نویسنده: مهدی اسدی
// یکشنبه, ۱۲ شهریور ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۵۸

برابری امتیاز عملکرد کارت گرافیک Radeon RX 7800 XT با RX 6800XT

شایعه شده که کارت گرافیک جدید AMD Radeon RX 7800 XT با کسب امتیاز ۱۹ هزار در بنچمارک TimeSpy، از این حیث با RX 6800XT از نسل قبل برابری می‌کند.

اطلاعات تازه‌ای درباره‌ی کارت گرافیک جدید AMD توسط Kopite7kimi، یکی از منابع قابل اتکای افشای اطلاعات سخت‌افزاری منتشر شده است. گویا این کارت گرافیک که برپایه تراشه Navi 32 طراحی شده، در یک تست شبیه‌ساز مشهور، ارتقا سطح عملکرد اندکی نسبت به RX 6800XT از نسل قبل داشته است. ظاهرا AMD Radeon RX 7800XT در بنچمارک 3DMark Time Spy امتیازی در حدود ۱۹ هزار را کسب می‌کند تا از این حیث تفاوت چندانی با RX 6800XT نداشته باشد. این درحالی است که اطلاعات تازه‌ای که از RX 7700 XT منتشر شده بود، نشان می‌داد که این GPU با کسب امتیاز ۱۷ هزار در همین تست، یک ارتقا ۳۰ درصدی را نسبت به مدل هم رده خود از سری RDNA 2 به ثبت رسانده و عملکرد مطلوبی داشته است.

امتیاز عملکرد AMD Radeon RX 7800 XT در TimeSpy

توییت جدید Kopite7kimi به امتیاز 19K کارت گرافیک RX 7800 XT اشاره دارد. این کارت بر پایه تراشه گرافیکی Navi 32 با ۳۸۴۰ هسته طراحی شده و با این اوصاف تنها ۱۲ درصد قوی‌تر از ورژن cut-down خود خواهد بود که ۳۵۸۴ هسته دارد. با احتساب این نتایج باید گفت که RX 6800 XT انتخاب معقولانه‌تری در مقایسه با RX 7800 XT محسوب می‌شود. امتیاز این کارت با میانگین نتایج متعددی که توسط منابع مختلف برای آن اعلام شده، رقم ۱۹۲۷۷ را در وبسایت 3Dmark نشان می‌دهد. اگر RX 7800 XT حتی ۱۹۹۹۹ امتیاز هم کسب کرده باشد، باز هم اختلاف عملکرد آن با مدل نسل قبل خود فقط به ۴ درصد می‌رسد.

قطعا تکیه کردن بر نتایج یک تست آن هم به‌صورت غیررسمی نمی‌تواند ملاک خوبی برای سنجش عملکرد این GPU باشد. ضمن اینکه بیشتر باید انتظار انتشار نتایج بنچمارک 3DMark TimeSpy Extreme این کارت باشیم که در رزولوشن 4K به بررسی عملکرد آن می‌پردازد. بااین‌حال اختلاف تعداد هسته‌های GPU کارت گرافیک RX 7800 XT با RX 7700 XT نشان‌دهنده اختلاف جزئی عملکرد آن‌ها خواهد بود. به‌ویژه با درنظرگرفتن اینکه کارت گرافیک گران‌قیمت‌تر AMD سرعت کلاک هسته‌های خیلی بالاتری هم ندارد و اختلاف TBP آن‌ها نیز کم است.

کارت گرافیک AMD Radeon RX 7800 XT با قیمت ۴۹۹ دلار به بازار عرضه خواهد شد که نزدیک به نرخ فعلی ۵۱۰ دلاری RX 6800 XT در بازار است.


منبع videocardz
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده