نویسنده: تیم کجارو
// چهار شنبه, ۲ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۱۵

خنک ترین شهرهای شمال برای سفرهای تابستانی

گردشگران در فصل تابستان برای فرار از گرما به‌دنبال مقاصدی چون شهرهای سردسیر یا روستاهای ییلاقی با آب‌ و هوایی خنک و دلپذیر به‌ویژه در شمال هستند.

گرمای هوای بسیاری از بخش‌های ایران در نیمه اول سال سبب می‌شود تا مسافران زیادی راهی جاهای خنک در شمال کشور شوند. در این میان ییلاقات سرسبز، زیبا و رویایی گیلان و مازندران به جهت مسیر دسترسی آسان‌تر و امکانات رفاهی مناسب، شناخته‌شده‌تر هستند. 

ماسال

ماسال

ماسال شهری کوچک و زیبا در غرب رشت و ۶۰ کیلومتری شرق شهر تالش است. دو رودخانه خالکایی و مرغک از این شهر می‌گذرند. ییلاقات ماسال به کلبه‌هایی که به‌صورت کج روی شیب ایستاده‌اند، آبشارهای بلند، جنگل، رودخانه‌‎‌های پرآب، مراتع سرسبز و وسیع، فضای آرامش‌بخش، بکر و مه‌آلود و آب‌وهوای پاک و خنک در طول تابستان شهرت دارند. جاده پرپیچ‌وخم گیلوان با عبور از شهر ماسال گردشگران را به ییلاقات ماسال می‌رساند.

دو منطقه اولسبلانگاه در ۲۷ کیلومتری شمال غرب شهر ماسال و سوچاله در ۲۵ کیلومتری جنوب ماسال از شناخته‌‌شده‌ترین ییلاقات این منطقه محسوب می‌شوند. تلارگاه، ملومه بند، خندیله پشت، اسبی دشت، شنبه راه، واشیار، شالما، نسا، خریدول، سیاهدول، گامیشیان، گنذر، بیلگاه‌دول، مورجونه، رشته‌پشت، واشیار و لیپا از دیگر ییلاقات این منطقه هستند. اردیبهشت تا مهرماه بهترین زمان سفر به ماسال است.

از امکانات رفاهی منطقه ییلاقی ماسال می‌توان به چند هتل رستوران و دکه‌های کوچک کنار جاده اشاره کرد. در سفر به ماسال امکان اقامت در کلبه‌های چوبی، اقامتگاه‌های بومگردی، ویلا و مهمانسرا وجود دارد. هتل رستوران فردین معصومی، اقامتگاه افرا، هتل رستوران آریانا، هتل رستوران سامان، هتل رویال و هتل رستوران رامینه از جمله شناخته شده‌ترین مراکز اقامتی ماسال محسوب می‌شوند؛ همچنین امکان کمپ و شب‌مانی در طبیعت وجود دارد.

دیلمان

منطقه دیلمان

ییلاق دیلمان یا دیلمون یکی از زیباترین ییلاقات شرق گیلان و شهرستان سیاهکل است. این منطقه از شمال به رشته کوه البرز و از شرق به قله درفک می‌رسد و به دو بخش پیرکوه و دیلمان تقسیم می‌شود. دیلمان را به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین سکونت‌گاه‌های بشر معرفی می‌کنند. این منطقه بکر از آب‌وهوایی سرد و کوهستانی، چشمه‌های فراوان، دشت‌های مرتفع و قله‌های پربرف برخوردار است.

طبیعت بی‌نظیر و آثار تاریخی به‌جامانده از سال‌های دور، دیلمان را بسیار جذاب‌تر کرده‌اند. مسیر دسترسی به این منطقه جاده‌ای جنگلی، زیبا و آسفالته است. منطقه شکار ممنوع دیلمان در ۱۰ کیلومتری جنوب سیاهکل، از قشنگ‌ترین نقاط آن به شمار می‌رود. جاذبه‌های طبیعی چون آبشار لونک در مسیر جاده سیاهکل به دیلمان، دشت شقایق، غارهای متعدد و دشت سوسن چلچراغ و آثار تاریخی ارزشمندی همچون قلعه گرمارو، کاروانسرای تی‌تی، آرامگاه باباولی و منطقه باستانی قلعه کوتی، از جمله دیدنی‌های دیلمان محسوب می‌شوند.

اواسط فصل بهار تا اواخر تابستان بهترین زمان سفر به دیلمان است. در میان مراکز اقامتی این منطقه می‌توان به ویلا سوئیت عماد، اقامتگاه کوهستانی سورگل، ویلا سوئیت عباسی، ویلا سوئیت مهدی و اقامتگاه توریستی کوهستان سرد اشاره کرد؛ همچنین امکان کمپ شبانه در قسمت‌هایی از طبیعت دیلمان وجود دارد.

گردنه حیران

گردنه حیران

گردنه حیران از مسیرهای پرتردد، جذاب و گردشگرپذیر در نزدیگی مرز استان گیلان با جمهوری آذربایجان است. این گردنه در میان جاده ارتباطی آستارا به اردبیل قرار دارد، از درون جنگل‌های هیرکانی می‌گذرد و جلگه گیلان را به مناطق کوهستانی وصل می‌کند. حیران به‌معنای «منطقه احاطه شده با ابر و مه» است. رطوبت بالای دریای خزر، علت اصلی وجود تونل‌های ابر و مه در گردنه حیران محسوب می‌شود. این منطقه از یک سو توسط جنگل و از سوی دیگر مشرف به دره‌ای عمیق و سرسبز است و رود ارس از درون این دره می‌گذرد.

گذر از گردنه حیران و گردش در مناطق زیبای اطراف آن در فصل بهار و تابستان بسیار جذاب است. این جاده در منطقه‌ای برفگیر قرار دارد و با اولین بارش برف زمستانی سفیدپوش می‌شود. همان طور که تماشای طبیعت زمستانی منطقه بسیار تجربه متفاوت و جذابی است باید به خطرات رانندگی در این جاده پرپیچ‌وخم و مه‌آلود توجه و با تجهیزات ایمنی لازم به منطقه سفر کرد. 

جنگل فندقلو، دشت بابونه، روستاهای حیران، مشند و کشفی از جاذبه‌های گردشگری مسیر گردنه حیران هستند. سورتمه ریلی، تله‌ کابین حیران و زیپ لاین از تفریحات به‌روز و جذاب این منطقه محسوب می‌شوند و یکی از دلایل جذب گردشگر هستند. هتل پارلا، باغ گردشگری یاوری، کلبه و سوئیت‌های اجاره‌ای در روستای حیران، هتل بزرگ حیران و کمپ و شب‌مانی در طبیعت از گزینه‌های اقامت در گردنه حیران محسوب می‌شوند. 

جواهرده

جواهرده

روستای جواهرده یکی از ییلاقات و روستاهای دیدنی و گردشگرپذیر استان مازندران به شمار می‌رود. این روستا در دامنه شرقی کوه‌ سماموس و ۲۶ کیلومتری جنوب غربی رامسر واقع شده است. جواهرده نزدیک به مرز استان‌ مازندران با استان گیلان قرار دارد. شغل بیشتر اهالی این روستا دامداری، کشاورزی، باغداری و تولید صنایع دستی چون ظروف و ابزار آهنگری و مسگری، سفال و نمد است. 

رودخانه صفارود از میان روستای جواهرده می‌گذرد. منطقه جواهرده به‌جهت ارتفاع زیاد پوشش جنگلی ندارد و درمقابل، منظره‌‌ بی‌نظیر دشت‌های سرسبز و مملو از گل‌های وحشی، سرخس و گل گاو زبان به چشم می‌خورد. حضور گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری بر غنای طبیعت این منطقه افروزه است. آبشارهای صفارود، راشنه و جواهرده، چشمه‌های سلیمان، برشی و کوه کنین، دشت لپاسر، دریاچه مصنوعی قو، بوستان جنگلی صفارود، مقبره شاه یحیی، گورهای گبری، مسجد آدینه و امامزاده سی فضل فاضل رامسر از جاذبه‌های گردشگری جواهرده محسوب می‌شوند.

مراسم‌های آیینی جذابی چون کشتی گیله‌مردی (ثبت شده در فهرست آثار معنوی ایران) در شب‌های تابستان، گل‌کاری مسجد آدینه (۱۷ مرداد ماه)، جشن تیرماه ۱۳ شو (لالی شو) و جشن تیرگان (غروب ۱۲ تیرماه) در روستای جواهرده اجرا می‌شوند و از جاذبه‌های فرهنگی این منطقه به شمار می‌روند.

روستای جواهرده از امکانات رفاهی مناسبی همچون مراکز خرید، سوپرمارکت، پارک و غذاخوری‌های متعدد برخوردار است. هتل شایان جواهرده، اقامتگاه بومگردی کوکه، اجاره سویت در روستا و شب‌مانی و کمپ در طبیعت از گزینه‌های اقامت در این منطقه محسوب می‌شوند. 

سوادکوه 

سواد کوه

سوادکوه به مرکزیت شهر پل سفید، در جنوب ساری قرار دارد. این منطقه زیبا و خوش آب‌وهوا به ساحل دریا نزدیک نیست؛ اما درکنار کوه و در دره‌ای بزرگ قرار دارد. پوشش گیاهی و جانوری متنوع در منطقه سوادکوه غنای طبیعت این منطقه را دوچندان کرده‌ است. سوادکوه به‌جهت دسترسی از جاده فیروزکوه، بیشتر مورد توجه و استقبال گردشگران و مسافران شمال به‌ویژه تهرانی‌ها قرار دارد. آلاشت، زیرآب و پل سفید سه شهر اصلی این منطقه هستند.

در سفر به سوادکوه نباید بازدید از جاذبه‌های طبیعی چون آبشارهای شورآب و گزو، دریاچه‌های شورمست و لفور، پارک جنگلی جوارم، غارهای کیجاچال، اسپهبد، لیولیلم و زنگیان، روستای آلاشت و پلنگ دره و همچنین جاذبه‌های تاریخی چون پل ورسک، برج لاجیم و برج باوند را از دست داد.

برای اقامت در منطقه سوادکوه گزینه‌های متنوعی پیش‌روی گردشگران قرار دارد که از میان آن‌ها می‌توان به خانه مسافر سرزمین خورشید، متل نیشا، اجاره سوئیت یا ویلاهای دربستی و شب‌مانی و کمپ در طبیعت اشاره کرد.


منبع کجارو
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده