نویسنده: فریده صالحی
// دوشنبه, ۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۸

هایائو میازاکی نام آخرین انیمیشن سینمایی خود را رسما اعلام کرد

هایائو میازاکی به‌تازگی عنوان آخرین فیلم خود را به طور رسمی اعلام کرد و طبق صحبت‌های او به نظر می‌رسد که حالا حالاها باید برای تماشای اثر او منتظر باشیم.

در جدیدترین اخبار سینما و تلویزیون، در ساعاتی پیش هایائو میازاکی، کارگردان اسطوره و افسانه‌ای ژاپنی عنوان آخرین فیلم خود را به طور رسمی اعلام کرد. او آخرین فیلم خود را با نام Kimitachi wa Dou Ikiru ka یا همان «شما چطور زندگی می‌کنید؟» معرفی کرد.

میازاکی عنوان آخرین فیلم خود را بر اساس کتاب محبوبی از نویسنده ژاپنی یعنی گنزابورو یوشینو (۱۸۹۹ - ۱۹۸۱) که با همین نام نوشته شده انتخاب کرده است. یوشینو از دهه ۱۹۳۰ کار نویسندگی کتاب برای کودکان را آغاز کرد؛ زیرا در آن زمان اعتقاد داشت که حکومت امپریالیسم و سلطنتی آنها خیلی نسبت به سنین کودک و نوجوان اهمیتی قائل نمی‌شود و آنطور که باید و شاید به آنها توجه نمی‌کند. یوشینو بیشتر در نوشتن کتاب‌هایش از سبک لیبرال و آزادی‌خواهی استفاده می‌کرد تا بتواند این تفکر را به بچه‌ها یاد داده و این تفکر را در آنها افزایش دهد. به طور مثال او در کتاب Kimitachi wa Dou Ikiru ka خود، مسائلی مانند برابری طبقاتی، فلسفه سوسیالیستی و حتی اقتصاد مارکسیستی را به نوعی عنوان کرده بود تا بتواند بچه‌ها را با این موضوعات آشنا سازد. در نسخه اصلی کتاب که انیمه Kimitachi wa Dou Ikiru ka بر اساس آن ساخته خواهد شد، داستان پسربچه‌ای حکایت می‌شود که تصمیم می‌گیرد فکر کردن به خودش را آغاز کند و کمی هم برای خودش اهمیت قائل باشد و به نوعی خود را مستقل از دیگران سازد.

این اولین باری نیست که ما شاهد این هستیم که میازاکی برای انتخاب اسم فیلم‌هایش از عنوان کتاب‌ها استفاده می‌کند. بر اساس گزارش‌های به دست آمده از سایت خبری انیمه‌ای Anime News Network (به اختصار ANN) و طبق اشاراتی که در این گزارش شده است، در سال ۲۰۱۳ میازاکی برای انتخاب عنوان پروژه خود یعنی انیمه Kaze Tachinu (باد برمی‌خیزد)، از نام رمان تاتسو هوری که با همان عنوان Kaze Tachinu نوشته شده بود استفاده کرده است. میازاکی در گفتگوی اخیری که آخر هفته جاری با او تنظیم شده بود اینگونه درباره جدیدترین پروژه خود عنوان کرد:

محوریت این فیلم درباره این است که چگونه کتاب خاصی مانند Kimitachi wa Dou Ikiru ka به طرز جالبی روی زندگی و اتفاقاتی که برای شخصیت اصلی داستان رخ می‌دهد، متمرکز شده است. برای تکمیل سازی این انیمه چیزی در حدود سه تا چهار سال زمان لازم است.

بر اساس گزارش اخیر سایت خبری آساهی شیمبون، هایائو میازاکی در سخنرانی اخیرش که در Natsume Soseki Memorial Museum، در دانشگاه واسدا در شهر توکیو برگزار شده بود، اشاراتی به این پروژه جدیدش هم کرد.

Hayao_Miyazaki-Cover

سابقا سایت خبری کوتاکو گزارش کرده بود که میازاکی در حال فعالیت و کار کردن روی پروژه‌ای جدید است که انیمه‌ای کوتاه و CG با نام «کرمی به نام بورو» (Boro the Caterpillar) خواهد بود. توشیو سوزوکی، تهیه‌کننده این فیلم اعلام کرد که جدیدترین اثر هایائو میازاکی به احتمال زیاد در سال ۲۰۱۹ و قبل از آغاز مسابقات المپیک ۲۰۲۰ توکیو اکران خواهد شد.

زمانی که میازاکی برای اولین بار اعلام کرد که قرار است دوباره همانند گذشته به صنعت انیمه‌سازی بازگردد، امیدوار بود که بتواند پروژه خود را تا سال ۲۰۲۰ به اتمام برساند، اما اینطور که از ظواهر امر پیدا است، این انیمه تا قبل از سال ۲۰۲۱ کامل نخواهد شد. 

میازاکی قبلا استودیو را با بازنشستگی‌اش تهدید کرده است. زمانی که او در سال ۲۰۱۳ آنجا را ترک کرد، کمپانی به طور رسمی اعلام کرد که نسل بعدی انیماتور‌ها را طور دیگری رشد خواهد داد و مدیریت خواهد کرد. البته فیلم‌ها و انیمه‌هایی که واقعا مورد علاقه طرفداران انیمیشن و فیلمسازان واقع شدند، اصلا پول‌های هنگفتی به دست نیاوردند. مثلا در مورد انیمه شهر اشباح (Spirited Away) که در سال ۲۰۰۱ اکران شد و پرفروش‌ترین فیلم استودیو جیبلی به حساب می‌آید، فیلمسازان این فیلم تنها ۲۷۵ میلیون دلار به دست آوردند.

با این حال، در طول این سال‌ها به لطف سیستم‌های استریم و DVD افراد خیلی زیادی نسبت به سال‌های گذشته به سمت انیمه‌ها و فیلم‌های این‌چنینی جذب شدند. پس پیش‌بینی می‌شود که جدیدترین اثر هایائو میازاکی در زمان اکران خود با استقبال بی‌نظیر و بی‌سابقه‌ای روبه‌رو شود.


منبع Kotaku
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده