نویسنده: مهدی اسدی
// سه شنبه, ۱۵ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۳:۰۶

AMD از پردازنده‌های لپتاپ Ryzen AI 300 با توان پردازش هوش مصنوعی بالا رونمایی کرد

APUهای جدید Strix Point شرکت AMD با گرافیک RDNA 3.5 در قالب تراشه‌های لپ‌تاپ Ryzen AI 300 با قدرت فوق‌العاده هوش مصنوعی معرفی شدند.

AMD در ادامه‌ی معرفی همزمان محصولات جدید خود در حوزه‌های مختلف، از APUهای جدید Strix Point با گرافیک RDNA 3.5 در قالب تراشه‌های لپ‌تاپ Ryzen AI 300 با قدرت فوق‌العاده پردازش هوش مصنوعی رونمایی کرد. درواقع AMD تنها بیست ماه بعد از اینکه سبک نام‌گذاری جدیدی را برای محصولات خود انتخاب کرد، دوباره از یک شمای جدید رونمایی می‌کند که اینبار به پردازنده‌های موبایل Strix Point این شرکت با معماری Zen5 و برای دستگاه‌های قابل حمل از جمله لپ‌تاپ‌ها تعلق دارد.

APUهای جدید Strix Point از هسته‌های CPU با معماری Zen5 و گرافیک RDNA 3.5 بهره می‌برند که درکنار شتابدهنده‌های هوش مصنوعی XDNA2 شرکت AMD، یک پکیج کامل را تشکیل می‌دهند. هسته‌های XDNA2 با ۵۰ تاپس (تریلیون عملیات در ثانیه) توان پردازش هوش مصنوعی به‌عنوان سریع‌ترین هسته‌های AI در میان پردازنده‌های موجود به شمار می‌روند که شامل تراشه‌های اسنپدراگون X شرکت کوالکام با ۴۵ تاپس توان پردازشی و تراشه‌های لونار لیک شرکت اینتل با ۴۰ تا ۴۵ تاپس توان پردازش هوش مصنوعی می‌شوند. همچنین این تراشه‌ها ۳ برابر سریع‌تر از سری Ryzen 8000 همین شرکت هستند.

پردازنده های لپتاپ Ryzen AI 300

اما اتفاق غیرمنتظره، رونمایی از دو تراشه Ryzen AI در این مراسم بود که شامل مدل‌های زیر می‌شوند:

  • Ryzen AI 9 365 با ۱۰ هسته و ۳۴ مگابایت حافظه کش و فرکانس عملکرد ۵ گیگاهرتز با گرافیک یکپارچه Radeon 880M
  • Ryzen AI 9 HX 370 با ۱۲ هسته و ۳۶ مگابایت حافظه کش و فرکانس عملکرد ۵.۱ گیگاهرتز با گرافیک یکپارچه Radeon 890M

سری جدید پردازنده‌های لپ‌تاپ AMD از حداکثر ۱۲ هسته Zen5 برخوردار هستند که ترکیبی از هسته‌های Zen5 و Zen5c را تشکیل می‌دهند. همچنین ۱۶ واحد پردازشی RDNA 3.5 وظایف پردازش گرافیکی این تراشه‌ها را برعهده دارد. AMD برند جدیدی را برای گرافیک یکپارچه پردازنده‌های در نظر گرفته است که Radeon 880M و Radeon 890M نام دارند.

این شرکت ادعا می‌کند که پردازنده‌های آن‌ها Cre Ultra 9 185H، پرچم‌دار تراشه‌های Meteor Lake اینتل را از حیث عملکرد گیمینگ با اختلاف ۳۶ درصد پشت سر می‌گذارد.

برتری 36 درصدی پردازنده های Ryzen AI 300 نسبت به سری Meteor Lake اینتل

اولین لپ‌تاپ‌هایی که با تراشه‌های Ryzen AI 300 عرضه می‌شوند، همزمان با رونمایی از آن‌ها معرفی شدند که قرار است از سه‌ماهه آینده‌ی در دسترس قرار بگیرند. Zenbook S16 شرکت ASUS یکی از اولین محصولاتی است که با این تراشه‌ها عرضه می‌شود. لپ‌تاپ جدید ایسوس تنها ۱٫۳ کیلوگرم وزن و ۱٫۱ سانتی‌متر ضخامت دارد. سیستم‌ خنک‌کننده‌ی لپ‌تاپ بازطراحی شده است و از محفظه‌ی بخار باریک‌تر بهره می‌برد.

Zenbook S16

AMD اطلاعات دقیقی در مورد هسته‌های Zen 5c و توان حرارتی پردازنده‌های جدید خود اعلام نکرده؛ اما AMD ظاهراً دیگر پردازنده‌های لپ‌تاپی خود را با یک TDP ثابت عرضه نمی‌کند و قرار است پردازنده‌های جدید بسته به نوع استفاده، توان مصرفی متغیر ۱۵ تا ۴۵ وات داشته باشند.

AMD می‌گوید ریزمعماری جدید Zen 5 به‌میزان ۱۶ درصد بهبود در IPC (دستورالعمل در هر چرخه) در مقایسه‌ با Zen 4 ارائه می‌دهد. این یعنی در فرکانس ثابت، پردازنده‌های جدید ۱۶ درصد بهتر از نسل قبل هستند. پردازنده‌های جدید تیم قرمز همگی براساس لیتوگرافی چهار نانومتری TSMC ساخته شده‌اند.

در پایان نظرات خود را در اینباره با زومجی و سایر کاربران در میان بگذارید.


منبع videocardz
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده