نویسنده: مهرداد داودی
// یکشنبه, ۲۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۳۲

اصغر فرهادی از فیلم ساختن در ایران و خارج از آن می‌گوید

اصغر فرهادی، فیلمساز مطرح ایرانی می‌گوید فیلمسازی برای ایران و مخاطبانش برای او آسان‌تر از کارگردانی در خارج از کشور است.

جشنواره فیلم «راه ابریشم» در چین مدت کوتاهی پیش میزبان اصغر فرهادی، کارگردان مطرح ایرانی بود، کارگردانی که اخیرا فیلم‌برداری فیلم جدید خود یعنی قهرمان را کلید زده است. بنابر اخبار سینمای ایران؛ اصغر فرهادی در جریان حضور خود در این جشنواره به‌عنوان مهمان، صحبت‌هایی کرده است. فرهادی درباره فیلمسازی در ایران چنین گفت:

«در فیلم‌هایم تلاش می‌کنم تا جای ممکن زندگی در ایران را نشان دهم. ساخت فیلم به زبان فارسی و پرداختن به مشکلات جامعه خودمان آسان‌تر است، وقتی به کشور دیگری می‌روم، عادات، زبان و محیط اجتماعی متفاوت است. تاکنون دو فیلم در خارج از ایران ساخته‌ام اما هنوز احساس می کنم فیلم‌های هنری رابطه تنگاتنگی با فرهنگ و اجتماع دارند. وقتی برای کشورم و مخاطبانم فیلم می‌سازم کارم آسان‌تر است. در دیگر کشورها احتمال بروز دشواری‌های خلاقانه وجود دارد.»

اصغر فرهادی درباره تاثیر شیوع گسترده ویروس کرونا بر سینما گفت:

«این بیماری همه‌گیر تمامی جنبه‌های زندگی و نه فقط فیلم‌سازی را تحت تاثیر قرار داده است. پیش از شیوع ویروس کرونا فکر می‌کردم من و اطرافیانم بسیار سلامت هستیم اما اکنون همه دربرابر این همه‌گیری آسیب‌پذیر شده‌ایم. فکر می‌کنم با پیشرفت علم و فناوری بتوانیم به شکل بهتری با شیوع ویروس کرونا مقابله کنیم.»

اصغر فرهادی با لباس سیاه

اصغر فرهادی یکی از شناخته‌شده‌ترین کارگردان‌های سینمای ایران است. او تاکنون فیلم‌های رقص در غبار، شهر زیبا، چهارشنبه‌سوری، درباره الی، جدایی نادر از سیمین، گذشته، فروشنده و همه می‌دانند را ساخته است. جدیدترین فیلم او قهرمان نام دارد که فیلم‌برداری آن با بازی محسن تنابنده و امیر جدیدی اخیرا آغاز شده است.

اصغر فرهادی تاکنون جوایز متعددی برنده شده است. احتمالا مشهورترین آن‌ها دو جایزه اسکار او برای فیلم‌های جدایی نادر از سیمین و فروشنده هستند، دو جایزه اسکاری که هر دو در بخش بهترین فیلم خارجی زبان به‌دست او رسیدند. این کارگردان همچنین برای نگارش فیلمنامه فیلم سینمایی «فروشنده» جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره کن را به‌دست آورده است. 

شما کاربران زومجی درباره سخنان و فیلم‌های اصغر فرهادی چه نظری دارید؟


اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده