نویسنده: مهدی اسدی
// سه شنبه, ۱۵ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۲:۳۰

AMD از پردازنده‌های دسکتاپ Ryzen 9000 رونمایی کرد

AMD رسماً از تراشه‌های دسکتاپ سری Ryzen 9000، موسوم به Granite Ridge و برپایه معماری Zen5 رونمایی کرد.

بالاخره زمان آن رسید تا با تراشه‌های خانواده Granite Ridge ملاقات کنیم. نسل جدید پردازنده‌های دسکتاپ AMD که برمبنای معماری هسته Zen5 طراحی شدند و به عنوان سومین سری از پردازنده‌های پلتفرم AM5 بعد از سری Ryzen 7000 و 8000 روانه بازار می‌شوند. این تراشه‌های جدید تاحداکثر از دو چیپلت Zen5 برخوردار خواهند بود که هریک از آن‌ها از حداکثر ۸ هسته‌ی پردازشی تشکیل می‌شود تا مشابه سری Ryzen 7000 یا همان خانواده‌ی رافائل، پیکربندی ۱۶ هسته‌ای و ۳۲ رشته‌ی پردازنده‌های جدید تیم قرمز را تشکیل دهد. AMD همچنان به پشتیبانی از قابلیت SMT یا Simultaneous Multithreading ادامه می‌دهد؛ این ویژگی درحال حاضر برای پردازنده‌های Core Ultra 200 اینتل ارائه نشده است.

مشخصات پردازنده های Ryzen 9000

AMD در این برنامه از چهار پردازنده‌ی زیر رونمایی کرد:

  • Ryzen 9 9950X با ۱۶ هسته، توان مصرفی ۱۷۰ وات و فرکانس بوست کلاک ۵.۷ گیگاهرتز
  • Ryzen 9 9900X با ۱۲ هسته، توان مصرفی ۱۲۰ وات و فرکانس بوست کلاک ۵.۶ گیگاهرتز
  • Ryzen 9 9700X با ۸ هسته، توان مصرفی ۶۵ وات و فرکانس بوست کلاک ۵.۵ گیگاهرتز
  • Ryzen 9 9600X با ۶ هسته، توان مصرفی ۶۵ وات و فرکانس بوست کلاک ۵.۴ گیگاهرتز

پردازنده‌های سری Granite Ridge اولین سری از تراشه‌های سری Zen5 محسوب می‌شوند که انتظار می‌رود در ادامه مدل‌های بیشتری به آن‌ها بپیوندند. پکیج AM5 همچنان بدون تغییر باقی می‌ماند تا تراشه‌های سری ۹۰۰۰ شرکت AMD نیز از همان رابط ورودی خروجی نسل قبل خود استفاده کنند. البته سری جدید تراشه‌های AMD از چیپلت‌های به روزرسانی شده‌ای استفاده می‌کنند که تغییرات جزئی اما مؤثری را روی پیکربندی کاپاسیتور ایجاد کرده است.

عملکرد گیمینگ و تولید محتوایی پردازنده های Ryzen 9000

براساس نتایج تست‌های گیمینگ انجام شده توسط AMD، پردازنده ۱۶ هسته‌ای و پرچمدار Ryzen 9 9950X از ۴ تا ۲۳ درصد سریع‌تر از Core i9-14900K عمل می‌کند. از طرفی Ryzen 9 9950X در تست‌های تولید محتوایی برتری بیشتری را نسبت به نماینده تیم آبی از خود نشان می‌دهد تا 14900K را با اختلاف ۷ تا ۵۶ درصد شکست دهد.

AMD ادعا می‌کند که شاخص IPC یا Instruction per Clock پردازنده‌های Zen5 این شرکت ۱۶ درصد بهتر از نسل قبل شده است و این موضوع از طریق ابزارهای مقیاس سنجی در تمامی تست‌های مختلف گیمینگ و تولید محتوایی به اثبات رسیده است. بهترین نتایج به دست آمده مربوط به تست Geegbench 5.4 AES و پایین‌ترین درصد اختلاف آن مربوط به Far Cry 6 است.

بهبود شاخص IPC پردازنده های Ryzen 9000 نسبت به نسل قبل

AMD پردازنده‌های Ryzen 9000 را برای عرضه در تاریخ ۳۱ جولای (۱۰ مرداد) معرفی کرده است. عرضه زودهنگام پردازنده‌های Ryzen 9000 این اجازه را به AMD می‌دهد تا سری Ryzen 9000X3D را برای عرضه با فاصله کوتاهی نسبت به پردازنده‌های Core Ultra 200 اینتل آماده کند که انتظار می‌رود طی سه ماهه چهارم سال جاری میلادی به دست مصرف کنندگان برسند. AMD هنوز جزئیات مربوط به قیمت گذاری این پردازنده‌ها را اعلام نکرده است.

در پایان نظرات خود را در اینباره با زومجی و سایر کاربران در میان بگذارید. 


تهیه شده در زومجی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده