نویسنده: مهدی اسدی
// پنجشنبه, ۱۲ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۳۰

اینتل با پردازنده Panther Lake در زمینه هوش مصنوعی کولاک می‌کند

انتظار می‌رود که عملکرد هوش مصنوعی پردازنده‌های سری Panther Lake اینتل به دو برابر خانواده Arrow Lake و Lunar Lake برسد.

پت گلسینگر، مدیرعامل اینتل در جریان گزارش مالی اخیر این شرکت برای سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۳ تأیید کرد که نسل بعدی پردازنده‌های این شرکت موسوم به سری Arrow Lake و Lunar Lake یک افزایش قابل‌توجه سه برابری را در زمینه پردازش هوش مصنوعی و در مقایسه با اولین محصولات مبتنی‌بر هوش مصنوعی اینتل یعنی سری Meteor Lake تجربه می‌کنند که به‌عنوان اولین نسل از پردازنده‌های Core Ultra در ماه دسامبر سال گذشته روانه بازار شدند.

جالب اینکه این اولین محصولات تولیدشده توسط اینتل است که با یک پردازنده اختصاصی شتابدهنده هوش مصنوعی (NPU) در رده مصرف‌کننده روانه بازار می‌شوند؛ موضوعی که در برنامه‌های بازاریابی اینتل طی هفته‌های گذشته نیز حضور پررنگی داشته است. بنابراین با نگاه به جلو و پردازنده‌های مورد انتظار Arrow Lake و Lunar Lake از سری محصولات Core Ultra که امسال روانه بازار خواهند شد، کاربران باید انتظار یک پیشرفت سه برابری را نسبت‌به ظرفیت پردازشی محصولات سری Meteor Lake در زمینه هوش مصنوعی داشته باشند.

اما جالب اینجا است که گلسینگر از همین حالا تأیید کرده است که نسل بعدی این محصولات یعنی خانواده Panther Lake که در سال ۲۰۲۵ روانه بازار خواهند شد، با ۲ برابر ارتقاء نسبت‌به این محصولات همراه خواهد شد که درنتیجه بهبود ۶ برابری نسبت‌به اولین نسل از این محصولات را به‌دنبال خواهد داشت.

نقشه راه پردازنده های پیش روی اینتل

اینتل در ماه سپتامبر سال گذشته معماری پردازنده‌های Panther Lake را به‌صورت رسمی معرفی کرد. اولین محصولات رده مصرف‌کننده مبتنی‌بر این تراشه‌ها برپایه پروسس نود 18A اینتل تولید می‌شوند. این تراشه‌ها در سال ۲۰۲۵ روانه بازار خواهند شد و براساس نقشه راه رسمی اینتل قرار است به‌عنوان نسل بعدی سری Arrow Lake و Lunar Lake به مصرف‌کننده‌ها معرفی شوند.

هر دو این محصولات برای شروع عرضه در سال جاری میلادی برنامه‌ریزی شدند و تاریخ عرضه دقیق آن برای هریک از محصولات بسته‌به فرم فاکتور تولیدشده متغیر خواهد بود. درواقع نسخه دسکتاپ پردازنده‌های Arrow Lake در سال جاری و نسخه لپ‌تاپ یا موبایل آن‌ها در سال آینده از راه می‌رسند.

اما درکنار گمانه‌زنی‌هایی که درخصوص احتمال معرفی نسخه به‌روزرسانی‌شده یا Refresh پردازنده‌های سری Arrow Lake با دو برابر شدن تعداد هسته‌های آن به گوش می‌رسید، با درنظرگرفتن عرضه محصولات سری Panther Lake در سال ۲۰۲۵ شاید زمان برای گنجاندن چنین محصولاتی کمی محدود باشد؛ مگر اینکه تراشه‌های Panther Lake اواخر سال ۲۰۲۵ معرفی و عرضه شوند.

با استناد به شایعه‌ها، پردازنده‌های سری Panther Lake هسته‌های عملکرد Cougar Cove و هسته‌های بهینه و کم مصرف Darkmont در ساختار خود خواهند داشت. هسته‌های بهینه Darkmont E همین حالا هم در CPUهای دیتاسنتر Xeon Cleanwater Forest مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ جایی که خبری از هسته‌های عملکرد P نیست. انتظار می‌رود سری Panther Lake نیز مشابه Arrow Lake برای پلتفرم دسکتاپ LGA-1851 عرضه شوند و مثل این پردازنده‌ها شامل تمام محصولات از دسکتاپ تا موبایل شوند.


منبع videocardz
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده