نویسنده: بخش تبلیغات
// شنبه, ۵ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۵:۰۰

پیش‌بینی قیمت لایت‌کوین تا سال 2030: سناریو های صعودی و نزولی از دیدگاه نیپوتو

«نیپیتو» در این مقاله، برخی از سناریوهای محتمل پیرامون تحولات آینده بیت‌کوین موشکافی می‌کند.

در میان "بازیگران قدیمی" در دنیای ارزهای دیجیتال، لایت کوین واقعاً به حق خود نرسیده است. البته احتمالا به این دلیل که بیت کوین و اتریوم تقریباً همه سرمایه‌گذاران را به خود اختصاص داده‌اند. این دو برجسته‌ترین پروژه‌های رمزنگاری از ابتدای به وجود آمدن دنیای ارزهای دیجیتال هستند که اکوسیستم‌ها و پایگاه‌های کاربری خود را در طول زمان گسترش داده‌اند. اما لایت کوین مطمئناً یک پروژه با ارزش بالاست که ارزش ریسک کردن را دارد.

عامل کلیدی مورد استفاده برای ارزیابی اینکه یک ارز دیجیتالی مانند لایت کوین به کجا می‌تواند هدایت شود را می‌توان به‌طور کلی با حرکت‌های قیمت قبلی و سایر شاخص‌های فنی که در سایت‌هایی مانند Coinmarketcap.com مشاهده می‌شود، تعیین کرد. Crypto یک بخش منحصر‌به‌فرد است که در آن اصول اساسی مانند خرید و فروش لایت کوین و جریان های نقدی واقعاً در ارزیابی هایی که این دارایی های دیجیتالی می‌توانند داشته باشند تنها تأثیرگذار نیست. اما ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا در تعیین دقیق برخی از سطوح کلیدی که ارزش درنظرگرفتن را دارند تا حد امکان دقیق باشیم.

سرمایه‌گذاران ممکن است تعجب کنند که چرا باید پیش‌بینی های قیمت لایت کوین را پوشش دهیم. به هر حال، اگر ارزیابی این توکن در یک هفته آینده بسیار دشوار است، پیش‌بینی‌های بلندمدت قیمت ممکن است احمقانه به نظر برسد. واقعیت این است که سرمایه‌گذارانی که انواع دارایی‌ها را با هم مقایسه می‌کنند، می‌خواهند ایده‌ای درباره جایی که یک سرمایه‌گذاری معین ممکن است در بازه‌های زمانی مختلف معامله شود، داشته باشند.

پیش‌بینی سناریوی صعودی برای لایت کوین در سال 2030

مانند بیت کوین، لایت کوین نیز یکی از قدیمی ترین شبکه‌های اثبات کار موجود است. شبکه لایت کوین که ماینرها را ملزم به حل پازل های پیچیده ریاضی برای ایمن سازی و اعتبار بخشیدن به شبکه می‌کرد، با امنیت و تمرکز بر ایجاد یک طبقه دارایی جایگزین که واقعاً غیرمتمرکز و خارج از حیطه اختیارات دولت است، طراحی شده است.

مانند بیت کوین، لایت کوین نیز از زمان آغاز به کار خود چندین هاوینگ انجام داده است و نتایج متفاوتی در هر رویداد وجود دارد.

گفته می‌شود، برای سرمایه‌گذارانی که اساس کار بیت کوین را میشناسند، همان اصول بنیادی در مورد لایت کوین نیز اعمال می‌شود. این پروژه یکی از پروژه‌هایی است که می‌تواند شاهد رشد مشابهی ( احتمالاً با عملکرد ضعیف نسبی) در افزایش قیمت بیت کوین در آینده باشد، و بسیاری از سرمایه‌گذاران این توکن را به‌عنوان یک شبه پروکسی برای فضای رمزنگاری اثبات کار در نظر می‌گیرند. درواقع، اکثر پروژه‌هایی که اکنون در بازار کریپتو راه‌اندازی می‌شوند، به‌عنوان شبکه‌های اثبات سهام خالص یا شبکه‌های لایه ۲ راه‌اندازی می‌شوند، به این معنی که رشد کلی رقبا در دنیای اثبات کار به سرعت رشد نمی‌کند. علاوه‌بر این، با 12.5 سال زمان بدون وقفه، واضح است که ارزش لایت کوین (از منظر ثبات) واقعی است.

برای درنظرگرفتن دیدگاه صعودی در مورد لایت کوین، ما فکر می‌کنیم هدف قیمتی 200 دلار تا سال 2030 منطقی است. همان‌طور که گفته شد، لایت کوین باید با سرعت کمتری نسبت به بیت کوین افزایش یابد. اما برای اکثر سرمایه‌گذاران، بازده 150 درصدی در یک بازه زمانی کمی بیشتر از پنج سال معامله بسیار مناسبی است که به معنای نرخ رشد سالانه ترکیبی حدود 17 درصد است.

سناریوی برای نزولی لایت کوین در سال 2030

شاخص‌های فنی اخیر به جهت مطلوبی برای لایت‌کوین اشاره ندارند، به‌علاوه کاهش اخیر در ماه گذشته نتوانست نوع فعالیت خریدی را که بسیاری انتظار دارند جلب کند. و این فقط سرمایه‌گذاران خرده‌فروش نیستند که دست نگه داشته‌اند، به‌اصطلاح نهنگ‌ها، یا کسانی که در این پروژه‌های رمزنگاری موقعیت‌های مهمی دارند، به نظر می‌رسد هنوز به تعداد معاملات خود اضافه نمی‌کنند.

اکنون، با درنظرگرفتن یک افق زمانی پنج یا شش ساله، این پویایی قطعا می‌تواند تغییر کند. اما این واقعیت که بسیاری از سرمایه‌گذاران لایت‌کوین و بیت‌کوین را به‌عنوان پروکسی‌های نسبی در نظر می‌گیرند، می‌تواند برای لایت‌کوین در این بازه زمانی کاملاً منفی باشد، درست است. از آنجایی که بیت کوین سهم بیشتری را از سرمایه‌گذاران می‌گیرد، ممکن است لایت کوین را از دور این رقابت خارج کند. این یکی از ریسک‌های کلیدی است که ما آن را در نظر میگیریم. اینکه یک کاهش ساده توجه در طول زمان می‌تواند منجر به کاهش تقاضا و حتی قیمت‌های پایین‌تر شود.

عملکرد لایت کوین در طول این رالی اخیر از پایین ترین سطح سال 2022 معنادار بوده است، اما به‌سادگی به افزایش هایی که در بیت کوین و سایر دارایی های سوداگرانه تر دیده می‌شود، نزدیک نشده است. این می‌تواند این ایده را تقویت کند که مدل عملیاتی «خسته کننده» لایت کوین ممکن است در طول زمان منسوخ شود. اینکه چنین نتیجه ای در پنج یا شش سال آینده اتفاق بیفتد، بعید است، اما همیشه خطر کاهش قابل توجهی با دارایی های کمتر جذاب در فضای رقابتی مانند ارزهای دیجیتال وجود دارد.

بیشتر بدانید: از نگاه نیپوتو چالش‌های حقوقی ریپل و تأثیر آن بر بازار ارزهای دیجیتال

با درنظرگرفتن تمام این موضوعات، هم پیش‌بینی های صعودی و هم پیش‌بینی های نزولی برای لایت کوین می‌تواند اجرا شود. ما شاهد افزایش های بسیار بالاتر از 150 درصد در یک بازه زمانی پنج ساله بوده ایم. و این توکن سهم خود را از سقوط دیده است. مانند هر دارایی دیجیتال، سرمایه‌گذاران برای کسب بازدهی بالاتر از بازار در افق های زمانی مختلف، ریسک بزرگی را متحمل می‌شوند. در این راستا، متعادل کردن این ریسک‌ها و ارائه نوعی سناریوی پایه برای جایی که فرد فکر می‌کند توکن به سمت آن می‌رود، مهم است. در این رابطه، به نظر می‌رسد که یک مورد پایه حدود 125 دلار تا سال 2030 منطقی است.

اکنون باید نگاهی به پیش‌بینی ها در مورد پادشاه ارز های دیجیتال داشته باشیم که در ادامه این مقاله به آن می پردازیم.

کتی وود پیش‌ بینی که برای قیمت بیت‌کوین داشت را تا 2.3 میلیون دلار افزایش داد: 1000 دلار سرمایه‌گذاری تا سال 2030 چه ارزشی خواهد داشت.

کتی وود، مدیرعامل Ark Invest به پیش‌بینی‌های عجیب و غریب درباره ارزهای دیجیتال معروف است.

بعید به نظر می‌رسد که پیش‌بینی هایی که منجر به افزایش ارزش پول اندک به میلیون‌ها دلار می‌شود، محقق شوند، اما هنوز هم قابل بررسی هستند.

وود در ماه مارس اشاره کرد که قیمت بیت کوین می‌تواند تا سال 2030 به 3.8 میلیون دلار برسد.

"سال گذشته ما سناریوی صعودی خود را برای بیت کوین منتشر کردیم که به مبلغ 1.5 میلیون دلار اشاره داشت. با این چراغ سبز نهادی که SEC [کمیسیون بورس و اوراق بهادار] ارائه کرده است، وود گفت: سرمایه‌گذاران نهادی باید کمی بیش از 5 درصد از پرتفوی خود را به بیت کوین اختصاص دهند، همان‌طور که فکر می‌کنیم با انجام این کار در طول زمان، به‌تنهایی 2.3 میلیون دلار به پیش‌بینی من اضافه می‌کند.

سرمایه‌گذاری نهادی به‌ویژه به‌دلیل تصویب صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) در ژانویه در حال رشد است. این امر منجر به موفقیت آمیزترین راه اندازی ETF در تاریخ شده است که ده ها میلیارد سرمایه جذب کرده است. درحالی‌که ETF ها به موسسات اجازه دسترسی به بیت کوین را داده‌اند، وود احتمالاً در مورد سطح پذیرش سازمانی تا سال 2030 بیش از حد مشتاق است.

اگر وود درست باشد و بیت کوین تا سال 2030 به 3.8 میلیون دلار برسد، سرمایه‌گذاری 1000 دلاری بیش از 60000 دلار ارزش خواهد داشت. این منجر به نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR) بیش از 100٪ می‌شود.

منبع: نیپوتو


تهیه شده در زومجی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده