نویسنده: مهدی اسدی
// جمعه, ۲۲ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۳۹

ارزش مالی انویدیا از شرکت مالک فیس بوک بیشتر شد

شرکت انویدیا با پشت سر گذاشتن Meta (فیس بوک) برای نخستین بار تبدیل به هفتمین شرکت بزرگ ایالات متحده آمریکا شد.

انویدیا حالا رسما از شرکت Meta، غول صنعت شبکه‌های اجتماعی عبور کرده است و هفتمین شرکت بزرگ آمریکا محسوب می‌شود. تیم سبز که در چند سال گذشته حتی قادر به نزدیک شدن به شرکت صاحب فیسبوک هم نبود حالا باتوجه‌به سقوط اخیر ارزش سهام متا، در رده بندی ارزشمندترین شرکت‌های بزرگ آمریکا یک پله صعود کرد. کاهش ارزش سهام Meta در بازار بورس باعث از دست رفتن ۳۰ درصد از کل ارزش این شرکت (تقریبا معادل ۲۶۰ میلیارد دلار) شد. در زمان ثبت این خبر، ارزش Meta به حدود ۶۱۵ میلیارد دلار رسیده است. این مبلغ همچنان بسیار بالا به نظر می‌رسد، اما به‌طور قابل توجهی کمتر از ارزش سهام این شرکت در ابتدای هفته‌ی گذشته است.

بنابراین انویدیا حالا با ۶۵۷/۰۶ میلیارد دلار، شرکت ارزشمندتری نسبت به متا به شمار می‌رود. البته برخی از تحلیل‌گرها عقیده دارند که این اتفاق چندان طول نخواهد کشید. باید دید آینده به چه شکل رقم می‌خورد. انویدیا فعلا با شرکت ۷۲۰ میلیارد دلاری Berkshire Hathaway در رده ششم این فهرست فاصله زیادی دارد. اما بدون شک پیشرفت این شرکت نسبت به جایگاهی که چند سال قبل داشت، بسیار قابل‌توجه است؛ زمانی‌که کل ارزش شرکت‌ آن‌ها تنها کسر کوچکی از اعدام و ارقامی بود که هم‌اکنون در بورس به چشم می‌خورد. در این بین باید بدانید که Berkshire Hathaway یک هلدینگ چندملیتی آمریکایی است که مالک چندین و چند شرکت کوچک و بزرگ در سراسر جهان محسوب می‌شود.

پیشگیری انویدیا از متا مالک فیسبوک

انویدیا اخیرا یک بازگشت قدرتمند را نسبت به افت چشمگیر ارزش سهام خود در ماه قبل رقم زد. بااین‌حال در جدیدترین اخبار سخت‌افزار شنیدیم که انویدیا نهایتا نتوانست پروسه‌ی خریداری Arm، طراح بزرگ تراشه‌های الکترونیکی در بریتانیا را جلو ببرد و کنار گذاشتن کامل این خرید، غرامت سنگینی را در بر داشته است. لغو قرارداد عظیم خرید Arm تأثیری قابل‌توجه در کاهش سهام این شرکت در معاملات ابتدای هفته داشت. اما به نظر می‌رسد که این ابر سیاه خیلی زود آسمان مرکز مدیریت این شرکت در سانتا کلرا را ترک کرد تا ارزش هر سهام آن‌ها به حدود ۲۶۰ دلار برسد؛ ۴۰ درصد بیشتر از پایین‌ترین نقطه‌ی آن در سال جاری و تنها ۲۲ درصد پایین‌تر از بالاترین رکورد این شرکت در قله‌ی ۳۳۴ دلار.

اما انویدیا چه‌طور موفق به بازگرداندن روند بازار به نفع خود شد؟ شاید شما تصور کنید که کمبود جهانی سیلیکون در صنعت سخت‌افزار که انویدیا در مرکز آن قرار دارد، نهایتا به زیان این شرکت تمام می‌شود. اما واقعیت این است که این تصور لزوما صحیح نیست. درواقع انویدیا در پایان آخرین دوره سه‌ماهه سال ۲۰۲۱ که سومین دوره سه‌ماهه سال مالی ۲۰۲۲ این شرکت محسوب می‌شود، سود بسیار زیادی را در بازار از آن خود کرد.

هنوز گزارش کامل سال مالی این شرکت منتشر نشده است. اما می‌دانیم که انویدیا در حال حاضر از نظر نرخ کسب درآمد در وضعیت بسیار مطلوبی قرار دارد. سودآوری سالانه‌ی این شرکت نسبت به موعد مشابه سال گذشته ۵۰ درصد افزایش پیدا کرد که این میزان شامل رشد ۹۱ درصدی درآمدهای عملیاتی و افزایش ۸۴ درصدی سود خالص شرکت در سال جاری می‌شود.

افزایش ارزش سهام انویدیا در بازار

مردم خواستار عرضه پردازنده‌های گرافیکی بیشتر به بازار هستند و شرکت Nvidia بخش بسیار بزرگی این بازار را در دست دارد. بنابراین می‌توان گفت شرایط از این بهتر نمی‌شود؛ البته نه برای گیمرهای پلتفرم PC که متاسفانه به این زودی‌ها نمی‌توانند به یک GPU مناسب با قیمت واقعی آن دسترسی پیدا کنند. بنابراین باوجود ابراز امیدواری مقامات انویدیا برای بهبود شرایط دسترسی به پردازنده‌های گرافیکی در بازار، می‌بینید که وضعیت چندان هم خلاف میل مالکان هفتمین شرکت بزرگ ایالات متحده آمریکا نیست.

در پایان شما می‌توانید نظرات خود را در این‌باره با زومجی و سایر کاربران در میان بگذارید.


منبع PC Gamer
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده