نویسنده: افشین پیروزی
// چهار شنبه, ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۰۳

رونمایی گوگل از اندروید 13 در رویداد I/O

در جریان رویداد I/O که امشب برگزار شد، گوگل رسما از جدید‌ترین نسخه سیستم عامل اندروید رونمایی کرد. 

گوگل هر سال ماه می، با تمرکز بر توسعه‌دهندگان کنفرانسی با عنوان رویداد I/O برگزار کرده و از آخرین دستاورد‌های خود مانند نسل بعدی سیستم‌عامل اندروید یا سخت‌افزار‌های جدید رونمایی می‌کند. این شرکت امسال نیز طبق روال این رویداد را روز ۱۱ و ۱۲ می (۲۱ و ۲۲ اردیبهشت) به صورت مجازی برگزار کرد و در کنار معرفی محصولاتی مانند ساعت هوشمند پیکسل واچ و گوشی پیکسل 6a از سیستم‌عالم اندروید 13 نیز رونمایی کرد.

اولین نسخه‌ی بتای عمومی اندروید 13 روز ۲۶ آوریل ۲۰۲۲ (۶ اردیبهشت ۱۴۰۱) برای گوشی‌های پیکسل‌های سازگار با این سیستم‌عامل منتشر شد و به‌همین‌دلیل، احتمال دارد که امسال گوگل نسخه‌ی نهایی و پایدار این سیستم‌عامل را زودتر از انتظار منتشر کند.

شاید یکی از شاخص‌ترین تغییرات معرفی شده برای سیستم‌عامل اندروید 13 در رویداد I/O امسال را بتوان تغییرات زبان طراحی اختصاصی گوگل، یعنی Material You دانست. در ادامه با زومیت همراه باشید تا با نام‌، زمان انتشار نسخه‌ی نهایی اندروید 13، طراحی رابط کاربری و عملکرد آن آشنا شویم.

یکی از تفاوت‌های اندروید 13 نسبت به نسل قبلی این سیستم‌عامل، بازطراحی رابط کاربری و تغییرات زبان طراحی Material You است. اندروید 13، گزینه‌های شخصی‌سازی بیشتری نسبت به اندروید 12 دارد و پالت رنگی مبتنی بر تصویر پس‌زمینه در رابط کاربری آن علاوه بر برنامه‌های خود گوگل برای آیکون‌های برنامه‌های دیگر نیز اعمال می‌شود. البته برای این کار لازم است تا توسعه‌دهندگان نسخه‌های تک‌رنگ آیکون‌های برنامه‌‌های خود را ارائه کرده و کد خود را کمی تغییر دهند.

گوگل علاوه‌ بر پالت رنگی توسعه‌یافته، تم داینامیک را با چهار سبک مختلف عرضه کرد که رنگ‌بندی تمام سیستم‌عامل را به‌ طور خودکار با تصویر پس‌زمینه‌‌ی انتخابی کاربر هماهنگ می‌کند.

این چهار سبک به‌ترتیب با نام رمز TONAL_SPOT، VIBRANT، EXPRESSIVE و SPRITZ شناخته می‌شوند:

  • TONAL_SPOT: پالت پیش‌فرض زبان طراحی جدید گوگل (Material You) را ارائه می‌دهد.
  • VIBRANT: رنگ‌های ثانویه و پس‌زمینه را افزایش می‌دهد.
  • EXPRESSIVE: علاوه‌بر رنگ‌های پس‌زمینه، طیف وسیع‌تری از رنگ‌ها را پوشش می‌دهد.
  • SPIRITZ: پالتی بی‌روح و تقریباً خاکستری ارائه می‌کند.

اندروید 12 در گوشی‌های پیکسل هم چهار سبک تم داینامیک ارائه کرد؛ اما این سبک‌ها در اندروید 13 متفاوت هستند و قابلیت شخصی‌سازی و استفاده از رنگ‌های بیشتری را برای کاربران فراهم می‌کنند. در کنار پالت رنگی توسعه‌یافته و تم داینامیک، نسخه‌ی جدید سیستم‌عامل گوگل چینش جدیدی هم برای تنظیمات صفحه‌ی قفل و نحوه‌ی قرارگیری ساعت در این صفحه ایجاد کرده است.


منبع زومیت
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده