نویسنده: مسیح کریمی
// شنبه, ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۵۹

بهترین فیلم های دنزل واشنگتن که باید ببینید

در این مطلب قرار است با دنزل واشنگتن بیشتر آشنا شویم و بهترین فیلم‌هایی را که این بازیگر محبوب و قدیمی بازی کرده، معرفی کنیم. پس در ادامه با زومجی همراه باشید.

دنزل واشنگتن در سال ۱۹۷۷ اولین نقش خود را در تله‌فیلم Wilma و سپس Flesh & Blood را در سال ۱۹۷۹ بازی کرد. فیلم Carbon Copy اولین هنرنمایی واشنگتن در سینما بود تا او به‌صورت رسمی وارد صنعت سینما شود. دنزل واشنگتن در سال ۱۹۸۸ برای اولین‌بار و برای بازی در فیلم Cry Freedom موفق شد نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شود و دو سال بعد و در سال ۱۹۹۰ موفق شد برای اولین‌بار جایزه اسکار برای بازی در فیلم Glory در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را دریافت کند. واشنگتن تا به امروز موفق شده ۹ بار نامزد دریافت جایزه اسکار شود و علاوه‌بر فیلم Glory، او در سال ۲۰۰۲ موفق شد برای بازی در فیلم Training Day برای دومین‌بار و اینبار در بخش بهترین بازیگر نقش اصلی مرد جایزه اسکار دریافت کند.

در ادامه این مقاله قرار است ۲۵ فیلم برتر دنزل واشنگتن را از نگاه زومجی معرفی کنیم.

توجه داشته باشید فیلم‌های این فهرست براساس رتبه‌بندی IMDB مرتب شده است.


بهترین فیلم های دنزل واشنگتن

دنزل واشنگتن و جرد لتو در حال صحبت درون ماشین در فیلم The Little Things

۲۵. فیلم The Little Things

فیلم چیزهای کوچک

اتفاقات فیلم The Little Things در شهر کرن کانتی در کالیفرنیا جریان دارد که یک آتش‌سوزی در آن رخ داده است. این فیلم قرار است داستان یک کلانتر به‌نام دک با بازی واشنگتن و یک کارآگاه LASD به‌نام بکستر با بازی ملک را دنبال کند که به‌دنبال یافتن و دستگیری یک قاتل سریالی بسیار باهوش و حقه‌باز در کرن کانتی هستند. دک شخصیتی باهوش است و استعداد جالبی نیز دارد، اما حال او باید با بکستر که دارای مشکلاتی نیز است و اکنون مافوق او خواهد بود، همکاری کند و همچنین شخصیت دک دارای گذشته تاریکی است که در حال کشمکش با آن است. فیلم The Little Things جدیدترین فیلم دنزل واشنگتن است که در اوایل سال ۲۰۲۱ به‌صورت همزمان در سالن‌های سینما و شبکه HBO Max اکران شد و شاید بهترین کار او نباشد، اما باز هم بازی و نمایش قابل قبولی را در این فیلم به نمایش گذاشته و دیدن او درکنار ستارگانی دیگر مثل جرد لتو و رامی ملک خالی از لطف نیست.


دنزل واشنگتن در فیلم Roman J. Israel, Esq

۲۴. فیلم Roman J. Israel, Esq

فیلم رومن جی. ایزریل، وکیل دادگستری

دنزل واشنگتن برای فیلم Roman J. Israel, Esq موفق شد تا برای نهمین بار نامزد دریافت جایزه اسکار شود

فیلم Roman J. Israel, Esq داستان وکیلی به‌نام رومن جی. ایزریل را دنبال می‌کند که پس از سکته‌ی قلبی شریکش در یک دفتر حقوقی کوچک، در شرکت حقوقی بزرگی مشغول به کار می‌شود. این فیلم، فیلم بعدی دن گیلروی، کارگردان فیلم Nightcrawler بود که شاید نتوانست انتظارات را برآورده کند، اما به فیلمی سرگرم کننده با بازی دنزل واشنگتن تبدیل شد که شاید بهترین بخش آن، بازی این بازیگر کهنه‌کار درکنار ستارگانی چون کالین فارل باشد. بازی دنزل واشنگتن در فیلم Roman J. Israel, Esq انقدر توانست نظر مثبت و تحسین منتقدان را جلب کند که این بازیگر موفق شد برای بازی در این فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار شود، اما درنهایت نتوانست برای سومین‌بار به این جایزه دست پیدا کند و در رقابت با گری اولدمن شکست خورد. واشنگتن درواقع با فیلم رومن جی. ایزریل، وکیل دادگستری برای نهمین بار به‌صورت کلی و برای هشتمین‌بار در بخش بهترین بازیگر نقش اول یا مکمل مرد نامزد دریافت جایزه اسکار شده بود.


دنزل واشنگتن در فیلم Courage Under Fire

۲۳. فیلم Courage Under Fire

فیلم شجاعت در زیر آتش

فیلم Courage Under Fire داستان ستوان ناتانیل سرلینگ با بازی دنزل واشنگتن را دنبال می‌کند که در جنگ خلیج فارس و در عملیات طوفان صحرا فرمانده یک واحد ارتش آمریکا بود. سرلینگ در این عملیات به اشتباه دستور نابودی تانکی را می‌دهد که تانک خودی بوده و باعث مرگ سربازان هم وطن خودش از جمله یکی از دوستان صمیمی‌اش می‌شود. این اتفاق باعث فشار روحی و افسردگی شدید او شده و در ادامه باعث فروپاشی زندگی زناشویی و حرفه‌ای او خواهد شد. فیلم Courage Under Fire کاری متفاوت از واشنگتن بود که او را در نقشی متفاوت می‌بینیم. فیلم در مجموع نقدهای مثبتی را از منتقدان دریافت کرد و بازی دنزل واشنگتن نیز با تمجیدهای زیادی مواجه شده بود. فیلم شجاعت در زیر آتش شاید محبوب‌ترین فیلم واشنگتن نباشد، اما یکی از فیلم‌هایی متفاوت و جذاب این بازیگر دوست داشتنی است که باعث قرار گرفتن آن در فهرست بهترین فیلمهای دنزل واشنگتن شده است.


دنزل واشنگتن در پوستر فیلم The Manchurian Candidate

۲۲. فیلم The Manchurian Candidate

فیلم کاندیدای منچوری

فیلم The Manchurian Candidate داستان سرگرد بنت مارکو و گروهبان ریموند شا را در طی عملیاتی در کویت در سال ۱۹۹۱ دنبال می‌کند که در این عملیات غافلگیر و دستگیر می‌شوند. در ادامه این دو نفر به آزمایشگاهی مخفی برده شده و شستشوی مغزی داده می‌شوند. حالا در زمان حال اتفاقات فیلم شا به‌دنبال معاونت ریاست جمهوری است و در مقابل مارکو قرار است رقیب شا را ترور کند تا شا معاون رئیس جمهور شود. فیلم The Manchurian Candidate درواقع نسخه جدید و بازسازی شده فیلمی به همین نام است که در سال ۱۹۶۲ اکران شد و اتفاقات آن در دوران جنگ سرد رخ می‌داد و دارای شباهت‌های داستانی زیادی نیز با یکدیگر دارند. در هرحال فیلم کاندیدای منچوری یک فیلم تریلر سیاسی با لحن توهم توطئه است که بدون شک بازی متفاوتی از دنزل واشنگتن در آن شاهد هستیم.


دنزل واشنگتن در فیلم Devil in a Blue Dress

۲۱. فیلم Devil in a Blue Dress

فیلم شیطان در لباس آبی

 • کارگردان: کارل فرانکلین
 • نویسنده: کارل فرانکلین
 • بازیگران: دنزل واشنگتن، تام سایزمور، جنیفر بیلز، دان چیدل، مائوری چایکین و بری شاباکا هنلی
 • تاریخ اکران: ۲۹ سپتامبر ۱۹۹۵
 • میانگین امتیازات فیلم Devil in a Blue Dress در IMDB: ۶.۷

اتفاقات فیلم Devil in a Blue Dress در لس آنجلس سال ۱۹۴۸ جریان دارد و داستان ایزی رالینز، سرباز سابق جنگ جهانی دوم را دنبال می‌کند که به‌دنبال کار در لس آنجلس است. اجاره خانه‌ او عقب افتاده و این مشکلات باعث می‌شود تا پیشنهاد پیدا کردن یک زن گمشده به‌نام دافنی را قبول کند. این پیشنهاد باعث می‌شود تا او به قلب شبکه‌ای گسترده از جنایت، حق السکوت، فساد پلیس و تباهی‌های زندگی خصوصی سیاستمداران وارد شود. فیلم شیطان در لباس آبی با روایت و داستانی متفاوت توانسته دنزل واشنگتن را در نقشی کاملا متفاوت قرار دهد و یکی از نقش‌آفرینی‌های متفاوت او را شاهد باشیم. فیلم Devil in a Blue Dress همچنین توانسته نظر مثبت منتقدان را جلب کند و بازی واشنگتن بخشی از این ستایش‌ها را به خود اختصاص داده است.


دنزل واشنگتن و رایان رینولدز در فیلم Safe House

۲۰. فیلم Safe House

فیلم خانه امن

 • کارگردان: دنیل اسپینوزا
 • نویسنده: دیوید گوگنهایم
 • بازیگران: دنزل واشنگتن، رایان رینولدز، ورا فارمیگا و برندن گلیسون
 • تاریخ اکران: ۱۰ فوریه ۲۰۱۲
 • میانگین امتیازات فیلم Safe House در IMDB: ۶.۷
صحبت‌هایی مبنی‌بر ساخت دنباله فیلم فیلم Safe House شنیده می‌شد، اما قسمت دوم این فیلم هرگز ساخته نشد

فیلم Safe House داستان جاسوسی حرفه‌ای به‌نام توبین فراست با بازی دنزل واشنگتن را دنبال می‌کند که مدت‌ها است که کسی او را ندیده است. اما در ادامه توبین در شهر کیپ‌تاون در آفریقای جنوبی رویت گشته و حالا سازمان جاسوسی آمریکا هم جاسوسی به نام مت وستون را که در منطقه حضور دارد، برای بازجویی از او مأمور می‌کند. فیلم Safe House شاید نقدهای خیلی مثبتی دریافت نکرده باشد، اما این موضوع را که واشنگتن تنوع خیلی خوبی در فیلم‌هایش دارد، ثابت می‌کند. در این فیلم البته شاهد حضور ستارگانی مثل رایان رینولدز و ورا فارمیگا هم هستیم و حتی فیلم دارای عملکرد خوبی در گیشه نیز بود. همچنین صحبت‌هایی مبنی‌بر ساخت دنباله فیلم خانه امن نیز شنیده می‌شد، اما این فیلم هرگز ساخته نشد.


دنزل واشنگتن در فیلم The Book of Eli

۱۹. فیلم The Book of Eli

فیلم کتاب الی

 • کارگردان: آلبرت و آلن هیوز
 • نویسنده: گری ویتا
 • بازیگران: دنزل واشنگتن، گری اولدمن، میلا کونیس و مایکل گامبون
 • تاریخ اکران: ۱۵ ژانویه ۲۰۱۰
 • میانگین امتیازات The Book of Eli در IMDB: ۶.۹

اتفاقات فیلم The Book of Eli سی سال پس از پایان تمدن گذشته بر اثر هولوکاست اتمی آغاز می‌شود که تنها عده کمی از انسان‌ها روی زمین باقی مانده و از دنیای قدیم تنها افراد کمی هم‌اکنون حضور دارند و بیشتر مردم درواقع در دنیای جدید به‌دنیا آمده و کاملا بی‌سواد هستند. در ادامه کارنگی با بازی گری اولدمن برای به‌دست آوردن آخرین نسخه کتاب مقدس تلاش می‌کند تا خود را فرستاده خدا معرفی کند. در مقابل الی با بازی دنزل واشنگتن آخرین نسخه بازمانده از کتاب مقدس را در اختیار دارد و می‌خواهد به غرب آمریکا برود تا از این کتاب در آن‌جا محافظت شود. فیلم The Book of Eli با اینکه نقدهای متوسطی را دریافت کرد، اما در گیشه عملکرد تجاری موفقی را داشت و به یکی از کارهای جذاب و متفاوت دنزل واشنگتن تبدیل شد که در آن شاهد حضور ستارگانی چون گری اولدمن تا بازیگران تازه‌کاری مثل میلا کونیس نیز بودیم.


پوستر فیلم The Magnificent Seven

۱۸. فیلم The Magnificent Seven

فیلم هفت دلاور

 • کارگردان: آنتوان فوکوآ
 • نویسنده: نیک پیزولاتو و ریچارد ونک
 • بازیگران: دنزل واشنگتن، کریس پرت، ایتن هاک، وینسنت دن آفریو، لی بیونگ-هان، لوک گریمز
 • تاریخ اکران: ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۶
 • میانگین امتیازات فیلم The Magnificent Seven در IMDB: ۶.۹
فیلم The Magnificent Seven به‌عنوان بازسازی فیلم هفت دلاور محصول سال ۱۹۶۰ و فیلم Seven Samurai محصول سال ۱۹۵۴ نیز شناخته می‌شود

فیلم The Magnificent Seven درواقع بازسازی فیلم هفت دلاور است که در سال ۱۹۶۰ اکران شده بود و این فیلم حتی به‌عنوان بازسازی فیلم Seven Samurai محصول سال ۱۹۵۴ نیز شناخته می‌شود. فیلم The Magnificent Seven داستان شهر رز کریک را دنبال می‌کند که در محاصره کارخانه داری بی‌رحم به‌نام برتولما بوگو قرار دارد. مردم شهر برای محافظت از خود هفت مزدور به رهبری سم چیزم را استخدام می‌کنند. اگرچه این هفت دلاور برای خشونت و پول به شهر می‌آیند، اما پس از ملاقات با مردم شهر به‌طور کلی تغییر پیدا می‌کنند و حالا در حال مبارزه برای هدفی بالاتر از پول هستند. آنتوان فوکوآ وظیفه کارگردانی فیلم هفت دلاور را بر عهده داشته که پیش از این با واشنگتن در آثاری چون فیلم Training Day و فیلم The Equalizer همکاری کرده بود. فیلم The Magnificent Seven شاید بازسازی خیلی تحسین شده و محبوبی نباشد، اما باز هم اثری سرگرم کننده و جذاب است و حضور آن در فهرست بهترین فیلم های دنزل واشنگتن خالی از لطف نیست.


دنزل واشنگتن در فیلم Fallen

۱۷. فیلم Fallen

فیلم فروافتاده

 • کارگردان: گرگوری هابلیت
 • نویسنده: نیکولاس کازان
 • بازیگران: دنزل واشنگتن، جان گودمن، دونالد ساترلند، امبت دیویتس، جیمز گاندولفینی، الیاس کوتیاس، رابرت جوی و آیدا تورتورو
 • تاریخ اکران: ۱۶ ژانویه ۱۹۹۸
 • میانگین امتیازات فیلم Fallen در IMDB: ۷

فیلم Fallen داستان کاراگاه جان هابز با بازی دنزل واشنگتن را دنبال می‌کند که پس از دستگیری یک قاتل زنجیره‌ای و مشاهده اعدامش، متوجه می‌شود که جنایات مشابه آن همچنان ادامه دارد. هابز پس از آن با به‌طور تصادفی درگیر پرونده دیگری می‌شود که یک پلیس در آن ۳۰ سال پیش خودکشی کرده است. او ازطریق دختر این پلیس و کتاب‌هایی متوجه می‌شود که عزرائیل درواقع پس از مرگ هر قاتل به بدن شخص دیگری منتقل می‌شود و ریشه اتفاقات درواقع ماورالطبیعه است. فیلم Fallen یک فیلم ماورایی و جذاب است و با اینکه نقدهای متوسطی را دریافت کرده، اما یکی از کارهای بسیار جذاب و دیدنی در فهرست بهترین فیلم های دنزل واشنگتن است که تماشا آن به طرفداران این بازیگر کاملا پیشنهاد می‌شود. 


دنزل واشنگتن در فیلم Deja Vu

۱۶. فیلم Deja Vu

فیلم دژا وو

 • کارگردان: تونی اسکات
 • نویسنده: بیل مارسیلی و تری روسیو
 • بازیگران: دنزل واشنگتن، وال کیلمر، بروس گرینوود، جیمز کاویزل و پائولا پاتون
 • تاریخ اکران: ۲۲ نوامبر ۲۰۰۶
 • میانگین امتیازات فیلم Deja Vu در IMDB: ۷
فیلم Deja Vu سومین همکاری دنزل واشنگتن با تونی اسکات بوده است

فیلم Deja Vu داستان یک کشتی تفریحی حامل ملوانان نیرویی دریایی آمریکا و خانواده آن‌ها را دنبال می‌کند که این کشتی قرار است آن‌ها را از بارانداز آلجیرز نیواورلئان به محل برگزاری جشن ماردی گرا ببرد، اما انفجاری باعث مرگ ۵۴۳ مسافر می‌شود. داگ کارلین با بازی دنزل واشنگتن از سازمان ITF مامور رسیدگی به این حادثه می‌شود و در طول این تحقیقات پی به تروریستی بودن آن می‌برد. او در این تحقیقات قرار است با FBI نیز همکاری کند تا عامل بمب‌گذاری را شناسایی و دستگیر کنند. در ادامه مامور FBI به داگ پیشرفته‌ترین ماشین زمان را که توسط بشر ساخته، نشان می‌دهد تا با کمک این ماشین زمان، بمب‌گذار را شناسایی کنند. فیلم Deja Vu یک فیلم اکشن و علمی تخیلی جذاب است که در آن بازیگر شناخته‌شده‌ای مثل وال کیلمر نیز درکنار دنزل واشنگتن حضور دارد. همچنین فیلم دژا وو سومین همکاری واشنگتن با تونی اسکات بوده است.


دنزل واشنگتن در فیلم The Equalizer

۱۵. فیلم The Equalizer

فیلم ایکوالایزر

 • کارگردان: آنتوان فوکوآ
 • نویسنده: ریچارد ونک
 • بازیگران: دنزل واشنگتن، مارتون سوکاس، کلویی گریس مورتس، دیوید هاربر، بیل پولمن، ملیسا لیو و هیلی بنت
 • تاریخ اکران: ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۴
 • میانگین امتیازات فیلم The Equalizer در IMDB: ۷.۲

فیلم The Equalizer داستان رابرت مک کال، یک کارگر ساده در یک فروشگاه بزرگ را دنبال می‌کند که عادت دارد بعد از ظهرها برای صرف چایی و خواندن کتاب به یک رستوران کوچک برود. هر شب دختری خیابانی برای خوردن کیک در ساعتی مشخص به همان رستوران می‌آید و در مورد داستان‌هایی که رابرت می‌خواند سؤال می‌کند. یک شب مافیای روس منطقه دختر را تا حد مرگ کتک می‌زنند. رابرت تمامی پس‌انداز چند سال خود را برای خرید آزادی دختر به مافیای محلی تقدیم می‌کند، اما آن‌ها قبول نمی‌کنند. رابرت که سابقاً آدم‌کش سازمان‌های دولتی بوده تصمیم می‌گیرد که خود عدالت را برای مافیای محلی اجرا کند. فیلم The Equalizer یک فیلم اکشن انتقامی به کارگردانی آنتوان فوکوآ است که دنزل واشنگتن در نقش اصلی بازی درخشانی را اجرا کرده است. پس از موفقیت این فیلم بود که دنباله این فیلم هم ساخته شد و واشنگتن نیز در فیلم The Equalizer 2 نیز بازگشت. اگرچه قسمت دوم این فیلم اکشن مانند قسمت اول موفق نبود، اما تماشا آن همچنان خالی از لطف نیست.


دنزل واشنگتن در فیلم Fences

۱۴. فیلم Fences

فیلم حصارها

 • کارگردان: دنزل واشنگتن
 • نویسنده: اوت ویلسون
 • بازیگران: دنزل واشنگتن، وایولا دیویس، استیون هندرسون، میکلتی ویلیامسون، راسل هورنسبای و جوان آدپو
 • تاریخ اکران: ۱۶ دسامبر ۲۰۱۶
 • میانگین امتیازات فیلم Fences در IMDB: ۷.۲
دنزل واشنگتن در فیلم Fences توانست برای اولین‌بار نامزد دریافت ۲ جایزه اسکار در بخش بهترین فیلم و بهترین بازیگر نقش اول مرد شود

اتفاقات فیلم Fences در پیتسبورگ سال ۱۹۵۰ جریان دارد و داستان تروی مکسون با همسرش رز و پسرش کوری را دنبال می‌کند. تروی یک رفتگر است که گابریل مکسون، برادر کوچک‌ترش در جنگ جهانی دوم از ناحیه سر مجروح و دچار مشکل ذهنی شده است. این اتفاق باعث شد تا دولت به او ۳ هزار دلار غرامت پرداخت کند. تروی تصمیم می‌گیرد تا با این پول برای خانواده‌اش یک خانه بخرد و گابریل از آن‌جا نقل مکان می‌کند، اما همچنان در همسایگی آن‌ها است. فیلم Fences سومین فیلمی است که دنزل واشنگتن وظیفه کارگردانی آن را بر عهده داشته است. واشنگتن برای کارگردانی این فیلم موفق شد نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد و همچنین نامزد دریافت بهترین فیلم سال شود که در رسیدن به این دو جایزه ناکام ماند. این برای اولین‌بار بود که واشنگتن برای یک فیلم نامزد دریافت ۲ جایزه اسکار می‌شود. همچنین وایولا دیویس برای فیلم Fences موفق شد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن را دریافت کند.


دنزل واشنگتن در فیلم Crimson Tide

۱۳. فیلم Crimson Tide

فیلم جزر و مد سرخ

 • کارگردان: تونی اسکات
 • نویسنده: رابرت تاون، کوئنتین تارانتینو و ریچارد پی هنریک
 • بازیگران: دنزل واشنگتن، جین هکمن، مت کریون، جرج دزوندزا، ویگو مورتنسن و جیمز گاندولفینی
 • تاریخ اکران: ۱۲ می ۱۹۹۵
 • میانگین امتیازات فیلم Crimson Tide در IMDB: ۷.۳
کوئنتین تارانتینو بخشی از تیم نویسندگان فیلم Crimson Tide بوده است

اتفاقات فیلم Crimson Tide در زمان درگیری نظامی روسیه در چچن رخ می‌دهد که فرماندهی پایگاه موشک‌های اتمی روسیه به شخصی داده می‌شود که دارای تمایلات ملی گرایانه و افراطی است. پس از آن به ناخدا رمزی، فرمانده زیردریایی اتمی آمریکایی USS Alabama دستور داده می‌شود تا به منطقه اعزام شوند، اما تا زمان اعلام دستورها جدید نباید درگیری رخ دهد. بااین‌حال، یک زیردیایی ناشناس به زیردریایی آمریکایی حمله می‌کند و پس از آن رمزی و گروهش در تلاش برای مقابله با این زیردریایی است. فیلم Crimson Tide یک فیلم اکشن و جنگی تمام عیار است که می‌تواند لحظات دلهره‌آوری را برای بیننده و سرنوشت اعضای زیردریایی ایجاد کند. فیلم جزر و مد سرخ اولین فیلمی است که دنزل واشنگتن با تونی اسکات در آن همکاری کرده است و از نکات جالب دیگر این فیلم حضور کوئنتین تارانتینو در تیم نویسندگان فیلمنامه بوده است. همچنین فیلم Crimson Tide موفق شد در ۳ بخش فنی نامزد دریافت جایزه اسکار شود، اما نتوانست جایزه‌ای را دریافت کند.


دنزل واشنگتن در پوستر فیلم Flight

۱۲. فیلم Flight

فیلم پرواز

 • کارگردان: رابرت زمکیس
 • نویسنده: جان گاتینس
 • بازیگران: دنزل واشنگتن، دان چیدل، ملیسا لئو، جان گودمن، کلی ریلی، بروس گرین‌وود
 • تاریخ اکران: ۲ نوامبر ۲۰۱۲
 • میانگین امتیازات فیلم Flight در IMDB: ۷.۳
دنزل واشنگتن توانست برای بازی در فیلم Flight پس از ۱۱ سال دوباره نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد شود

فیلم Flight داستانی یک هواپیمای مسافربری را دنبال می‌کند که با نقص فنی مواجه می‌شود و در آستانه سقوط است، اما مهارت خلبان هواپیما باعث می‌شود او تمام مسافران این هواپیما را نجات دهد. بااین‌حال، تحقیقات بعدی از رازهای ناخوشایندی در مورد کاپیتان هواپیما آشکار می‌کند. درواقع فیلم این کاپیتان را در جایی نشان می‌دهد که در حال حرکت روی خط باریکی از خدمت و خیانت است. دنزل واشنگتن نقش کاپیتان پرواز را بر عهده داشت و بازی وی انقدر مورد تحسین منتقدان قرار گرفت که او توانست پس از ۱۱ سال دوباره نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد شود، اما در رسیدن به این جایزه ناکام ماند. رابرت زمکیس نیز وظیفه کارگردانی فیلم Flight را بر عهده داشت که از آن به‌عنوان یکی از آخرین فیلم‌های برجسته این کارگردان کهنه‌کار یاد می‌شود. فیلم پرواز همچنین نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اورجینال نیز شده بود.


دنزل واشنگتن و کوین کلاین در فیلم Cry Freedom

۱۱. فیلم Cry Freedom

فیلم آزادی را فریاد کن

 • کارگردان: ریچارد اتنبرا
 • نویسنده: جان بریلی
 • بازیگران: دنزل واشنگتن، کوین کلاین، پنه‌لوپه ویلتون، کوین مک‌نالی، هیلاری مینستر، جان ثا، پل هرتسبرگ و ژوزت سایمون
 • تاریخ اکران: ۶ نوامبر ۱۹۸۷
 • میانگین امتیازات فیلم Cry Freedom در IMDB: ۷.۴
دنزل واشنگتن برای بازی در فیلم Cry Freedom موفق شد تا برای اولین‌بار نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شود

فیلم Cry Freedom داستان دونالد وود، روزنامه‌نگاری اهل آفریقای جنوبی را دنبال می‌کند که در پی تحقیق تخریب یک محله زاغه نشینی در جنوب شرقی آفریقای جنوبی است و او در تلاش است تا با استیو بایکو، فعال و عضو برجسته حقوق سیاه پوستان ارتباط برقرار و با او مصاحبه کند. بااین‌حال، دولت آفریقای جنوبی هرگونه صحبت با بایکو را ممنوع اعلام کرده و او اجازه خروج از شهر محل سکونتش را ندارد. در ادامه بایکو از وودز دعوت می‌کند تا برای دیدن شرایط فقیر نشینان و محدودیت‌های اعمال شده دولت به این منطقه سفر کند. فیلم Cry Freedom نه‌تنها یک داستان تلخ و مهم در تاریخ آفریقای جنوبی را روایت می‌کند، بلکه از این اهمیت برای دنزل واشنگتن برخوردار است که برای بازی در این فیلم موفق شد تا برای اولین‌بار نامزد دریافت جایزه اسکار در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شود. اگرچه واشنگتن نتوانست این جایزه را ببرد، اما اتفاقی مهم در حرفه بازیگری او بود و باعث شناخته شدن او در بین محافل سینما شد. همچنین فیلم Cry Freedom نامزد دریافت ۲ جایزه اسکار دیگر نیز شده بود.


دنزل واشنگتن در فیلم The Great Debaters

۱۰. فیلم The Great Debaters

فیلم مناظره‌کنندگان بزرگ

 • کارگردان: دنزل واشنگتن
 • نویسنده: جفری پورو و رابرت آیسل
 • بازیگران: دنزل واشنگتن، فارست ویتاکر، نیت پارکر، جرنی اسمالت، دنزل ویتاکر، جان هرد، کیمبرلی الیز، جینا راوه‌را و فرانک ال. ریدلی
 • تاریخ اکران: ۲۵ دسامبر ۲۰۰۷
 • میانگین امتیازات فیلم The Great Debaters در IMDB: ۷.۵

فیلم The Great Debaters داستان یک گروه مناظره کننده در وایلی کالج را دنبال می‌کند که در سال ۱۹۳۵ شکل گرفت. این گروه، یک گروه آموزشی سیاه‌پوستان در مارشال بود. ملوین تولسن سرپرست این گروه بود که وی شخصیتی نیکوکار و نترس است که فعالیت‌های تند سیاسی نیز دارد. در ادامه این گروه مناظره‌‌های نفس‌گیری با گروه‌های مناظره‌کننده دیگر دانشگاه‌ها برگزار می‌کند تا نظر سایر را در مورد ظلم و تبعیض علیه سیاه‌پوستان را جلب کند. دنزل واشنگتن در دومین تجربه کارگردانی خود فیلم The Great Debaters را کارگردانی کرده است و این فیلم توانسته با تحسین و نظر مثبت منتقدان و تماشاگران مواجه شود. فیلم با تمرکز روی بخش مهمی از اتفاقات آمریکا و مبارزه با نژادپرستی به اثری مهم تبدیل شد که در بخشی از آن شاهد مناظره با تیم دانشگاه هاروارد با موضوع نافرمانی مدنی مسالمت‌آمیز درمقابل حاکمیت قانون هستیم. همچنین فیلم The Great Debaters نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم درام سال نیز شده بود. 


دنزل واشنگتن در فیلم The Hurricane

۹. فیلم The Hurricane

فیلم طوفان

 • کارگردان: نورمن جویسون
 • نویسنده: دن گوردون و آرمیان برنستین
 • بازیگران: دنزل واشنگتن، وایسلس ریون شانون، دبورا کارا اونگر، لیو شریبر، جان هانا، دن هدایا، دبی مورگان، کلنسی براون، دیوید پایمر و وینسنت پاستوره
 • تاریخ اکران: ۲۹ دسامبر ۱۹۹۹
 • میانگین امتیازات فیلم The Hurricane در IMDB: ۷.۶

فیلم The Hurricane‎ داستان واقعی روبین کارتر، بوکسور میان وزن را دنبال می‌کند که در نیوجرسی به ورزش بوکس می‌پرداخت و به طوفان شهرت داشت. بااین‌حال، او نزدیک به ۲۰ سال به زندان می‌افتاد و تمرکز فیلم روی روبین کارتر در بین سال‌های ۱۹۶۶ تا ۱۹۸۵ است. کارتر متهم به ۳ قتل می‌شود و در طول این فیلم به دوران زندانش می‌پردازد. پس از آن مشخص می‌شود که روبین کارتر بی‌گناه بوده است. دنزل واشنگتن نقش روبین کارتر را در فیلم The Hurricane‎ بر عهده داشت و در طول این فیلم با این موضوع که چگونه نژادپرستی باعث این می‌شود که یک سیاه‌پوست بی‌گناه ۲۰ سال از عمرش را در زندان تلف کند و پس از آن در دادگاهی مشخص شود او مرتکب این قتل‌ها نشده است. روبین کارتر در کتابش تلاش کرده بود تا به این نگاه تعبیض آمیز بپردازد و بدون شک بازی فوق‌العاده درخشان واشنگتن باعث شد تا این فیلم به اثری ماندگار در تاریخ سینما تبدیل شود و واشنگتن توانست با بازی در فیلم The Hurricane‎ برای چهارمین بار نامزد دریافت جایزه اسکار شود. 


پوستر فیلم Inside Man

۸. فیلم Inside Man

فیلم نفوذی

فیلم Inside Man داستان یک باند سارق حرفه‌ای را دنبال می‌کند که در قالب کارگران نقاشی وارد ساختمان بانک می‌شوند. آن‌ها در ادامه تمامی کارکنان و مشتریان بانک را گروگان می‌گیرند. در مقابل بهترین مامور مذاکره‌کننده پلیس به مرخصی رفته و حالا یک کارآگاه کهنه‌کار و نه چندان شناخته شده برای مذاکره فرستاده می‌شود. این فیلم یک داستان سرقت پیچیده را دنبال می‌کند که اسپایک لی به خوبی توانسته داستانی جذاب را به تصویر بکشد که در آن شخصیت دنزل واشنگتن به‌دنبال سارق اصلی است و در طول داستان شاهد کشف رازهای تاریکی می‌شویم. فیلم Inside Man یکی از کارهای متفاوت و جذاب دنزل واشنگتن است که در همکاری دوباره با اسپایک لی در آن به ایفای نقش پرداخته و درکنار آن شاهد حضور بازیگران شناخته شده دیگری مثل جودی فاستر و کلایو اوون نیز هستیم. بدون شک فیلم نفوذی یکی از بهترین فیلم های دنزل واشنگتن است که تماشا آن برای هر طرفدار و هر فردی که طرفدار فیلم‌های سرقت و جنایی است، واجب خواهد بود.


دنزل واشنگتن در فیلم Malcolm X

۷. فیلم Malcolm X

فیلم مالکوم ایکس

 • کارگردان: اسپایک لی
 • نویسنده: اسپایک لی، آرنولد پرل و جیمز بالدوین
 • بازیگران: دنزل واشنگتن، آنجلا باست، آلبر هال، ال فریمن جونیور، دلروی لیندو، اسپایک لی، ترزا رندل، کیت ورنن
 • تاریخ اکران: ۱۸ نوامبر ۱۹۹۲
 • میانگین امتیازات فیلم Malcolm X در IMDB: ۷.۷
فیلم Malcolm X دومین همکاری دنزل واشنگتن با اسپایک لی پس از فیلم Mo' Better Blues بود

فیلم Malcolm X داستان و سرگذشت مالکوم ایکس، رهبر مشهور سیاه‌پوستان آمریکا را دنبال می‌کند. او در ۶ سالگی پدر خودش را از دست داد و درس و مدرسه را رها کرد. او در ادامه و زمانی‌که برای فروختن یک ساعت دزدی به جواهرفروشی رفته بود، دستگیر و به ۱۰ سال حبس محکوم شد. مالکوم در زندان به مطالعات مذهبی پرداخت و با دین اسلام آشنا شد. فیلم Malcolm X درواقع دومین همکاری دنزل واشنگتن با اسپایک لی پس از فیلم Mo' Better Blues بود که حالا در همکاری جدید خود در یک فیلم زندگینامه براساس یک فعال مشهور را ارائه کردند که با تحسین زیادی این فیلم مواجه شده است. دنزل واشنگتن در فیلم Malcolm X یکی از بهترین بازی‌های خود را به نمایش گذاشت و توانست تحسین‌های زیادی را به خود جلب کند و همین موضوع باعث شد تا واشنگتن برای سومین بار نامزد دریافت جایزه اسکار شود، اما درنهایت نتوانست این جایزه را ببرد. همچنین فیلم Malcolm X توانست در بخش بهترین طراحی لباس نیز نامزد دریافت جایزه اسکار شود.


دنزل واشنگتن و تام هنکس در فیلم Philadelphia

۶. فیلم Philadelphia

فیلم فیلادلفیا

 • کارگردان: جاناتان دمی
 • نویسنده: ران نیسوانز
 • بازیگران: تام هنکس، دنزل واشنگتن، جیسون رابردز، مری استینبرگن، آنتونیو باندراس، جوآن وودوارد و انا دیویر اسمیت
 • تاریخ اکران: ۲۲ دسامبر ۱۹۹۳
 • میانگین امتیازات فیلم Philadelphia در IMDB: ۷.۷

فیلم Philadelphia داستان وکیلی خبره را دنبال می‌کند که به بیماری ایدز مبتلا شده است. ابتلا او به ایدز باعث اخراج وی از شغلش و درنهایت کار به دادگاه کشیده می‌شود و دادگاه نیز حکم صادر می‌کند که این اخراج معارض قانون اساسی آمریکا است. فیلم Philadelphia داستانی مهم و حساس را دنبال می‌کند که توانست تحسین‌های زیادی را نیز به همراه داشته باشد و تام هنکس توانست برای بازی درخشانش در فیلم فیلادلفیا برای اولین‌بار جایزه اسکار دریافت کند. اگرچه دنزل واشنگتن نتوانست برای فیلم Philadelphia نامزد دریافت جایزه اسکار شود، اما بازی درخشانی از وی در طول فیلم شاهد بودیم و بازی وی تحسین زیادی را به همراه داشت. همچنین فیلم Philadelphia توانست جایزه اسکار بهترین موسیقی متن را نیز دریافت کند. علاوه‌براین، فیلم فیلادلفیا یکی از اولین آثاری بود که دنزل واشنگتن در آن با جاناتان دمی همکاری کرده که همکاری بسیار موفقی نیز بوده است.


دنزل واشنگتن و ایتن هاوک در فیلم Training Day

۵. فیلم Training Day

فیلم روز تعلیم

دنزل واشنگتن برای بازی در فیلم Training Day توانست برای دومین‌بار و اینبار در بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد جایزه اسکار دریافت کند

فیلم Training Day داستان جیک هویت، پلیسی تازه‌کار را دنبال می‌کند که قصد دارد به بخش ضد قاچاق پلیس به فرماندهی سرگرد آلونزو هریس اضافه شود. در ادامه هریس قبول می‌کند که از هویت در گروهش استفاده کند و درنهایت در یک روز هریس تصمیم به استفاده از هویت در عملیات پلیس می‌گیرد. فیلم روز تعلیم یکی از کارهایی است که دنزل واشنگتن در آن با آنتوان فوکوآ همکاری کرده و نقدهای متوسط و مثبت زیادی هم دریافت کرده است. حتی شاید جالب است بدانید که دیوید آیر وظیفه نوشتن فیلمنامه فیلم Training Day را بر عهده داشته است. با اینکه منتقدان از بخش پایانی فیلم به‌خاطر کلیشه‌ای بودن آن انتقاد کردند، اما بازی واشنگتن با تحسین بسیاری مواجه شد تا جایی که او توانست برای دومین‌بار و اینبار در بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد جایزه اسکار دریافت کند. البته ایتن هاوک نیز توانست برای فیلم Training Day نامزد دریافت جایزه اسکار شود که برخلاف واشنگتن در دریافت این جایزه چندان موفق نبود.


دنزل واشنگتن و داکوتا فانینگ در فیلم Man on Fire

۴. فیلم Man on Fire

فیلم مردی در آتش

 • کارگردان: تونی اسکات
 • نویسنده: برایان هالگلند
 • بازیگران: دنزل واشنگتن، داکوتا فانینگ، کریستوفر واکن، مارک آنتونی، جانکارلو جانینی، رادا میشل و ریچل تیکوتین
 • تاریخ اکران: ۲۳ آوریل ۲۰۰۴
 • میانگین امتیازات فیلم Man on Fire در IMDB: ۷.۷

فیلم Man on Fire داستان جان کریسی، مامور سابق CIA را که به الکل معتاد شده، دنبال می‌کند که به دعوت دوستش به مکزیک می‌رود و در آن‌جا به او پیشنهاد کاری برای محافظت از یک دختربچه ۹ ساله داده می‌شود. درواقع یک کارخانه‌دار مکزیکی و همسر آمریکایی‌ آن جان کریسی را برای محافظت و مراقبت از دخترشان استخدام می‌کند. کریسی که در گذشته حتی تلاش به خودکشی کرده اما ناموفق بود، حالا پس از ملاقات با پیتا، دختر ۹ ساله دوباره به زندگی امیدوار می‌شود، اما پیتا حالا ربوده شده است. دنزل واشنگتن در فیلم Man on Fire همکاری دوبار‌ه‌ای را با تونی اسکات داشته و ثمره آن یک فیلم اکشن و بسیار مهیج شده است. در این فیلم اکشن شاهد حضور بازیگر جوانی به‌نام داکوتا فانینگ بودیم که درکنار واشنگتن عملکرد درخشانی داشت. اگرچه فیلم Man on Fire داستان آشنایی مخصوصا برای کارنامه واشنگتن دارد، اما بدون شک یکی از بهترین، محبوب‌ترین و جذاب‌ترین فیلم‌های دنزل واشنگتن محسوب می‌شود.


دنزل واشنگتن در فیلم Glory

۳. فیلم Glory

فیلم افتخار

 • کارگردان: ادوارد زوئیک
 • نویسنده: کوین ژار
 • بازیگران: متیو برودریک، دنزل واشنگتن، کری الویس و مورگان فریمن
 • تاریخ اکران: ۱۵ دسامبر ۱۹۸۹
 • میانگین امتیازات فیلم Glory در IMDB: ۷.۸

اتفاقات فیلم Glory در دوران جنگ داخلی آمریکا جریان دارد و تمرکز‌ آن روی تبعیض‌هایی است که علیه سیاه‌پوستان در جامعه آمریکا در این دوره اتفاق افتاده است. فیلم افتخار اقتباسی از رمان Lay This Laurel و رمان One Gallant Rush است. مسئولان شهر بوستون در ایالت ماساچوست از ایالت‌های شمالی که مخالف برده‌داری هستند، هنگی از سیاهان را تشکیل داده و به رهبری رابرت شاو، فرزند یکی از منتقدین شهر آن را می‌خواهند به جنگ با ایالت‌های جنوبی اعزام کنند. شاو شروع به آموزش این هنگ می‌کند که اکثر نیروهای این هنگ از برده‌های فراری ایالت‌های جنوبی تشکیل شده است، اما ظاهرا هنوز تبعیض‌هایی وجود دارد که باعث می‌شود آن‌ها اجازه رفتن به جنگ نداشته باشند و حتی کفش و لباس نیز به آن‌ها داده نشود.

دنزل واشنگتن برای بازی در فیلم Glory موفق شد تا برای اولین‌بار جایزه اسکار در بخش بهترین بازیگر مکمل نقش مرد را دریافت کند

شاو در ادامه با این موضوع مبارزه می‌کند تا این تبعیض‌ها برداشته شود. دنزل واشنگتن در فیلم Glory درخشش فراوانی داشت و منتقدین به تحسین بازی او در این فیلم پرداختند. واشنگتن در ادامه توانست برای بازی در فیلم افتخار برای اولین‌بار جایزه اسکار در بخش بهترین بازیگر مکمل نقش مرد را دریافت کند. همچنین در این فیلم شاهد حضور بازیگران بزرگی مثل متیو برودریک و مورگان فریمن نیز هستیم و فیلم Glory درنهایت دو جایزه اسکار دیگر برای بخش بهترین فیلم‌برداری و بهترین صدا نیز دریافت کرده است.


فیلم Remember the Titans

۲. فیلم Remember the Titans

فیلم تایتان‌ها را به خاطر داشته باش

 • کارگردان: بوآز یاکین
 • نویسنده: گرگوری آلن هاوارد
 • بازیگران: دنزل واشنگتن، ویل پاتون، دونالد فایسون، نیکول آری پارکر، وود هریس، رایان هرست، اتان سوپلی، رایان گاسلینگ و هایدن پانتیر 
 • تاریخ اکران: ۲۹ سپتامبر ۲۰۰۰
 • میانگین امتیازات فیلم Remember the Titans در IMDB: ۷.۸

اتفاقات فیلم Remember the Titans در تابستان سال ۱۹۷۱ و در شهر الکساندریا در ایالت ویرجینیا آغاز می‌شود که هرمن بون، یک مربی سیاه‌پوست قرار بود رهبری تیم فوتبال دبیرستان سیاه‌پوست را بر عهده داشته باشد، اما دادگاه این ایالت حکم ادغام این دبیرستان با دو دبیرستان سفید پوست دیگر را صادر کرد و این موضوع باعث شد تا بون از مربیگری این تیم کنار برود. پس از چند اتفاق و شکست تیم تایتان‌ها، هرمن بون برای مربیگری این تیم فوتبال باز می‌گردد. فیلم Remember the Titans نیز به بررسی به مشکلات و تبعیض نژادی در این دوره می‌پردازد و داستان واقعی را روایت می‌کند و به فیلمی ارزشمند در مورد بخشی از تاریخ آمریکا و تلاش مدنی سیاه‌پوستان برای تحقق حق و حقوق خود در این دوران می‌پردازد. فیلم Remember the Titans شاید نقدهای خیلی مثبتی را از منتقدان دریافت نکرده است، اما به یکی از فیلم‌های محبوب واشنگتن در طول فعالیت او در این سال‌ها تبدیل شده و بسیاری معتقد هستند این فیلم درام ورزشی یکی از بهترین فیلم های دنزل واشنگتن است. همچنین در فیلم Remember the Titans شاهد حضور رایان گاسلینگ جوان نیز هستیم که شاید دیدن او در چنین فیلمی جالب توجه باشد.


دنزل واشنگتن در فیلم American Gangster

۱. فیلم American Gangster

فیلم گانگستر آمریکایی

 • کارگردان: ریدلی اسکات
 • نویسنده: استیون زایلیان
 • بازیگران: دنزل واشنگتن، راسل کرو، جاش برولین، روبرت فیتزگرالد دیگز، جان هاکس، جان اورتیز، آرماند آسانته، تد لواین، کوبا گودینگ جونیور، روبی دی و چیوتل اجیوفور
 • تاریخ اکران: ۲ نوامبر ۲۰۰۷
 • میانگین امتیازات فیلم American Gangster در IMDB: ۷.۸

فیلم American Gangster داستان فرانک لوکاس، دست راست رئیس مواد مخدر محله هارلم را در سال ۱۹۶۸ دنبال می‌کند. در ادامه بامپی جانسون، رئیس مواد مخدر هارلم بر اثر سکته قلبی فوت کرد و حالا لوکاس تجارت هروئین را به‌دست گرفته است. ریچی رابرتز که یک کارآگاه از نوارک است، در ماشین یک قاچاقچی مواد مخدر یک میلیون دلار پیدا می‌کند و تحویل می‌دهد. در ادامه رابرتز مامور پرونده دستگیری رئیس مواد مخدر هارلم می‌شود تا جلوی پخش موادی را که جادوی آبی معرفی شده بود، بگیرد. ازطرفی رابرتز مشکلات زناشویی نیز دارد. اتفاقات فیلم گانگستر آمریکایی براساس یک داستان واقعی است که فیلمنامه آن براساس رمان The Return of Superfly نوشته است.

دنزل واشنگتن در فیلم American Gangster با ریدلی اسکات همکاری کرده و یک فیلم جذاب و تحسین شده را با یکدیگر خلق کرده‌اند. در این فیلم شاهد حضور راسل کرو و جاش برولین نیز هستیم و از این فیلم به‌عنوان یکی از بهترین فیلم های دنزل واشنگتن یاد می‌شود که در رتبه اول این فهرست نیز قرار دارد. اگرچه واشنگتن نتوانست برای بازی در فیلم American Gangster نامزد دریافت جایزه اسکار شود، اما این فیلم موفق شد در دو بخش بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای روبی دی و بهترین طراحی صحنه نامزد دریافت جایزه اسکار شود.

نظر شما در مورد کارنامه دنزل واشنگتن چیست؟ محبوب‌ترین و بهترین فیلم دنزل واشنگتن از نظر شما چه فیلمی است؟ نظر خود را با ما در بیان بگذارید.


پرسش‌های متداول

بهترین فیلم های دنزل واشنگتن کدامند؟

از میان فیلم های دنزل واشنگتن می‌‌توان به فیلم‌، American Gangster‌ فیلم Man on Fire و فیلم Training Day به عنوان بهترین فیلم های دنزل واشنگتن اشاره کرد.

فیلم های اکشن دنزل واشنگتن چه فیلم هایی هستند؟

از میان فیلم هایی که دنزل واشنگتن در ژانر اکشن بازی کرده است می‌توان به نمونه‌های همچون فیلم The Book of Eli فیلم The Equalizer‌ و فیلم Déjà vu‌ اشاره کرد.

فیلم جدید دنزل واشنگتن چه فیلمی است؟

جدیدترین فیلم دنزل واشنگتن فیلم The Little Things محصول سال ۲۰۲۱ است که رمی مالک و جرد لتو با دنزل واشگنتن هم بازی شده‌اند


منبع زومجی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده