// چهار شنبه, ۲۴ دی ۹۹ ساعت ۱۱:۳۰

همه ما عسل می‌خوریم. گاهی به خواص عسل فکر می‌کنیم، درباره آن می‌شنویم یا صحبت می‌کنیم. اما به نظر می‌رسد خواص این آفریده خداوندی که زنبور ها آنرا می‌سازند فراتر از تصور ما است.

یکی از خواص جالب عسل جلوگیری از پیر شدن بدن است.

 مصریان باستان در حدود 2600 سال پیش از میلاد مسیح از ترکیب جو، گندم و عسل برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌کردند. در یونان باستان نیز عقیده بر این بود که علت جاودانگی خدایان، استفاده از خوراک‌های بهشتی است که یکی از آن‌ها عسل است. از دیگر موارد می‌توان به تجویز عسل از سوی ابن سینا در کتاب قانون برای درمان بیماری‌ها است. جمله معروف بقراط راهم شاید شنیده باشید. بقراط می‌گوید هر دارویی از مواد غذایی درست می‌شود و متعاقب آن هر غذایی نیز جانشین دارو می‌شود، عسل پاسخگوی این دو شرط است.

 

عسل برای دیابت

یکی از نگرانی‌های رایج در افراد دیابتی، مصرف مواد غذایی شیرین از جمله عسل است. عسل نسبت به قندهای مصنوعی از شاخص گلایسمیک کمتری برخوردار است و در نتیجه مصرف کم آن بر بدن افراد دیابتی اثر منفی ایجاد نمی‌کند. توجه داشته باشید که عسل حاوی کربوهیدرات است و در صورتیکه به بیماری دیابت دچار هستید، بهتر است در مصرف آن زیاده روی نکنید.

از دیگر خواص عسل می‌توان به خواص آن در بهبود بیماری‌های تنفسی و آسم اشاره کرد که به‌شدت تاثیر مطلوبی در نحوه تنفس افراد ایجاد می‌کند. البته لازم است بدانید که بسیاری از افراد به عسل ممکن است آلرژی داشته باشند و لذا مصرف زیاد آن باعث تنگی نفس در آن‌ها شود. رفع التهابات مزمن، افزایش متابولیسم، کاهش دردهای عضلانی، بهبود زخم های دهان، رفع خشکی پوست و بهبود در روند درمان بیماری‌های سرطانی از دیگر خواص عسل هستند.

 

روش تشخیص عسل طبیعی

رنگ عسل طبیعی مثل دیگر ویژگی‌های آن کاملا متغیر است. غالبا رنگ عسل طبیعی بی رنگ بوده و رنگ آن بین زرد نخودی تا قهوه ای تیره متغیر است. طعم و رنگ عسل طبیعی به هم وابسته بوده و عسل های تیره، طعم تند و عسل های روشن، طعمی ملایم دارند.

اما در ادامه می‌خواهیم درباره یکی از فرآورده‌های جدید عسل بپردازیم. ژل رویال نام جدیدی است که با سرچ فرآورده‌های عسل در صفحات گوگل به چشم می‌آید. در ادامه به معرفی آن می پردازیم.

حقایق ژل رویال را بشناسید

ژل رویال از معروف‌ترین و گران‌بهاترین تولیدات زنبورعسل است. علت این ارزش و اهمیت در خواص شگفت‌انگیز و منحصر‌به‌فرد آن است؛ خواصی چون ارزش تغذیه‌ای فراوان، تقویت قوای ایمنی، بهبود عملکرد مغز، کاهش عوارض یائسگی و شیمی‌درمانی و غیره.

۱۲ فایده برای بدن

در این‌جا ویژگی‌های مثبت متنوعی که ژل رویال برای افراد گوناگون دارد، بررسی می‌کنیم:

غنی بودن از نظر غذایی:

همان‌طور که گفتیم، ماده اصلی این ژل، پس از آب، پروتئین است. در این ژل همچنین کربوهیدرات ها و اسیدهای چرب یافت می‌شود. اصلی‌ترین تأثیری که ژل رویال بر سلامت و تقویت بدن می‌گذارد، نشأت گرفته از گروه پروتئین‌ها و اسیدهای چرب است. به‌طور کلی مواد مغذی در ژل رویال به این شرح است:

  1. گروهی از پروتئین‌های MRJP شامل 9 پروتئین
  2. دو اسید چرب مهم (شامل اسید ترانس-۱۰-هیدروکسی-۲-دکنوئیک و اسید ۱۰-هیدروکسی دکانوئیک)
  3. ویتامین‌های گروه B : شامل تیامین (B1)، ریبو فلاوین(B2)، نیاسین (B3)، اسیدپانتوتنیک (B5)، پیریدوکسین (B6)، بیوتین(B7)، اینوزینول (B8) و اسیدفولیک (B9)
  4. برخی از مواد معدنی ارزشمند و کمیاب

همه‌ی این مواد، ژل رویال را تبدیل به ماده‌ای غنی می‌کنند که علاوه‌بر تقویت بدن، در پیشگیری از بیماری‌ها مؤثرند.

اثرات آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی احتمالی

تحقیقات در این مورد هنوز به پایان نرسیده و بنابراین نمی‌توان نتایجی قطعی از آن‌ها اعلام کرد اما آنچه تاکنون ادعا شده، خبر از وجود خواص آنتی اکسیدانی قوی در اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب ژل رویال است. در برخی از آزمایش‌ها نیز مشاهده شده که ژل رویال سطح مواد شیمیایی پیش التهاب را کاهش می‌دهد. البته اثبات این تأثیرات در بدن انسان نیازمند تحقیقات دقیق، جامع و گسترده است.

زنبور عسل روی کندو

کاهش کلسترول

در برخی موارد آزمایش شده انسانی و حیوانی، ژل رویال تأثیر جالب توجهی بر کاهش میزان کلسترول‌های بد داشته است. در موارد حیوانی این تأثیر بیشتر بوده؛ برای مثال یک مطالعه‌ی ۱۲ هفته‌ای روی تعدادی خرگوش نشان داده که مصرف ژل رویال، کلسترول‌های بد این خرگوش‌ها را تا ۲۸ درصد کاهش داده است؛ این درحالی است که در مورد انسانی این کاهش حدود ۱۱ درصد بوده و البته ناگفته نماند که چنین تأثیری بر انسان با مصرف حدود ۳ گرم ژل حاصل آمده است. از سوی دیگر برخی از آزمایش‌ها انسانی، تأثیر و تغییری نشان نداده‌اند؛ به همین دلیل، نمی‌توان در این مورد نیز نتایج را قطعی و کامل دانست اما آنچه تاکنون مشاهده شده، امیدوارکننده است.

بهبود زخم‌ها و ترمیم پوست

مصرف ژل رویال هم به‌صورت خوراکی و هم به‌صورت موضعی امکان‌پذیر است. برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که ژل رویال نقش مؤثری در تولید پروتئین‌های مربوط‌به ترمیم بافت دارد در نتیجه می‌تواند زخم‌های پوستی را بهبود بخشد. مطالعات روی حیوانات و نیز برخی بررسی‌های آزمایشگاهی روی موارد انسانی، این ادعاها را اثبات کرده است، با این همه در خصوص زخم پای بیماران دیابتی هنوز نتیجه‌ای از رویال ژل حاصل نشده است. کمترین تأثیر ژل رویال بر زخم‌ها این است که می‌تواند سطح آن‌ها را تمیز و به دور از باکتری و عفونت نگه دارد.

کاهش فشار خون و محافظت از سلامت قلب و گردش خون

کارکرد برخی پروتئین‌های خاص در ژل رویال، کاهش فشار خون تشخیص داده شده است. این ادعا پس از آزمایش نوعی مکمل مرکب از ژل و برخی دیگر از مواد به‌دست آمده از زنبور مطرح شده است. البته از آن‌جا که در این مورد، صرفا رویال ژل به کار نرفته و از مواد دیگری نیز بهره گرفته شده، باید در خصوص تأثیر آن به‌تنهایی بر فشار خون، بهبود گردش خون و سلامت قلب تحقیقات بیشتری انجام شود.

تنظیم قند خون با کاهش فشار و التهاب اکسیداتیو

کاهش فشار و التهاب اکسیداتیو می‌تواند واکنش به انسولین را بهبود دهد و کنترل قند خون را آسان‌تر کند؛ رویال ژل می‌تواند چنین کارکردی داشته باشد. مطالعه‌ای ۶ ماهه، کاهش ۲۰ درصدی قندخون را در انسان با مصرف ژله رویال نشان داده است. البته سطح این مطالعه نیز گسترده نبوده و نیازمند بررسی‌های بیشتری هستیم اما می‌توانیم امید به چنین تأثیری برای بیماران دیابتی داشته باشیم.

بهبود عملکرد مغز و مبارزه با آلزایمر

 تأثیرات متعدد و گوناکونی در بهبود عملکرد مغز دارد. طبق آزمایش‌ها و مطالعاتی که روی حیوانات انجام شده، این ژل پرخاصیت سبب کاهش استرس و تقویت سیستم عصبی می‌شود، در درمان افسردگی مؤثر است، سبب تقویت حافظه می‌شود و تأثیرات مساعدی نیز بر رفع آن دسته از رسوبات شیمیایی دارد که با بیماری آلزایمر مرتبط هستند. این نتایج امید ما را به موفقیت این ژل برای بهبود عملکرد مغز در نمونه‌های انسانی بیشتر کرده است.

عسل طبیعی

درمان خشکی چشم

مطالعاتی بر موارد هم حیوانی و هم انسانی نشان داده است که این ماده در بهبود ترشح معمول اشک و در نتیجه درمان خشکی چشم مزمن مؤثر است. همچنین هیچ‌گونه عوارض برای استفاده آن در مورد چشم دیده نشده است اما بهتر است مصرف به‌صورت خوراکی باشد.

اثرات ضدپیری

اگر داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی اثبات شود، احتمال وجود این ویژگی در ژل رویال نیز قوت بیشتری خواهد یافت. طبق تحقیقات بر موارد حیوانی، مصرف موضعی ژل رویال، با خاصیت کلاژن‌سازی می‌تواند چین و چروک و پیری پوست را کاهش دهد و همچنین می‌تواند در محافظت از پوست دربرابر اشعه ماوراءبنفش مؤثر باشد.

یکی از مجموعه های فعال در حوزه تولید و توزیع عسل، بهار هانی است. بهار عسل از قدیمی ترین مجموعه ها در زمینه تولید انواع عسل، ژل رویال، بره موم و سایر فرآورده‌های عسل است و می‌توانید به‌راحتی و به‌صورت اینترنتی برای دوری از ابتلا به ویروس کرونا برای تهیه و انتخاب عسل و دیگر فرآورده‌های آن به سایت آن مراجعه کنید.

 

 پایان رپورتاژ آگهی/.

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و زومجی هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد.


منبع زومجی

اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده