نویسنده: بخش تبلیغات
// دوشنبه, ۷ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۲۰:۳۰

کیف پول اتریوم: دنیای غیرمتمرکز آینده را ذخیره کنید

«کیف پول من» در این مقاله، راهکارهایی برای آشنایی با نحوه عملکرد کیف پول اتریوم ETH را معرفی کرده است.

یک کیف پول اتریوم راهی برای مشاهده، خرج کردن، دریافت یا ارسال دارایی های ETH در بلاکچین فراهم می‌کند. توکن های ETH مبتنی بر ERC-20 هستند. این توکن ها در بلاکچین وجود دارند و کیف پول شما کلیدهای خصوصی را نگه‌داری کرده و به شما امکان می‌دهند تا از دارایی هایتان در هر زمان که بخواهید استفاده کنید. کیف‌های پول اتریوم می‌توانند کیف پول‌های گرم باشند که در آن کلیدهای خصوصی در دستگاهی که به اینترنت دسترسی دارد ذخیره می‌شوند یا کیف پول‌های سرد، مانند دستگاه‌های سخت‌افزاری باشند که به اینترنت وصل نمی شوند. از آنجایی که اتریوم به‌طور گسترده در برنامه های DeFi و web3 استفاده می‌شود، کیف پول اتریوم شما راهی برای تعامل با برنامه های دارای ETH و پلت فرم های مالی غیرمتمرکز ارائه می‌دهد.

آشنایی با نحوه عملکرد کیف پول اتریوم ETH

هر کیف پول از یک آدرس عمومی استفاده می‌کند که هر کسی می‌تواند آن را در ابزاری مانند Etherscan مشاهده کند. دارایی های بلاکچینی در اغلب موارد مخفی نیستند، اگرچه ممکن است ندانیم که آدرس کیف پول متعلق به چه کسی است. اما، درحالی‌که هر کسی می‌تواند دارایی هایی را که توسط یک آدرس اتریوم نگه‌داری می‌شود ببیند، فقط یک کیف پول با کلیدهای خصوصی می‌تواند دارایی ها را خرج کرده یا آن‌ها را را به کیف پول دیگری ارسال کند. وقتی از کیف پول خود برای ارسال یا دریافت رمزارزها استفاده می‌کنید، تراکنش به اعتبارسنجی های شبکه ارسال می‌شود تا این افراد تأیید کنند که تراکنش با پروتکل شبکه مطابقت دارد. بااین‌حال، جابجایی دارایی ها در بلاکچین اتریوم هزینه هایی را نیز به همراه دارد. بنابراین هنگام ارسال وجوه "به" یا "از" آدرس کیف پول خود، انتظار داشته باشید هزینه ای را بپردازید که بسته به تراکم شبکه متفاوت است. یک آدرس اتریوم مثل یک مکان در بلاکچین اتریوم است، مانند آدرس یک خانه در شهر شما. اما به‌جای آدرس هایی که به‌صورت خیابان اصلی دوم، کوچه 23 و ... هستند، آدرس های کیف پول اتریوم به این شکل هستند:

0x8932E02004b20234c4F4S2bB79b88343fB129je3

این نوع آدرس ها شاید خیلی کاربرپسند نباشند، اما امنیت بسیار بالایی داشته و غیرقابل تکرار هستند. البته اتریوم به‌تازگی سرویس ENS را راه اندازی کرده و قصد دارد به کیف پول‌های اتریوم هویتی مشخص و آسان تر بدهد. درواقع با استفاده از سرویس ENS می‌توانید یک نام مستعار برای آدرس کیف پول خود ایجاد کنید تا دیگران بتوانند به آدرسی که به‌راحتی به خاطر می‌آید رمزارز ارسال کنند. MetaMask یکی از کیف پول‌های محبوب غیرمتمرکز است که از سرویس ENS پشتیبانی می‌کند. برای افزودن پشتیبانی ENS به MetaMask، روی دارایی ها در افزونه Chrome کلیک کرده و سپس Ethereum Name Service را جست‌وجو کنید. سپس، می‌توانید از قابلیت ENS dApp برای انتخاب نام خود دیدن کنید. درست مثل نام دامنه یک وب سایت، شما هم می‌توانید نام ENS خود را به مدت یک سال ثبت کرده و برای تکمیل تراکنش، کارمزدها را با رمزارز اتر بپردازید. پس از تکمیل تراکنش، یک رکورد معکوس در ENS dApp تنظیم کنید که نام ENS شما را به آدرس کیف پول اتریوم تان نشان دهد. کل این فرایند نهایتاً 30 دقیقه طول خواهد کشید و این زمان نیز به‌دلیل تعداد تأییدیه های لازم برای تأیید تراکنش است.

کیف پول‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری اتریوم

کیف پول‌های سخت‌افزاری اتریوم با استفاده از دستگاهی که مستقیماً به اینترنت متصل نیست کار می‌کنند. این ساختار کلیدهای خصوصی شما را که برای ارسال یا خرج کردن ETH استفاده می‌شود، ایمن نگه می دارد. درحالی‌که کیف پول‌های سخت‌افزاری در بیشتر موارد امنیت بهتری ارائه می‌کنند، اما استفاده از آن‌ها چندان راحت نیست. چراکه این کیف پول‌ها از دستگاه‌های تلفن همراه پشتیبانی نکرده و در اکثر مواقع باید به لپ‌تاپ یا کامپیوتر متصل شوید. به‌عنوان یک راهکار هوشمندانه، برخی افراد استفاده از هر دو نوع کیف پول سخت‌افزاری و نرم‌افزاری را انتخاب کرده و برای فعالیت‌های متفاوت خود، هر یک از این کیف پول‌ها را بکار می‌گیرند. به‌عنوان مثال، این افراد هنگام انجام معاملات و تراکنش های جزئی از کیف پول‌های نرم‌افزاری اتریوم استفاده کرده و موجودی های کلان ETH خود را با یک کیف پول سخت‌افزاری نگه‌داری می‌کنند. شما می‌توانید برای خرید اتریوم یا نگه‌داری ان از سایت کیف پول من استفاده کنید.

چه توکن هایی را می‌توان در کیف پول اتریوم ذخیره کرد؟

بسیاری از کیف پول‌ها برای کار با تنها یک نوع ارز دیجیتال یا توکن های مبتنی بر آن رمزارز طراحی شده‌اند. به‌عنوان مثال، کیف پول‌های ETH معمولاً با خود ETH و همچنین توکن های ERC-20 و NFT های ساخته شده توسط اتریوم کار می‌کنند. از آنجایی که کیف پول‌ها هدفمند هستند، ارسال ارز دیجیتال به کیف پول پشتیبانی نشده از بلاکچینی دیگر می‌تواند فاجعه آمیز باشد. به‌عنوان مثال، شما نمی توانید بیت کوین را مستقیماً به کیف پول اتریوم ارسال کنید. برخی از کیف پول‌ها ممکن است به شما اجازه دهند این کار را انجام دهید، اما در این فرایند قطعاً بیت کوین های خود را از دست خواهید داد. اکثر کیف پول‌های اتریوم می‌توانند طیف گسترده ای از توکن های ERC-20 را پشتیبانی کنند، از جمله MATIC - DAI - SHIB - UNI - WBTC - LINK - APE و غیره. کیف پول من یکی از پلت فرم هایی است که امکان ذخیره‌سازی بیش از 2000 توکن و ارز دیجیتال را فراهم می‌کند. در این بین، شما می‌توانید علاوه‌بر ارز دیجیتال ETH، تمام توکن هایی که در شبکه اتریوم ایجاد شده‌اند را نیز در سامانه کیف پول من نگه‌داری کنید.

چگونه بهترین کیف پول اتریوم را انتخاب کنیم؟

  • احراز هویت دو مرحله ای: کیف پول‌های معتبر با ارائه قابلیت 2FA یک مرحله اضافی برای تائید هویت کاربران در نظر می‌گیرند. شما می‌توانید با فعال‌سازی این قابلیت در کیف پول اتریوم خود، نیاز به مجوز ورودی از دستگاهی که در اختیارتان است را فعال کرده و بدین شکل هکرها را از خود دور نگه دارید.
  • پشتیبانی از ENS: اگر نیاز به استفاده از یک عنوان خوانا و ساده بجای آدرس های طولانی و سخت برای کیف پول خود دارید، بهتر است کیف پولی با پشتیبانی از ENS انتخاب کنید.
  • وارد کردن توکن: در کیف پول هایی مثل متامسک می‌توانید آدرس قرارداد هوشمند توکن های کمتر شناخته شده که در بستر اتریوم ایجاد شده‌اند را وارد کرده تا بتوانید موجودی خود را در این توکن مشاهده کرده و حتی آن را خرج کنید.
  • استیکینگ: بسیاری از کیف پول‌های اتریوم قابلیت استیکینگ را ارائه می‌کنند. استیکینگ راهی برای کسب بازدهی از ETH یا دیگر توکن های کاربران است.
  • پشتیبانی کیف پول سخت‌افزاری: برخی از کیف پول‌های نرم‌افزاری اتریوم مانند متامسک می‌توانند با کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند لجر جفت شوند. البته این ولت ها، کیف پول‌های خارجی هستند که شاید محدودیت هایی را برای کاربران ایرانی در نظر بگیرند.
  • قابلیت انجام معاملات مالی: اگر کیف پول شما به‌صورت بومی از قابلیت معاملات مالی و صرافی پشتیبانی کند، کار شما بسیار آسان خواهد بود. کیف پول من جزو معدود پلت فرم های ایرانی است که درکنار قابلیت نگه‌داری رمزارزها، امکان انجام معاملات در بیش از 2000 رمزارز را به تمام افراد می‌دهد.
  • قابلیت چند امضایی: کیف پولی که از چندین امضا پشتیبانی می‌کند، یک لایه امنیتی سخت برای کیف پول هایی با موجودی های کلان اضافه می‌کند. این قابلیت به این شکل است که برای برداشت وجوه از کیف پول، نیاز به تائید اشخاص و کاربران مرتبط با کیف پول وجود دارد. کیف پول‌های چند امضایی برای شرکت‌ها و موسسان بزرگ مالی که وجوه زیادی را در حساب شان نگه‌داری می‌کنند، بسیار کاربردی است.

سخن پایانی

بسیاری از کاربران قبل از انتخاب کیف پول هایی که نیازهایشان را برآورده می‌کند، چندین کیف پول را امتحان می‌کنند. در هنگام انتخاب بهترین کیف پول اتریوم، حتماً نحوه استفاده از کیف پول خود را در نظر بگیرید. گاهی اوقات ممکن است استفاده از کیف پول‌های متعدد، هر کدام برای هدفی متفاوت، یک امر منطقی باشد. به طوری که از یک کیف پول با سطح امنیت بالا برای نگه‌داری موجودی های کلان اتریوم استفاده کرده و در عین حال کیف پول هایی که رابط کاربری راحت‌تری دارند را برای استفاده روزمره انتخاب کنید. پلت فرم کیف پول من (https://kifpool.me/) با برخورداری از تمام ویژگی‌های یک ولت خوب و مطمئن، امکان ذخیره‌سازی رمزارزهای ETH را به‌سادگی برای تمام کاربران فراهم می‌کند.

سوالات متداول

آیا کیف پول‌های اتریوم رایگان هستند؟

معمولاً استفاده از کیف پول‌های اتریوم رایگان است، اما کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند لجر یا ترزور نیاز به پرداخت هزینه و خرید دستگاه‌های مخصوص دارند. همچنین شما می‌توانید انتظار هزینه های مرتبط با تأمین مالی کیف پول خود یا ایجاد کیف پول قرارداد هوشمند را داشته باشید. این یعنی ممکن است برای نگه‌داری از دارایی های اتریوم خود، کارمزدهای بسیار ناچیزی را پرداخت کنید.

چگونه کیف پول اتریوم را بازیابی کنم؟

می‌توانید اکثر کیف پول‌های اتریوم را با استفاده از عبارت 12 یا 24 کلمه ای که هنگام راه اندازی کیف پول ایجاد کرده اید، بازیابی کنید. ازاین‌رو حتماً این عبارات را در محلی امن یادداشت کرده و دارایی های اتر خود را با خیالی آسوده ذخیره کنید.

آیا می توانم چند کیف پول اتریوم داشته باشم؟

بله. هیچ محدودیتی برای نگه‌داری اتریوم در چندین کیف پول وجود ندارد. البته بیان این نکته خالی از لطف نیست که شما نمی توانید یک دارایی دیجیتالی را در دو کیف پول نگه‌داری کنید. برای مثال اگر 100 توکن شیبا اینو دارید، نمی توانید این 100 توکن را به‌صورت یکجا در دو کیف پول نگه‌داری کنید.

بهترین کیف پول اتریوم چیست؟

بهترین کیف پول اتریوم در ایران، سامانه کیف پول من است که امکان ذخیره‌سازی رمزارز ETH و سایر توکن های این شبکه را بدون هیچ هزینه ای برای کاربران فراهم می‌کند.

آیا کیف پول من یک کیف پول اتریوم است؟

بله، کیف پول من یک کیف پول اختصاصی است که توسط صرافی کیف پول میزبانی شده و امکان نگه‌داری ارز دیجیتال اتر ETH و تمام توکن های موجود در بستر اتریوم را برای کاربران فراهم می‌کند.


تهیه شده در زومجی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده