نویسنده: مهدی اسدی
// سه شنبه, ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۲۱:۴۳

AMD نحوه نام‌گذاری تراشه‌های Ryzen را به‌طور کلی تغییر می‌دهد

باتوجه‌به اطلاعاتی که از لپ‌تاپ جدید ایسوز به‌دست آمده است، AMD ظاهرا نام‌گذاری پردازنده‌های سری Zen 5 رایزن را تغییر داده است.

به‌نظر می‌رسد که در نسل جدید شاهد تغییرات گسترده‌ای در نحوه نام‌گذاری پردازنده‌های اینتل و AMD خواهیم بود. بعد از اینکه اینتل از به کارگیری پیشوند Core Ultra در کلیه‌ی تراشه‌های نسل جدید خود خبر داد، حالا جزئیاتی از مشخصات لپ‌تاپ جدید VivoBook S16 ایسوز منتشر شده است که نشان می‌دهد APU جدید AMD از سری Strix Point با نام Ryzen AI 9 HX 170 در این محصول استفاده شده است.

تاکنون هیچ خبری از پردازنده Ryzen AI 9 HX 170 منتشر نشده بود اما ایسوز این APU جدید و ۱۲ هسته‌ای را با سرعت کلاک ۵.۱ گیگاهرتز و ۳۶ مگابایت حافظه کش در لپ‌تاپ جدید خود قرار داده است. همچنین قدرت پردازش هوش مصنوعی این تراشه ۷۷ تاپس (TOPS) اعلام شده است. پردازنده جدید سری Strix Point یا همان Ryzen AI 9 HX 170، توان پردازش گرافیکی هوش مصنوعی خود را از هسته‌های NPU مبتنی بر معماری XDNA2 و همچنین GPU جدیدتر RDNA 3.5 دریافت می‌کند.

واحد NPU این تراشه به خودی خود، ۴۵ تاپس توان پردازش گرافیکی هوش مصنوعی را تأمین خواهد کرد. همچنین عبارت AI تاکنون در هیچ یک از پردازنده‌های AMD استفاده نشده بود، بنابراین می‌توانیم در آینده انتظار تراشه‌های جدیدی با نام‌های Ryzen AI 5 و 7 و 9 را داشته باشیم.

ایسوز در رویداد Computex 2024 از لپ‌تاپ جدید VivoBook S16 رونمایی خواهد کرد. بنابراین برای مشخص شدن رسمی شمای نام‌گذاری تراشه‌های جدید AMD از سری Zen 5 باید تا برگزاری کنفرانس خبری این شرکت در رویداد ماه ژوئن ۲۰۲۴ منتظر بمانیم.

نامگذاری متفاوت APUهای Strix Point

همان‌طور که اشاره شد، این تغییرات بعد از تحولی که در نحوه نام‌گذاری پردازنده‌های Core i5 و Core i7 و Core i9 اینتل ایجاد شد، منطقی به‌نظر می‌رسد. این تراشه‌ها از زمان معرفی پردازنده‌های Meteor Lake در سال گذشته، Core Ultra 5 و 7 و 9 نام‌گذاری شدند و مدل‌های دسکتاپ Arrow Lake از نسل جدید پردازنده‌های اینتل نیز از سری Core Ultra 200 خواهند بود. بنابراین نحوه‌ی نام‌گذاری پردازنده‌های سری Ryzen 9000 از سری دسکتاپ Zen 5 می‌تواند کاملا متفاوت باشد.

مثلاً باید انتظار مدل‌هایی مانند Ryzen AI 9 9950X را در نسل جدید داشته باشیم. در کل به‌نظر می‌رسد که AMD با افزودن عبارت AI به نام اصلی پردازنده‌های خود، سرمایه‌گذاری زیادی روی توانایی پردازش هوش مصنوعی تراشه‌های خود در نسل جدید کرده است. چیزی تا برگزاری رویداد Computex 2024 نمانده است و احتمالا در این کنفرانس سالانه جزئیات بیشتری از این حیث مشخص خواهد شد.

در پایان نظرات خود را در اینباره با زومجی و سایر کاربران در میان بگذارید.


منبع tweaktown
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده