نویسنده: مهدی اسدی
// یکشنبه, ۴ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۳

اولین نگاه به نسل جدید هدست‌های واقعیت مجازی HTC موسوم به Project Proton

طرح اولیه‌ی هدست‌های Project Proton شرکت HTC از تجربه‌ی نزدیک آن‌ها به عینک‌های معمولی حکایت دارد.

درحالی که شرکت HTC آینده‌ی فعالیت‌های خود در حوزه واقعیت مجازی را به هدست‌های ماژولار Vive Cosmos متمرکز کرده است، به‌نظر می‌رسد که این شرکت علاوه‌براین، مشغول کار بر روی نسل جدید هدست‌های سبک‌وزن خود تحت عنوان «Project Proton» است. براساس ادعای مدیر اجرایی این شرکت، Yves Maitre این هدست‌ها «تجربه بسیار نزدیکی به عینک‌های معمولی» را به کاربر منتقل می‌کنند. با قضاوت از روی رندرهایی که تاکنون به دست ما رسیده، این موضوع جای بحث دارد اما آنچه که مسلم است این است که گجت‌های پوشیدنی جدید HTC به طور قطع کوچک‌تر و فشرده‌تر از دستگاه‌های فعلی مبتنی بر تکنولوژی VR هستند.

طبق بیانیه‌ای که سخنگوی شرکت HTC برای وبسایت Engadget ارسال کرده است:

Project Proton یک نسخه آزمایشی از مدل آینده‌نگرانه و عینک‌مانند هدست‌های HTC Vive است که امیدواریم همزمان با توسعه و تکمیل این محصول توسط HTC پیشنهادات و انتقادات جامعه‌ی کاربران را نیز نسبت به آن دریافت کنیم.

ما درحال حاضر هیچگونه اطلاعاتی درباره مشخصات سخت‌افزاری این محصول در اختیار نداریم، اما پروژه پروتون به نوعی تأیید کننده‌ی تصمیم HTC برای تغییر تمرکز این شرکت در طراحی هدست‌های آینده با تلفیق تجربه‌ی آن با واقعیت و اضافه شدن ویژگی‌هایی مانند تکنولوژی اتصال 5G نیز خواهد بود.

Project Proton

هدست‌های Project Proton در دو مدل متفاوت ساخته خواهند شد. یک هدست all-in-one که درحال حاضر با نام «Proton AIO» شناخته می‌شود و یک مدل «all-in-two» که با نام مستعار «Proton Glass» نامگذاری شده است. قبل از این که امکان دسترسی به این هدست‌ها فراهم شود، به‌نظر می‌رسد که هردو مدل به دوربین‌های جلویی استریو مجهز هستند که به احتمال زیاد به منظور رهگیری inside-out از آن‌ها استفاده خواهد شد. ضمن این‌که احتمال استفاده از این دوربین‌ها برای فراهم کردن امکان مشاهده دنیای خارجی نیز وجود دارد. قسمت جلویی این هدست‌ها بسیار باریک و ظریف طراحی شده تا هردوی این هدست‌ها نسبت به مدل‌های کنونی وزن به مراتب کمتری داشته باشند. ضمن این‌که احتمال برخورد آن‌ها با اجسام دیگر یا برخورد آن با کنترلر‌های شخص نیز به حداقل رسیده است. هنوز میزان تأثیر این تغییر روی میدان دید کاربر مشخص نیست.

تراشه پردازنده هدست Proton AIO برخلاف Vive Focus در قسمت پشتی بند نگهدارنده آن تعبیه شده است. این موضوع نیز موجب کاهش اندازه‌ی کلی قسمت جلویی هدست شده و به توزیع وزن بهتر دستگاه هنگام قرار گرفتن روی سر کمک می‌کند. همچنین دو دانگل جانبی که به احتمال زیاد به هدفون‌های این دستگاه تعلق دارند نیز روی گوش‌های کاربر قرار می‌گیرند. یکی از نگرانی‌های کاربران نسبت به قرارگرفتن قطعه‌ی پردازنده‌ روی بند نگه‌دارنده‌ی پشت سر کاربر، احتمال ایجاد مشکل برای افرادی است که میزان تعریق بدن آن‌ها در فعالیت‌های طولانی مدت بالا است. امیدواریم که HTC برای برطرف کردن این مشکل راه‌حل خوبی را اندیشیده باشد.

Project Proton

هدست Proton Glass نیز به گونه‌ای طراحی شده که توان پردازشی مورد نیاز آن توسط یک ماژول خارجی، مانند یک گوشی هوشمند تأمین شود. به همین دلیل است که شکل ظاهری این هدست شبیه به یک عینک معمولی بسیار ضخیم به‌نظر می‌رسد. می‌توان این هدست را رقیب مستقیم عینک‌های واقعیت مجازی Nreal Light در نظر گرفت. تنها تفاوت مهم‌ آن‌ها توانایی نمایش محتوای VR در یک میدان دید همه‌جانبه است. باتوجه به این‌که در طرح اولیه‌ی منتشر شده، اثری از اسپیکرهای یکپارچه دیده نمی‌شود، هنوز مشخص نیست که HTC برای این منظور چه برنامه‌ای دارد.

بااین‌که هنوز سؤالات زیادی درباره این هدست‌ها وجود دارد، اما به‌نظر می‌رسد که HTC مسیر امیدوار کننده‌ای را در پیش گرفته است؛ به‌خصوص بعد از وقفه‌ی قابل توجهی که در چند سال اخیر در مسیر توسعه‌ی تکنولوژی واقعیت مجازی ایجاد شده و بسیاری از مخاطبان را درباره آینده‌ی این فناوری نگران کرده است. هنوز مشخص نیست که آیا هدست‌های Vive Cosmos می‌توانند HTC را در برابر مدل‌های متنوع Oculus Quest و هدست‌های قدرتمند Valve Index یاری کنند یا خیر، اما با معرفی مدل‌های قابل حمل و قابلیت‌های جدید Project Proton باید دید که آیا HTC بالاخره قادر به کنار زدن شرکت‌هایی مانند Magic Leap که اتفاقاً هیجان زیادی را بین مخاطبان واقعیت افزوده ایجاد کرده‌اند، خواهد بود یا شرایط به نحو دیگری رقم خواهد خورد.

تازه‌ترین اخبار در رابطه با هدست‌های واقعیت مجازی جدید HTC را از زومجی پیگیری کنید.


منبع engadget
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده