نویسنده: مهدی اسدی
// جمعه, ۵ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۲۳:۵۰

CPU چینی Powerstar درواقع پردازنده تغییرنام‌ یافته اینتل است

داده‌های بنچمارک Geekbench نشان می‌دهد که پردازنده‌های چینی و جدید PowerStar P3-01105 درواقع از همان تراشه Core i5 نسل دهم اینتل با برند متفاوت استفاده می‌کنند.

براساس جدیدترین داده‌های به‌دست آمده از دیتابیس بنچمارک Geekbench، پردازنده تازه معرفی شده‌ی PowerLeader PowerStar P3-01105 درواقع برپایه سیلیکون اینتل تولید شده است. درواقع این CPU نام متفاوتی دارد اما زیر این هیت سینک تغییر نام یافته، همان پردازنده نسل دهمی Comet Lake اینتل قرار دارد.

البته باتوجه به مشخصات و شباهت نام این دو CPU، قبل از اثبات این موضوع نیز حدس زده می‌شد که PowerStar P3-01105 احتمالاً همان پردازنده Core i5-10105 باشد؛ اما حالا و براساس داده‌های Geekbench، آی‌دی خانواده پردازنده‌های Comet Lake در این CPU تشخیص داده شده است.

مشخصات Core i5-10105 در نتایج بنچمارک PowerStar P3-01105

پردازنده PSTAR P3-01105 از چهار هسته با فرکانس ۳.۷ گیگاهرتز تشکیل شده که در حالت بوست به ۴.۴ گیگاهرتز می‌رسد. این CPU از ۶ مگابایت حافظه کش L3 و ۶۵ وات TDP برخوردار است. مشخصات و عملکرد آن نیز با پردازنده Core i3 نسل دهم اینتل برابری می‌کند.

شرکت Powerstar در نظر دارد تا ۱.۵ میلیون عدد از این تراشه‌ها را به فروش برساند اما معلوم نیست که فروش پردازنده‌های اینتل نیز در این آمار گنجانده شده یا نه. اگر چنین باشد می‌توان احتمال داد که هدفگذاری PowerStar به نتیجه برسد. برنامه‌ فروش این شرکت این است که این تراشه‌ها صرفا ازطریق سیستم‌های کامل به فروش برساند. بنابراین برنامه‌ای برای فروش مستقل تراشه‌های PowerStar وجود ندارد.


منبع videocardz
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده