// شنبه, ۵ بهمن ۹۸ ساعت ۲۳:۵۹

استودیو Psyonix تصمیم دارد تا به پشتیبانی از پلتفرم‌های مک و لینوکس بازی راکت لیگ به دلیل کم بودن بازیکنان آن‌ها، پایان دهد.

طبق آخرین اخبار بازی، استودیو سایانیکس (Psyonix) خالق بازی راکت لیگ (Rocket League) تصمیم گرفته است که به پشتیبانی از این بازی روی پلتفرم‌های مک و لینوکس پایان دهد. این تصمیم به دلیل کم بودن جامعه‌ی آماری بازیکنان این دو پلتفرم صورت گرفته است. بنابراین، پس از انتشار آپدیت ماه مارس (۱۱ اسفند تا ۱۲ فرودین) بازی، ویژگی‌های آنلاین نسخه‌های مک و لینوکس بازی راکت لیگ از کار می‌افتند؛ به این معنی که کاربران این دو پلتفرم دیگر نمی‌توانند به بازی کردن بخش چندنفره‌ی بازی یا خرید از فروشگاه داخل آن بپردازند. بااین حال، حالت آفلاین و بخش Split Screen همچنان در دسترس خواهند بود. 

دوین کانرز، رئیس بخش روابط عمومی استودیو Psyonix طی پستی در سایت ردیت، اعلام کرد که این استودیو پس از تغییرات اخیر در بازی و تغییر سیستم مورد نیاز آن از ویندوز ۳۲ به ۶۴ بیتی و از دایرکت ایکس ۹ به ۱۲، نتوانسته است تا زمان و منابع لازم برای ایجاد تغییرات در نسخه‌های مک و لینوکس بازی را با توجه به بازیکنان کم این دو پلتفرم توجیه کنند. 

دلایل بسیاری برای اعمال این تغییرات وجود داشت، اما یکی از مهم‌ترین آن‌ها این است که محتوای جدیدی که دلخواه ما برای اضافه شدن به بازی است، توانایی پشتیبانی از دایرکت ایکس ۹ را ندارد. به این معنی زمانی که ما آپدیت جدید بازی با پشتیبانی از دایرکت ایکس ۱۱ را منتشر کنیم، پشتیبانی از دایرکت ایکس ۹ پایان می‌یابد و دستگاه‌هایی که تنها از این نسخه پشتیبانی می‌کنند، قادر به اجرای بازی نخواهند بود. 

متاسفانه، کلاینت‌های نسخه‌های لینوکس و MacOs بازی به عملکرد دایرکت ایکس ۹ برای عمل کردن OpenGL خود و رندر کردن بازی بستگی دارند. زمانی که ما به پشتیبانی از دایرکت ایکس ۹ پایان دهیم، این کلاینت‌ها از کار خواهند افتاد. برای این که این نسخه‌ها از بازی دوباره بتوانند اجرا شوند، تیم ما نیاز به زمان و منابع قابل توجهی برای جایگزینی پایپ‌لاین‌های رندرگیری مانند Metal در MacOs یا Vulkan و Open Gl 4 در لینوکس دارد. ما همچنین باید پشتیبانی زیادی از بازی به عمل بیاوریم تا مطمئن شویم تمام محتواهای جدید در پایپ‌لاین جدید قابل اجرا هستند. 

تعداد بازیکنان فعال نسخه‌های مک و لینوکس راکت لیگ به صورت تجمعی تنها ۰.۳ درصد از جمعیت کلی بازیکنان این بازی روی تمامی پلتفرم‌ها است. به این دلیل، ما نمی‌توانیم منابع خود را صرف توسعه‌ی کلاینت‌های این پلتفرم‌ها کنیم مخصوصا هنگامی که راه حل‌های بادوامی مانند استفاده از Bootcamp یا Wine برای بازیکنان وجود دارند تا به بازی کردن ادامه دهند. 

کاربران مک و لینوکس همچنان می‌توانند به تجربه‌ی بازی راکت لیگ روی ویندوز (با نصب ویندوز روی مک یا ویندوز مجازی در لینوکس) ادامه دهند، اما استودیو Psyonix اعلام کرده است که که بازی به‌طور کامل از سیستم بوت شرکت اپل، اپلیکیشن Proton استیم یا Wine پشتیبانی نمی‌کند. اساسا نسخه‌های مک و لینوکس بازی غیر فعال خواهند شد. به همین علت، استودیو سازنده طی مذاکره‌ای با شرکت ولو (مالک استیم) از قابلیت بازپرداخت پول صاحبان نسخه‌های مک یا لینوکس اطمینان حاصل کرده است (قانون بازپرداخت استیم معمولا پس از گذشت دو هفته از خرید یا دو ساعت بازی‌کردن ملقی می‌شود)؛ بنابراین کاربران این دو پلتفرم‌ در صورت تمایل می‌توانند نسبت به پس‌گیری پول خود از طریق استیم اقدام کنند. 

چندی پیش شرکت اپیک (سازنده‌ی بازی فورتنایت) اقدام به خرید استودیو Psyonix کرد، اما بااین حال تاکنون راکت لیگ راه خود را به فروشگاه اپیک باز نکرده است. در هر صورت بازی به فروش خود در استیم نیز ادامه خواهد داد. شرکت اپیک اعلام کرده است که به‌زودی برنامه های بلند مدت خود در مورد راکت لیگ را به اشتراک خواهد گذاشت. 

در پایان شما می‌توانید نظرات خود راجع به بازی راکت لیگ و خبر عدم پشتیبانی سازندگان از نسخه‌های مک و لینوکس این بازی را با ما و سایر کاربران در میان بگذارید. 

منبع Euro Gamer

اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده