// پنجشنبه, ۱۰ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۵

تماشا کنید: اجرای لینوکس و بازی Pokémon روی پلی‌استیشن 4 هک شده

در تازه‌ترین ویدیوی منتشر شده توسط گروه هکری Fail0verflo، شاهد اجرای بازی Pokémon برروی لینوکس اجرا شده در پلی‌استیشن 4 هستیم. این فرآیند قدمی بزرگ در جهت کنترل کنسول سونی محسوب می‌شود. در ادامه با زومجی همراه باشید.

از همان ابتدا گفته‌هایی در رابطه با شباهتِ کلیِ معماری سیستم پلی‌استیشن 4 و ایکس‌باکس وان با رایانه‌های شخصی به گوش می‌رسید. این حقیقت اکنون دست‌مایه‌ی برخی تغییرات جذاب توسط هکر‌ها برروی حداقل یکی از دو دستگاه شده است.

Fail0verflo، گروه هکری شناخته‌ شده کنسول‌ها در تازه‌ترین اقدام خود با هک پلی‌استیشن 4 نسخه‌ای از لینوکس را برروی این پلتفرم بارگیری کرده‌اند. این مهم، قدمی بزرگ در فرآیند اجرای نرم‌افزارهای شبیه‌سازی (Homebrew) برروی کنسول نسل هشتم سونی به حساب می‌آید.

Homebrew‌ها نرم‌افزارهای نوشته شده توسط مصرف‌کنندگان یا برنامه‌نویسان در خانه هستند که جهت شبیه‌سازی و اجرای بازی‌ها و نرم‌افزارهای مختلف برروی سخت‌افزارهای نامرتبط با محدودیت‌های سخت‌افزاری (که به طور معمول کاربر قادر به اجرای برنامه‌های دیگر برروی آن‌ها نیست) به کار می‌روند. Homebrew‌ها اغلب به صورت رایگان‌افزار (Freeware) در اختیار همگان قرار می‌گیرند.

هک انجام شده توسط Fail0verflo کنسول پلی‌استیشن 4‌ را به یک رایانه واقعی تبدیل می‌کند. سونی بعد از آزمایش تراشه‌های متفاوت در کنسول نسل قبل در نهایت تصمیم گرفت تا در پلی‌استیشن 4 از معماری رایانه‌های شخصی استفاده کند. اکنون اما با فرآیند پیاده شده توسط این گروه هکری به نقطه‌ای رسیده‌ایم که شاهد اجرای سیستم‌عامل رایانه‌های شخصی برروی پلی استیشن 4 هستیم. Fail0verflo خود را به اجرای لینوکس محدود نکرده و با نصب شبیه‌ساز پیشرفته‌ی گیم بوی نسخه‌ای از سری محبوب Pokémon را با نام «نسخه پلی‌استیشن»، برروی این شبیه‌ساز اجرا کرده است.

برای درک صحیح نحوه اجرای سیستم‌عامل لطفا ویدیوی زیر را تماشا کنید:

دانلود ویدیو با رزولوشن 360p

استفاده از شبیه‌ساز گیم بوی به ویژه بسیار جالب به نظر می‌رسد. زیرا Fail0verflo با اتصال شبیه‌ساز پیشرفته گیم‌ بوی به پلی‌استیشن 4، این کنسول را در نقش کنترلر به کار گرفته است. هرچند بدون شک این روش بهترین راه برای تجربه بازی‌ کنسول‌های قابل حمل قدیمی محسوب نمی‌شود با این حال ظاهرا این تیم هکری بخش اعظمی از سیستم پلی‌استیشن 4 را به کنترل گرفته‌اند. این یکپارچه‌سازی عمیق با کنسول پلی‌استیشن 4 بدان معنا است که Fail0verflo درک دقیقی را از نحوه‌یِ عملکردِ این کنسول به دست‌ آورده‌اند.

ption id="attachment_91614" align="aligncenter" width="850"]اجرای Pokemon روی پلی‌استیشن 4 اجرای نسخه پلی‌استیشن بازی Pokemon روی پلی‌استیشن 4

البته نباید فراموش کرد که اجرای لینوکس روی پلی‌استیشن اتفاقی بسیار عجیب نیست. بسیاری از بازیکنان به‌ یاد دارند که کنسول پلی‌استیشن 3 با ویژگی ای به نام سیستم‌عامل‌های دیگر «OtherOS» عرضه شده بود که به تمام افراد امکان بارگذاری سیستم‌عامل لینوکس یا سایر سیستم‌عامل‌ها را می‌داد. هرچند سونی در نهایت اقدام به حذف این قابلیت از روی پلی‌استیشن 3‌ کرد با این حال جامعه‌ای از برنامه‌نویسان خانگی ویژگی‌ ذکر شده را روی دستگاه خود حفظ کردند. اکنون اما ظاهرا این میراث برروی پلی‌استیشن 4 به زندگی خود ادامه می‌دهد.

دیدگاه شما در رابطه با این خبر چیست؟‌ به نظر شما فرآیند ذکر شده در نهایت قابلیت اجرای بازی‌های نسل‌های قبلی پلی‌استیشن به ویژه نسل هفتم را برروی پلی‌استیشن 4 فراهم می‌کند؟

منبع: Venture Beat


اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده