نویسنده: مهدی اسدی
// سه شنبه, ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۲۰:۴۵

کارت گرافیک RTX 5080 احتمالا پیش از RTX 5090 رونمایی خواهد شد

یک منبع موثق ادعا می‌کند که انویدیا کارت گرافیک رده بالای GeForce RTX 5080 را پیش از مدل پرچم‌دار RTX 5090 معرفی و روانه بازار خواهد کرد.

Kopite7kimi از منابع شناخته شده‌ی افشای اطلاعات غیررسمی انویدیا ادعا می‌کند، انویدیا برنامه‌ریزی متفاوتی را برای شروع عرضه کارت‌های گرافیک سری RTX50 در نظر دارد. البته که هنوز چیزی به‌صورت قطعی مشخص نشده است و بعید است که پیش از اقدام عملی توسط هیچ یک از منابع انویدیا تأیید شود، اما چیزی که مشخص است، اعتبار Kopite7kimi در افشای اطلاعات انویدیا است. این منبع در پاسخ به ادعایی که درباره احتمال عرضه‌ی کارت گرافیک RTX 5090 به‌عنوان تنها محصولی که در سال جاری میلادی معرفی می‌شود، اعلام کرد که این قبیل گزارش‌ها هیچ پایه و اساسی ندارد و از نظر فنی اصلا منطقی هم به‌نظر نمی‌رسند.

براساس اظهارات توییتری Kopite7kimi، کارت گرافیک RTX 5080 احتمالا قبل از RTX5090 معرفی خواهد شد. پرچم‌دار بعدی تیم سبز براساس معماری بلک ول طراحی شده است و قرار است جهش قابل توجهی را در پردازش گرافیکی بازی‌های ویدیویی و سایر فعالیت‌های تولید محتوایی ایجاد کند. این برخلاف ادعایی است که RTX5090 را تنها محصول انویدیا برای امسال معرفی می‌کرد.

اظهارات Kopite درباره کارت گرافیک GeForce RTX 5080

انویدیا مطابق انتظار هیچ واکنشی را نسبت به انتشار این اخبار نشان نداده است. همچنین تاکنون هیچ جزئیاتی از معماری نسل جدید تراشه‌های گرافیکی گیمینگ این شرکت با مخاطبان در میان گذاشته نشده است. اما این شرکت چندی پیش سری دیتا سنتر محصولات این خانواده را معرفی کرده است که انتظار می‌رود از امسال روانه بازار شوند. این شرکت در سال ۲۰۲۲ نیز روند مشابهی را در معرفی پردازنده‌های گرافیکی دیتاسنتر Hopper در پیش گرفته بود که بعدها با رونمایی از معماری گیمینگ این نسل به‌نام سری Ada Lovelace همراه شد.

در مورد سری RTX 50 اما هردوسری از محصولات انویدیا با یک معماری واحد معرفی می‌شوند اما فاکتورهای طراحی آن‌ها طبیعتا برای دو بخش کاملا مجزا از بازار مصرف‌کنندگان در نظر گرفته شده است. انتظار می‌رود کارت گرافیک RTX 5080 از تراشه GB203 استفاده کند که نسخه نسل جدید AD103 محسوب می‎‌شود. این GPU از ۹۶ پردازنده جریانی شامل ۱۲۲۸۸ هسته CUDA بهره‌مند است.

این تراشه درکنار GB202 به بازار عرضه خواهد شد که پرچم‌دار سری بلک‌ول محسوب می‌شود و گفته می‌شود از ۲ برابر تعداد هسته‌های بیشتری برخوردار است. ظاهرا این GPU می‌تواند از ۱۹۲ میکروپروسسور جریانی برخوردار باشد. بنابراین باتوجه‌به فاصله بزرگی که بین این دو GPU وجود دارد، انویدیا می‌تواند تراشه GB202 را در پیکربندی‌های مختلف برای مدل‌های رده بالای احتمالی خود در آینده نیز مورد استفاده قرار دهد.

اگر انویدیا پیکربندی هسته‌های FP32 یا CUDA را برای این نسل هم حفظ کرده باشد، این تعداد از واحدهای SM معادل ۲۴.۵۷۶ و ۱۲.۸۸۸ هسته برای این دو GPU خواهد بود. البته مطابق معمول انویدیا برای اینکه جا برای پیشرفت مدل‌های ارتقایافته‌ی بعدی گذاشته باشد، در هیچ‌یک از کارت‌های گرافیک 5090 و 5080 از ظرفیت کامل GPU استفاده نخواهد کرد. انتظار می‌رود که جزئیات این امر با نزدیک شدن به زمان معرفی این محصولات در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۴ بیشتر مشخص شود.

در نهات نظرات خود را در اینباره با زومجی و سایر کاربران در میان بگذارید.


منبع videocardz
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده