شهاب حسینی، بازیگری بااستعداد و توانا است که به دور از حاشیه، چنان هنری از خود بروز می‌دهد که نمونه آن کمتر در سینمای ایران مشاهده شده است. به پاس دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن نگاهی به بیوگرافی شهاب حسینی انداخته‌ایم.

سید شهاب‌ الدین حسینی تنکابنی که بیشتر با نام هنری شهاب حسینی شناخته می‌شود در روز ۱۴ بهمن ۱۳۵۲ در تهران دیده به جهان گشود. شهاب حسینی که دانش‌آموخته رشته علوم انسانی در مقطع دیپلم است، پیش از آنکه وارد وادی هنر و حوزه بازیگری شود، در دانشگاه تهران به تحصیل در رشته روانشناسی مشغول بود که در نهایت به قصد مهاجرت به کانادا از این رشته انصراف داد. اما در نهایت این تصمیم، به ورود او به مجری‌گری در رادیو و تلویزیون ختم می‌شود. شهاب حسینی فعالیت‌های هنری خود را در تلویزیون با مجری‌گری در برنامه متفاوت «جنگ اكسيژن» آغاز کرد و طی دو سال در برنامه‌های «رنگ صبح»، «برپا - برپا» و «با شما» رویکردی مشابه را ادامه داد. اما این سریال تلویزیونی «پس از باران» (محصول سال ۱۳۷۹) بود که نقطه‌‌ی سرآغاز هنرنمایی‌ها و بروز استعدادهای شهاب حسینی را رقم زد. یک سال بعد وی برای اولین بار در فیلم «رخساره» در قالب فیلم سینمایی جلوی دوربین امیر قویدل رفت و با میترا حجار همبازی شد.

سال ۱۳۸۰ مصادف بود با ایفای نقش شهاب حسینی در دو سریال «پلیس جوان» به کارگردانی سیروس مقدم و «همسفر» به کارگردانی قاسم جعفری. وی که در دوره‌های مختلف همزمان در سینما و تلویزیون مشغول بوده است، سال ۱۳۸۱ را به دور از تلویزیون سپری کرده و در این سال در سه فیلم «واکنش پنجم» به کارگردانی تهمینه میلانی، «این زن حرف نمی‌زند» به کارگردانی احمد امینی و « زهر عسل» به کارگردانی ابراهیم شیبانی به ایفای نقش پرداخت. شهاب حسینی به واسطه‌ی ایفای نقش مجید در فیلم واکنش پنجم، برای اولین بار کاندید دریافت جایزه‌ای در حوزه‌ی سینما و تلویزیون شده و هیئت داوران جشنواره فجر او را لایق کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در این جشنواره دانستند. شهاب حسینی در سال ۱۳۸۲ علاوه بر هنرنمایی در فیلم‌های «شمعی در باد» (به کارگردانی پوران درخشنده) و «الهه زیگورات» (به کارگردانی رحمان رضایی)، پس از دو سال باری دیگر به تلویزیون برگشت و در یکی از متفاوت‌ترین سریال‌های پخش شده از صداوسیما، یعنی «تب سرد» یکی از برترین نقش‌های خود را ایفا کرد. او در این سریال ایفاگر نقش شهاب کیانفر بوده است. شهاب کیانفر کارخانه‌دار و در فاصله‌ چند قدمی ورشکستگی است و قصد دارد با گروگان‌گیری پسرش و اخاذی از پدرزن ثروتمندش خود را از نابودی نجات دهد. حضور شهاب حسینی در تیم بازیگری فیلم «شمعی در باد» در نهایت منجر به دومین کاندیداتوری سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر شد.

ption id="attachment_132669" align="aligncenter" width="790"]the-salesman-asghar-farhadi فیلم «فروشنده» برای شهاب حسینی جایزه‌ی بهترین بازیگر مرد از شصت و نهمین جشنواره‌ی کن را در پی داشت.

سید شهاب‌ الدین حسینی در سال ۱۳۸۳ به ترتیب دو فیلم «رستگاری در هشت و بیست دقیقه» (به کارگردانی سیروس الوند) و «گرداب» (به کارگردانی حسن هدایت) و یک سال بعد سه فیلم «باغ آلوچه» (به کارگردانی بهروز شعیبی)، «پیشنهاد ۵۰ میلیونی» (به کارگردانی مهدی صباغ‌زاده) و «قتل آنلاین» (به کارگردانی مسعود آب‌پرور) را نیز به کارنامه خود اضافه کرد که همکاری با سیروس الوند سومین کاندیداتوری سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر را برای شهاب حسینی به ارمغان آورد. شهاب حسینی در سال ۱۳۸۵ پس از سه سال دوری از تلویزیون با سریال‌های «مدار صفر درجه» (به کارگردانی حسن فتحی) و «رقص پرواز» (به کارگردانی احمد مرادپور) به جعبه جادو بازگشت. سریال محبوب و پربیننده مدار صفر درجه، روایتگر زندگی حبیب پارسا با بازی شهاب حسینی است که در زمان رخداد جنگ جهانی اول و تأسیس صهیونیزم روایت می‌شود و او به قصد ادامه تحصیل در رشته فلسفه عازم پاریس می‌شود و در این شهر با دانشجویی یهودی رابطه‌ای را آغاز می‌کند. همچنین شهاب حسینی در این سال در پنج فیلم سینمایی به نام‌های «ایستگاه بهشت» (به کارگردانی نادر مقدس)، «تنگنا» (به کارگردانی علیرضا بذرافشان)، «بچه‌های ابدی» (به کارگردانی پوران درخشنده)، «غیرمنتظره» (به کارگردانی محمدهادی کریمی) و «قصه عشق» (به کارگردانی بیژن بیرنگ) نیز پرداخته است.

شهاب حسینی با ایفای نقش کوروش زند در فیلم سوپراستار موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر شد

شهاب حسینی در سال‌های ۱۳۸۶، ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ با ایفای نقش در فیلم‌های مانند محیا (به کارگردانی اکبر خواجویی)، دل‌شکسته (به کارگردانی علی روئین‌تن)، پرسه در مه (به کارگردانی بهرام توکلی)، سوپراستار (به کارگردانی تهمینه میلانی) و درباره الی (به کارگردانی اصغر فرهادی) توانست بیش از پیش توانایی‌هایش را به رخ بکشد و خود را به عنوان یکی از برترین‌های حوزه سینما و تلویزیون ایران اثبات کند. شهاب حسینی با ایفای نقش کوروش زند، سوپراستار جوانی که به واسطه شهرت و موفقیت‌های بی‌شمارش بذر غرور و فساد را در وجود خود کاشته است، موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر شد. موفقیت‌های سید شهاب‌ الدین حسینی به اینجا ختم نمی‌شود و وی جوایز بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر و دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد را به ترتیب به واسطه حضور در فیلم‌های درباره الی و محیا به گنجینه افتخارات خود اضافه کرد. همکاری با اصغر فرهادی در فیلم درباره الی سرآغازی بود بر همکاری این دو هنرمند بلامنازع در فیلم‌های آتی اصغر فرهادی. شهاب حسینی در فیلم تحسین‌شده‌ی درباره الی ایفاگر نقش احمد است که پس از سال‌ها زندگی در آلمان با هدف ازدواج به ایران بازگشته و دوستانش برای این امر، الی را که یک معلم مهدکودک است با خود به شمال می‌آورند، اما داستان زمانی وارد اوج می‌شود که الی در ساحل ناپدید می‌شود. این فیلم همچنین اولین تجربه مشترک ترانه علیدوستی و شهاب حسینی است.

ption id="attachment_132830" align="aligncenter" width="790"]Shahab Hosseini (7) شهاب حسینی در سال ۱۳۹۲ یکی از شایسته‌ترین نقش‌های دوران هنری خود را در فیلم «حوض نقاشی» ایفا کرد.

سال ۱۳۸۹ پرکارترین سال تمام دوران هنری شهاب حسینی است و او با بازیگری در شش فیلم از جمله برف روی شیروانی داغ (به کارگردانی محمدهادی کریمی)، آفریقا (به کارگردانی هومن سیدی) و خانه پدری (به کارگردانی کیانوش عیاری) توانست رکوردی جالب را برجای بگذارد. اما بدون شک مهم‌ترین هنرنمایی او در این سال، ایفای نقش حجت در فیلم سینمایی جدایی نادر از سیمین است. این فیلم که دومین همکاری شهاب حسینی و اصغر فرهادی پس از فیلم درباره الی است جوایزی مانند دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر، خرس نقره‌ای جشنواره بین‌المللی فیلم برلین برای بهترین گروه بازیگران مرد، تندیس زرین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشن خانه سینما و تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران را برای این هنرمند توانا به ارمغان آورد. فیلم سینمایی جدایی نادر از سیمین که در جوامع بین‌المللی با نام A Separation شناخته می‌شود، یکی از برگ‌های زرین دفتر تاریخ سینمای ایران است و به واسطه فیلم‌نامه‌ی خاص، کارگردانی تحسین‌برانگیز و بازیگری بی‌اشکال جوایزی مانند اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان، گلدن گلوب بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان، جایزه هیئت داوران و جایزه خرس طلایی از جشنواره فیلم برلین را خود اختصاص داد. این فیلم که با فروش ۲۰ میلیون دلار پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران است، به اعتقاد بسیاری از منتقدین جزء ۱۰ فیلم برتر سال ۲۰۱۱ است و نیک جیمز سردبیر وب‌سایت اندساوند فیلم‌نامه آن را هیچکاکی‌ترین فیلمنامه سال‌های اخیر توصیف می‌کند.

شهاب حسینی به واسطه بازیگری در فیلم جدایی نادر از سیمین چهار جایزه داخلی و خارجی کسب کرده است

حضور دوباره‌ی شهاب حسینی در صداوسیما همراه بود با ایفای نقش در سریال شوق پرواز (محصول سال ۱۳۸۸) و سرزمین کهن (محصول ۱۳۹۰). در سریال شوق پرواز، شهاب حسینی ایفای نقش عباس بابایی از خلبانان نیروی هوایی ارتش را برعهده داشت. سرلشکر عباس بابایی که از اسطوره‌های تاریخ ایران محسوب می‌شود، نقش مهمی را در زمان جنگ ایران و عراق ایفا کرده و ۶۰ ماموریت جنگی را با موفقیت به پایان رسانده است. شهاب حسینی زیر نظر کمال تبریزی و در کنار بازیگرانی از جمله محمدرضا فروتن، نیکی کریمی، الهام حمیدی و جواد عزتی  باری دیگر در قالب سریال سرزمین کهن به سراغ تاریخ ایران رفت. این سریال که با بهره‌گیری از داستان زندگی پسری نوجوان قصد روایت دوره‌های مختلف تاریخ ایران از سال ۱۳۲۰ تا پیروزی انقلاب اسلامی را داشت، با اعتراضات مردم و مسئولان روبه‌رو شد. شهاب حسینی در سال ۱۳۹۰ دومین همکاری خود با پوران درخشنده را در «هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند» و ایفای نقش بازپرس رقم زد. این فیلم که به معضل جدی و نادیده‌ گرفته شده آزار جنسی و تعرض به اطفال خردسال پرداخته است، علاوه بر استقبال عمومی توانست تحسین مجله ورایتی را بدست آورد. در این سال شهاب حسینی در دو فیلم من و زیبا (به کارگردانی فریدون حسن پور) و یکی می‌خواد باهات حرف بزنه (به کارگردانی منوچهر هادی) نیز به هنرنمایی پرداخت. یک سال بعد و در کنار نگار جواهریان و تحت سکان‌داری مازیاری میری، شهاب حسینی یکی از شایسته‌ترین نقش‌های دوران هنری خود را در فیلم حوض نقاشی ایفا کرد. در این فیلم رضا نعمت اللهی (شهاب حسینی) و مریم (نگار جواهریان) زوجی معلول ذهنی هستند که پسر ده ساله‌ی آن‌ها از زندگی با والدینش راضی نیست و پس از مدتی زندگی با ناظم مدرسه متوجه می‌شود که دلتنگ پدر و مادرش شده است. علی‌رغم گرفتگی صدا، شهاب حسینی نقش خود در فیلم سینمایی پنج ستاره محصول سال ۱۳۹۲ را به زیبایی هرچه تمام‌تر ایفا کرد و شخصیت به شدت سفید رضا را به یکی از معدود نکات مثبت فیلم تبدیل می‌کند.

شهاب حسینی شهرزاد

پس از سال‌ها کسب تجربه در حرفه بازیگری، شهاب حسینی قدم در راه تازه‌ای گذاشت و اولین تجربه کارگردانی‌اش را با فیلم ساکن طبقه وسط کسب کرد. وی در این فیلم ۳۸ نقش متفاوت را ایفا کرده است که در نوع خود رکورد جدیدی است و نمونه‌ی آن تاکنون مشاهده نشده است. از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴، شهاب حسینی در هفت فیلم سینمایی از جمله طعم شیرین خیال (دومین همکاری با کمال تبریزی)، دوران عاشقی (به کارگردانی علیرضا رئیسیان) و بیا با من (به کارگردانی شهاب حسینی، سینا آذین و علیرضا نسایی) حضور داشته است. اما نقطه‌ی عطف فعالیت‌های هنری شهاب حسینی در سال ۱۳۹۴ را باید ایفای نقش قباد دیوان‌سالار در سریال شبکه خانگی شهرزاد و عماد در فیلم فروشنده دانست. فیلم سینمایی فروشنده که سومین همکاری شهاب حسینی و اصغر فرهادی است، واسطه‌ای بر دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن بود. بدون شک با دریافت این جایزه و جایزه‌ی بهترین فیلم‌نامه، بیش از پیش هنر هنرمندان ایرانی و استعدادهای آن‌ها در اقصی نقاط جهان شناخته می‌شود و حتی می‌توان پیش‌بینی کرد که شاهد محصولات مشترکی بین سینماهای پیشروی جهان و کشورمان باشیم. همانطور که پیش از این شاهد هنرنمایی همایون ارشادی و پیمان معادی در فیلم‌های مطرح هالیوود بوده‌ایم، امکان دارد که شهاب حسینی نیز به جمع این دسته از هنرمندان توانا بپیوندد. از دیگر فعالیت‌های شهاب حسینی می‌توان به تهیه‌کنندگی فیلم سینمایی خورشید نیمه شب و تشکیل گروه موسیقی سون اشاره کرد. به امید موفقیت‌های روزافزون هنر این مرز و بوم.

تهیه شده در زومجی


منبع زومجی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده