Spider-Man که سال ۲۰۰۲ به کارگردانی سم ریمی روی پرده‌ی سینما رفت. پس از این فیلم موفقیت‌های این شخصیت ادامه پیدا کردند و سه‌گانه‌ی سم ریمی به یکی از مهم‌ترین آثار سوپرهیرویی تاریخ سینما تبدیل شد. اسپایدی حالا دیگر شخصیت محبوبی بود که همه‌جای کره‌ی زمین طرفدران بسیار زیادی داشت. این شخصیت در کمیک‌بوک‌ها و سینما محبوبیت قابل توجهی داشت. اما همیشه در بازی‌های ویدئویی مشکلات بسیاری را تجربه می‌کرد. بازی‌هایی که بر اساس این شخصیت ساخته شده‌اند، کم تعداد نیستند اما همگی بلا استثنا مشکلات مهمی دارند. بازی‌های اسپایدی همواره سطح مشخصی از کیفیت را ارائه کرده‌اند اما هیچ‌گاه نتوانسته‌اند از بهترین بازی‌های دوره‌ی خود باشند. شاید مهم‌ترین عامل این وضعیت، ناشر بازی‌های این شخصیت بود. سال‌های زیادی امتیاز ساخت بازی‌های اسپایدرمن در دست Activision بود. این کمپانی نیز هیچ‌وقت حاضر نبود بیش از مقدار مشخصی به این کاراکتر بها دهد. اوضاع به همین منوال پیش رفت تا اینکه سونی موفق شد امتیاز ساخت بازی بر اساس شخصیت اسپایدرمن را به دست آورد. آن‌ها به جای ساخت بازی‌های درجه چندم، یکی از با استعدادترین استودیوها را مامور ساخت بازی کردند و بودجه‌ی قابل توجهی را نیز در اختیار آن‌ها قرار دادند. این‌گونه شد که اسپایدرمن استودیو اینسامنیاک متولد شد و طرفدران می‌توانند بعد از مدت‌ها، این شخصیت را در صدر ببینند. این که اسپایدرمن از زیرزمین اکتیویژن به پرچم‌دار سونی تبدیل شده، چیزی نیست که طرفداران کمیک‌بوک‌ها کوچکش بشمارند!

spider man

هم‌اکنون یک روز تا عرضه‌ی بازی اینسامنیاک باقی مانده و طرفدران برای تجربه‌ی آن لحظه شماری می‌کنند. برخی از طرفدران به تجربه‌ی همان بازی بسنده می‌کنند. اما دسته‌ی دیگری هم علاقه دارند تا زمان عرضه‌ی بازی، اطلاعات بیشتری درباره‌ی این شخصیت کسب کنند. اگر شما هم دوست دارید درباره‌ی این کاراکتر و داستان‌هایش در کتاب‌های کمیک بیشتر بدانید، ما برایتان لیستی از کمیک‌بوک‌های مهم این شخصیت را تهیه کرده‌ایم تا بتوانید برای بازی کردن اثر اینسامنیاک آماده‌تر شوید. دقت کنید که این لیست قرار نیست بهترین کمیک‌های اسپایدرمن باشد. بلکه این لیست فقط کمیک‌هایی را شامل می‌شود که شما را برای بازی جدید آماده‌تر و کمک می‌کنند داستان را بهتر بفهمید و کاراکترها را بیشتر بشناسید. البته باید این مسئله را نیز بدانید که بازی اینسامنیاک قرار نیست داستان کمیک‌های قدیمی را تعریف کند یا این که اقتباسی از آن‌ها باشد. اما دنیاسازی بازی و پیش‌زمینه‌های داستانی کاراکترها از برخی از مهم‌ترین کمیک‌های اسپایدرمن انتخاب شده‌اند. اینسامیناک به خوبی توانسته علاوه بر حفظ چارچوب‌های کمیک‌ها، دنیای مستقل خودش را خلق کند و رضایت همه را جلب کند. در ادامه کمیک‌های پیشنهادی را مرور خواهیم کرد.

Spider-Man

سری Amazing Fantasy، شماره ۱۵؛ همه‌چیز از آنجا شروع شد!

اگر می‌خواهید با دنیای کمیک‌های اسپایدرمن آشنا شوید، ابتدا باید با خود اسپایدرمن آشنا شوید! باید بدانید این شخصیت محبوب دقیقا کیست و از کجا آمده است. چرا ما دوستش داریم و چرا برای بازی جدیدش اینقدر هیجان‌زده هستیم. شماره‌ی پانزدهم از سری Amazing Fantasy جایی است که همه چیز آغاز شد. اسپایدرمن رسما در این کتاب متولد شد و پس از آن دوران جدیدی را برای کمپانی مارول رقم زد. داستان این کتاب، مستقیما به ریشه‌های اسپایدی می‌پردازد. نوجوانی به نام پیتر پارکر، توسط عنکبوتی رادیواکتو گزیده می‌شود و قدرت‌های ماورایی جدیدی پیدا می‌کند. او به خاطر کشته شدن عمو و سرپرستش احساس گناه می‌کند و همین مسئله باعث می‌شود ادامه‌ی زندگی‌اش را در راه عدالت بگذراند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید مارول قرار بود این سری کمیک را کنسل کند. استن لی، نویسنده‌ی معروف کمیک‌های مارول بعد از این که مطمئن شد این سری قرار نیست برای مدت زیادی دوام بیاورد، توانست با خیالی آسوده، فکرهایی را که در سر داشت روی کاغذ پیاده کند و شخصیت‌های جدیدی را امتحان کند. این‌گونه اگر هم آن شخصیت موفق از آب در نمی‌آمد، ضرر زیادی حاصل نمی‌شد. او ایده‌ی شخصیت اسپایدرمن را پیش مدیران مارول برد و جالب اینجا است که آن‌ها فکر می‌کردند این داستان شدیدا احمقانه است! استن لی اما به هر روشی که بود، حرفش را به کرسی نشاند و موفق شد داستان اسپایدرمن را بنویسد. همانطور که امروز می‌دانیم، این تصمیم نهایتا به سودآوری ختم شد چون در حال حاضر پنجاه و شش سال از انتشار آن کمیک می‌گذرد و اسپایدی همچنان زنده است و داستان‌هایش بچه‌ها و بزرگسالان را سرگرم می‌کند! اگر خواستید سراغ این کمیک بروید، پیشنهاد می‌کنیم به نسخه‌ی دیجیتالی آن بسنده کنید. چرا که نسخه‌ی فیزیکی‌اش رسما عتیقه محسوب می‌شود و ده‌ها هزار دلار برایتان آب می‌خورد!

Spider-Man

Brand New Day؛ یک روز تازه!

یکی از مهم‌ترین سری کمیک‌هایی که طرفداران بازی جدید باید به سراغش بروند، Brand New Day نام دارد. همه‌ی ماجراها از کمیک معروف Civil War آغاز می‌شود. جایی که اسپایدرمن در برابر همه‌ی مردم شهر، نقابش را از چهره بر می‌دارد و هویت خود را فاش می‌کند. وقتی مشخص شد همه‌ی این مدت پیتر پارکر نقاب اسپایدی را به صورت می‌گذاشته، همه‌ی مردم غافلگیر شدند. البته دسته‌ی نسبتا کوچک دیگری هم بودند که از این اتفاق خشنود شدند. این دسته، دشمنان اسپایدی و همه‌ی کسانی بودند که در این مدت از او کینه به دل داشتند. «کینگ‌پین» یکی از این افراد بود. او ماموری را استخدام می‌کند تا در یک بعد از ظهر آرام، در پشت بامی کمین کند و از راه دور با اسلحه‌ای دورزن، پیتر پارکر را به قتل برساند. متاسفانه یا خوشبختانه، گلوله‌ی شخص تیرانداز به جای پیتر، به زن‌عموی پیر و سالخورده‌اش اصابت می‌کند. آری. گویا پیتر بار دیگر قرار بود «عمه می» را از دست بدهد. او راه‌های زیادی را امتحان می‌کند، به بیمارستان‌های مختلفی سر می‌زند و به سوی دوستان و دشمنان زیادی دست یاری دراز می‌کند. اما هیچ‌کس نتوانست پیرزن نگون‌بخت را از مرگ نجات دهد. در این میان، یکی از شیاطین بزرگ دنیای مارول یعنی «مفیستو» پیشنهاد وسوسه‌انگیز و در عین حال دردناکی را مقابل اسپایدی قرار می‌دهد. او این قدرت را داشت که زن‌عمو می را شفا دهد. اما در عوض این کار از پیتر خواست که ازدواجش با مری جین را به طور کلی فراموش کند. قرار بر این بود که مفیستو ورد مخصوصش را بخواند و پیتر و مری‌جین را به خوابی عمیق فرو ببرد. آن‌ها پس از بیدار شدن، به کلی یکدیگر را فراموش می‌کردند و دیگر حتی شانس آشنا شدن را هم به دست نمی‌آوردند. اما چنان که مقرر بود، زن‌عموی پیتر صحیح و سالم، به زندگی خود ادامه می‌داد. پیتر و مری جین در لحظات اخر تصمیم گرفتند این انتخاب دشوار را انجام دهند و ازدواجشان را قربانی زنده ماندن می پارکر کنند. پس از به پایان رسیدن این داستان که One More Day نام دارد (و خواندنش جدای از موضوع این مقاله به همه توصیه می‌شود) سری جدیدی از کمیک‌های اسپایدرمن آغاز می‌شود. سری Brand New Day که یکی از معروف‌ترین نویسنده‌های معاصر کمیک‌های مارول یعنی دن اسلات داستان آن‌ها را پی‌ریزی کرده است. پیتر پارکر از خواب بلند می‌شود و ماجرای‌های جدیدی را آغاز می‌کند. ماجراهایی که این‌بار مری جین در آن‌ها نقشی ندارد. یکی از مهم‌ترین دلایلی که این کمیک را در این لیست قرار می‌دهیم این است که نخستین شماره‌اش، زادگاه یکی از مهم‌ترین ویلن‌های بازی است. مستر نگاتیو معروف که شاید مهم‌ترین ویلن جدید دنیای کمیک‌های اسپایدی در دهه‌ی اخیر است، برای اولین بار در نخستین قسمت از کمیک Brand New Day دیده می‌شود.

Spider-Man

Ultimate Spider-Man؛ تغییرات جسورانه

برایان اینتیهار، کارگردان بازی در مصاحبه‌ای با وبسایت IGN، رسما اعلام کرد که بخشی از دنیای بازی از سری اصلی کمیک‌های Ultimate Spider-Man الهام گرفته است. سری کمیک موفقی که توانست داستان اسپایدرمن را از نو تعریف کند و اگر حوصله‌ی مراجعه به نخستین شماره‌های سری The Amazing Spider-Man را هم ندارید، می‌توانید در این سری، ماجراهای نخستین روزهای اسپایدرمن را بخوانید. البته باید گفت جای نگرانی نیست! الهام‌گیری این بازی قطعا به شدت بازی Ultimate Spider-Man که در سال ۲۰۰۵ منتشر شد (و دست بر قضا بازی خیلی خوبی هم بود) نیست! قرار نیست گرافیک کارتونی سل-شید این سری به متریال‌های واقعی بازی جدید نفوذ کند. علاوه بر همه‌ی جلوه‌های گرافیکی و سایر ویژگی‌های گیم‌پلی، آن بازی حتی داستانش را هم از همکاری یکی از نویسندگان سری کمیک Ultimate به دست آورده بود. بازی کمپانی اینسامنیاک قرار است یک اسپایدرمن بزرگ‌سال و با تجربه را به تصویر بکشد. اسپایدرمنی که هشت سال است در خیابان‌های نیویورک پرسه می‌زند و خلافکاران ریز و درشت شهر را سر جایشان می‌نشاند. اما سری Ultimate همه چیز را از ابتدا آغاز می‌کند. از همان نوجوان پانزده ساله‌ای که عاشق دختری موقرمز است و هنگام عکاسی، توسط عنکبوتی که در معرض تابش‌های رادیواکتیو قرار داشته، گزیده می‌شود. پیتر در این سن به تازگی قرار است یاد بگیرد قدرت‌هایش را کنترل کند و ارزش‌هایی چون قدرت و مسئولیت در ذهنش جا بیفتند. اما پیتر پارکر اینسامنیاک به نوعی این واحدها را پاس کرده است.

برداشت ما این است که الهام‌گیری بازی جدید از این سری کمیک در توانایی تغییر دادن ماهرانه‌ی یک دنیای از پیش ساخته شده است. سری Ultimate توانست دنیای داستان‌های از پیش نوشته شده را آنطور که مطابق میلش بود تغییر دهد. البته میزان این تغییرات دقیقا به اندازه‌ای بود که هم ارزش‌ها و جذابیت‌های داستان‌های قبلی حفظ شود و هم ویژگی‌های جدیدی اضافه شود تا قصه‌های تازه‌تر و جذاب‌تری از کالبدش بیرون آیند. اسپایدرمن اینسامنیاک هم باید آنقدر با دل و جرئت باشد که تغییرات را طوری اعمال کند که بتواند یکی از بهترین قصه‌های دنیای اسپایدی را خلق کند. در عین حال نیز باید آنقدر به قوانین قدیمی وفادار باشند که طرفدران و مخاطبان قدیمی، با اثر جدید احساس غریبه‌گی نکنند.

از آنجا که این سری کمیک قرار است به ریشه‌های اسپایدرمن بپردازد، برای شروع گزینه‌ی بسیار مناسبی است. بسیاری از کسانی که می‌خواهند نقطه‌ای آغازین را برای شروع کمیک‌های اسپیایدرمن پیشنهاد دهند، ابتدای سری Ultimate را پیشنهاد می‌کنند. پس از شرح ماجراهای روزهای آغازین، این سری به نخستین رویارویی اسپایدی با کینگ‌پین می‌پردازد. شخصیتی که قرار است در بازی اینسامنیاک نیز نقش مهمی را ایفا کند.

 

Spider-Man

Ultimate Comics؛ ماجراهای مایلز مورالز

مدت‌ها پس از عرضه‌ی نخستین شماره‌ی سری Ultimate، برایان بندیس، نویسنده‌ی کمیک‌های اسپایدرمن تصمیم گرفت در نهایت این قهرمان محبوب را از پای در آورد و در نبردی بزرگ، مرگ پیتر پارکر افسانه‌ای را رقم بزند. او قهرمانی جوان‌تر را به جای او خلق کرد تا در نبود پارکر، نقش اسپایدرمن را بازی کند و همچنان عدالت را در شهر برقرار سازد. مایلز مورالز نوجوانی سیاه‌پوست بود که حتی پیش از تبدیل شدن به اسپایدرمن، زندگی سالمی هم نداشت! در واقع او در حین دزدی توسط یک عنکبوت گزیده شد و زندگی‌اش برای همیشه تغییر کرد. مایلز توانست طرفدران زیادی پیدا کند و زود خودش را در دل دوست‌داران کتاب‌های کمیک جا کند. بازی جدید اسپیایدرمن نیز قرار است این شخصیت را با پیتر پارکر همراه کند. البته هنوز نمی‌دانیم که او دقیقا چه نقشی در داستان دارد اما چیزی که مشخص است این است که برای برقراری ارتباط بهتر با داستان، بهتر است بیشتر با مایلز مورالز آشنا شوید.

داستان‌های مایلز مورالز جذابیت خاص خودشان را دارند و می‌توانند به خوبی قصه‌های پارکر شما را سرگرم کنند. شاید این مسئله به خاطر شخصیت متفاوت مورالز باشد. او نوجوانی است که قرار است به عنوان قهرمانی بی‌تجربه و تازه‌کار، مدافع مردم بی‌دفاع شهر باشد. مهم‌ترین چالش او در این مسیر، رسیدن به استانداردهای جسمی و حتی اخلاقی پیتر پارکر است که گویا قرار نیست به سادگی محقق شود. تریلرهای بازی جدید بارها این شخصیت را نشان داده‌اند و حتی می‌دانیم که پیتر هم در قامت اسپایدرمن و هم در قامت پیتر پارکر، او را می‌شناسد و با او همکاری می‌کند. مشخص نیست که مایلز از هویت اسپایدی خبر دارد یا نه. اما مشخصا نقش او در داستان غیر قابل انکار خواهد بود.

Spider-Man

Spider-Men؛ مردان عنکبوتی!

می‌دانیم که پیتر و مایلز مورالز در بازی جدید یکدیگر را می‌شناسند. ممکن است این آشنایی فقط و فقط در حد یک رابطه‌ی ساده باشد. شاید هم مایلز مورالز واقعا قرار است در این بازی (شاید اواخر، شاید اواسط!) تبدیل به اسپایدرمن شود. اگر این اتفاق بیفتد، پیتر پارکر یا زنده است، یا مرده! اگر پارکر زنده باشد و مایلز هم به عنوان اسپایدرمن در فعالیت‌هایش او را یاری دهد، می‌توان گفت در بازی جدید هم رسما با کمیک Spider-Men طرف خواهیم بود! ماجرای این سری کوچک از آنجا آغاز می‌شود که برایان بندیس و سارا پیشلی تصمیم گرفتند قهرمانانشان را از دو دنیای متفاوت به یکدیگر پیوند بزنند. مایلز مورالز که برای مدتی کمیک‌های Ultimate را تسخیر کرده بود و پیتر پارکر هم حضور منظمی در سری کمیک‌های اصلی داشت. این کراس‌اور زمانی شکل گرفت که پارکر به دنیای Ultimate می‌آید و با مایلز مورالز آشنا می‌شود. با استفاده از تجربیات پیتر و قدرت‌های جدید مورالز، آن‌ها تلاش می‌کنند در نبرد علیه میستریو به پیروزی برسند. نکته‌ی جذاب این داستان این است که پارکر از دنیایی دیگر به دنیای مورالز سر می‌کند و حتی ماجراهای نسخه‌ی دیگر خودش در این دنیا را نیز نظاره می‌کند. دو اسپایدرمن سرخ و سیاه، در کنار یکدیگر تیم کاملی را تشکیل می‌دهند و داستان‌های جذابی را خلق می‌کنند. بهتر است تا زمانی که بازی اینسامنیاک منتشر می‌شود سری هم به این کمیک جالب بزنید.

Spider-Man

داستان‌های ۶ خبیث

تریلری که در E3 2018 از بازی به نمایش در آمد، به وضوح نشان می‌داد اینسامنیاک گیمز قصد دارد به سراغ یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین قصه‌های اسپایدرمن برود و با الهام گرفتن از آن، صحنه‌های حماسی این کمیک‌ها را در یک بازی ویدئویی پیاده‌سازی کند. در تریلر دیدیم که اسپایدی با گروهی از خلافکاران شهر مواجه می‌شود و ناچار است به صورت هم‌زمان با همه‌ی آن‌ها مبارزه کند. راینو، اسکورپیون، مستر نگاتیو، والچر، الکترو و خلافکار دیگری که هویتش قرار است هنوز به صورت معما باقی بماند، (البته طبق حدس‌هایی که زده شده، می‌توانیم از همین حالا به طور قطع بگوییم این شخصیت یا دکتر اختاپوس است و یا گرین گابلن. اگر دوست دارید بدانید چرا، این مقاله را مطالعه کنید) به صورت دست جمعی به اسپایدی حمله کردند و حتی در نهایت توانستند او را از پای در آورند. این شش نفر بیش از هر چیزی، یادآور یکی از داستان‌های محبوب اسپایدرمن یعنی «۶ خبیث» هستند.

ماجرا باز می‌گردد به خیلی سال پیش. زمانی که نخستین شماره‌های سری The Amazing Spider-Man روند انتشار را طی می‌کردند. در نخستین قسمت از Annualهای این مجموعه، داستان شکل و شمایل متفاوتی به خودش گرفت. دکتر اختاپوس، پس از چندین بار شکست خوردن علیه اسپایدرمن، به این فکر افتاد که برای غلبه بر او، فقط و فقط یک راه وجود دارد و آن این است که همه‌ی دشمنان قسم‌خورده‌اش با یکدیگر متحد شوند. او برای همه‌ی دشمنان اسپایدی پیغام فرستاد و از آن‌ها درخواست کرد که به جلسه‌ی سری او بیایند تا راهی را برای غلبه پیدا کنند. از میان همه‌ی نامه‌هایی که فرستاد، فقط پنج نفر درخواست او را پذیرفتند و سر میز مذاکره آمدند. والچر، الکترو، میستریو، کریون و سندمن کسانی بودند که با دکتر اختاپوس همکاری کردند. آن‌ها تصمیم گرفتند برای شکست دادن اسپایدی با یکدیگر همکاری کنند و اینجا بود که گروه ۶ خبیث یا همان Sinister Six تشکیل شد. البته مهم‌ترین مشکل این گروه این بود که هیچ‌یک از آن‌ها حاضر نبود افتخار کشتن اسپایدی را از دست بدهد و اجازه دهد این توفیق نصیب دیگری شود! به نظر می‌رسد در بازی جدید اینسامنیاک هم شاهد رخ دادن این دست اتفاقات باشیم. هرچند آن‌ها بسیار مطیع‌تر به نظر می‌رسند و از رئیسشان شدیدا حساب می‌برند!

نخستین کمیک ۶ خبیث توانست به موفقیت‌های خوبی دست پیدا کند. همین باعث شد ورژن‌های دیگری نیز از این کمیک در سری‌های مختلف نوشته شود. این گروه گاها با اعضای مختلف ظاهر شده، گاهی رئیسش شخص دیگری بوده و حتی گاهی فقط به عدد شش بسنده نکرده! از آنجا که بازی اینسامنیاک به وضوح قصد دارد شش خبیث خودش را خلق کند، بد نیست سری هم به سری کمیک‌های این گروه بزنید و ماجراهایشان را بخوانید.

مدت زیادی تا عرضه‌ی اسپایدرمن اینسامنیاک باقی نمانده. بازی‌ای که از نظر اکثر تحلیل‌گران و صاحبنظران احتمالا می‌تواند بهترین بازی‌ای باشد که تابه‌حال بر اساس این شخصیت کمیک‌بوکی ساخته می‌شود. این بازی حتی این شانس را دارد که در زمینه‌ی بازی‌های سوپرهیرویی، با پادشاه بی‌چون و چرای این سبک یعنی سری Batman: Arkham رقابت کند. پس بهتر است هرچه بیشتر خودتان را برای تجربه‌ی آن آماده کنید. خواندن کمیک‌های جذاب اسپایدرمن (به من اعتماد کنید؛ این داستان‌ها خیلی جذاب‌تر و گیراتر از مزخرفات سینمایی‌ای است که اخیرا تحویل طرفدران این شخصیت داده شده!) یکی از مهم‌ترین کارهایی است که پیشنهاد می‌کنیم در این چند روز انجام دهید.

فراموش نکنید نظراتتان را در این باره با زومجی در میان بگذارید.


منبع IGN زومجی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده