// پنجشنبه, ۱۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۵۹

واکنش کارگردان Suicide Squad به نقدهای منفی این فیلم

با رفع محدودیت در انتشار نقدهای فیلم سینمایی جوخه انتحار (Suicide Squad)، اولین نمرات این فیلم منتشر شد که ارقام نسبتا پایینی را به خود اختصاص داده‌اند. حال دیوید آیر، کارگردان این فیلم به نقدهای منفی پاسخ داده است.

فیلم سینمایی Suicide Squad، یکی از موردانتظارترین فیلم‌های ابرقهرمانی و اقتباس شده از کمیک‌های کمپانی دی‌سی است که فردا در سینماهای سراسر جهان اکران خواهد شد. پیش از انتشار نمرات این فیلم بسیاری اعتقاد داشتند که Suicide Squad پتانسیل شکستن زنجیره ناکامی مجموعه فیلم‌های جهان سینمایی دی‌سی در امر جلب نظر منتقدین را داشته و قرار دادن «بد در برابر شیطان» با استقبال منتقدین روبه‌رو خواه شد. اما این امر محقق نشد و فیلم سینمایی Suicide Squad نمرات نسبتا پایینی را از منتقدین دریافت کرد. حال دیوید آیر، کارگردان این فیلم در شبکه اجتماعی توییتر به نقدهای منفی واکنش داده است.

موردی که در اکثر نقدهای فیلم Suicide Squad، حتی نقدهای مثبت دیده می‌شود، عدم رضایت منتقدین از نحوه روایت داستان و کارگردانی این فیلم است. بسیاری اعتقاد دارند که فیلم سینمایی Suicide Squad آن فیلم هیجان‌انگیزی که تریلرها نمایش می‌دهند، نبوده و در عوض فضای تاریک‌تری دارد. همچنین برخی دیگر نسبت به نوع شخصیت‌پردازی «جوکر» با بازی جرد لتو ناراضی هستند. اما پاسخ دیوید آیر به انتقادات و نمرات پایین فیلم «جوخه انتحار» در نوع خود جالب است. وی در شبکه اجتماعی توییتر، جمله معروفی از امیلیانو زاپاتا، از رهبران انقلاب مکزیک بر علیه نظام دیکتاتوری پورفیریو دیاس و از قهرمانان ملی کشور مکزیک، به زبان اسپانیایی نقل کرده است که ترجمه فارسی آن به شرح زیر است:

ترجیح میدهم ایستاده بمیرم تا به زانو در آمده (تسلیم شده) زندگی کنم

هدف و منظور دیوید آیر از بیان چنین جمله‌ای این است که وی «به جای پیروی از قوانینی که دیگران وضع کرده‌اند، حاضر است برای هدف‌اش هر آنچه که دارد به خاطر بیاندازد». دیوید آیر با قراردادن شخصیت‌های منفی در جایگاه محافظین جهان، نه تنها قوانین نانوشته فیلم‌های اقتباس شده از کمیک‌ها را برهم زده، بلکه به مانند فیلم سینمایی Deadpool در ژانر ابرقهرمانی که به عنوان یک ژانر راکد و به دور از خلاقیت شناخته می‌شود، مسیر متفاوتی را در پیش گرفته که نتیجه آن به احتمال زیاد عدم موفقیت در گیشه و جذب مخاطبین است. هرچه که این جملات در قالب نوشتار و بر روی کاغذ زیبا هستند، اما نمی‌توانند بر روی مشکلاتی که منتقدین به آن اشاره کرده‌اند سرپوش بگذارند.

در قبال فیلم‌های اقتباسی از کمیک‌ها دو نوع رویکرد وجود دارد؛ طرفدارها و منتقدین. بارها مشاهده شد که علی‌رغم کسب نمرات پایین از منتقدین، یک فیلم ابرقهرمانی توانسته است فروش نسبتا بالایی را تجربه کند. در واقع این مخاطبین هستند که موفقیت یا شکست یک فیلم را تعیین می‌کنند و فیلم‌های ابرقهرمانی پتانسیل جذب اکثر اقشار جامعه را دارند. به همین دلیل است که دیوید آیر در توییت دیگری به این نکته اشاره می‌کند که او فیلم سینمایی Suicide Squad را برای طرفداران ساخته است:

هدف از استفاده از سخن زاپاتا، نشان دادن عشق و علاقه‌ام به فیلم Suicide Squad بوده و من به این فیلم باور دارم. این فیلم را برای طرفداران ساختم. بهترین تجربه تمام عمرم.

شاید تصور کنید مشکلات اشاره شده توسط منتقدین به واسطه فشارها و تصمیمات کمپانی برادران وانر بوجود آمده‌اند، اما این کمپانی اعلام کرده که به دیوید آیر کنترل کامل داده است. با این وجود که فیلم سینمایی Suicide Squad فردا در سراسر جهان اکران خواهد شد، جمعی از طرفداران جهان سینمایی دی‌سی به دلیل «نقدهای ناعادلانه» خواستار تعطیلی وب‌سایت راتن تومیتوز شده‌اند.


منبع Screen Rant

اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده