نویسنده: مهدی اسدی
// سه شنبه, ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۸

APU کم مصرف AMD Phoenix-U با ۲۵ درصد قدرت بیشتر رویت شد

APU جدید شرکت AMD با نام AMD Ryzen 5 7640U یا همان Phoenix-U برای اولین‌بار در بنچمارک Geekbench دیده شد.

ای پی یو Ryzen 5 7640U اولین‌بار قبل از اینکه هیچ یک از تراشه‌های سری Zen4 معرفی شده باشند ازطریق اطلاعات تبلیغاتی خود AMD در رسانه‌ها مطرح شد. AMD از این مدل برای نمایش نحوه نام‌گذاری نسل جدید محصولات سری Ryzen 7000 خود استفاده کرده و عدد ۴ را در نام این مدل برای اشاره به معماری Zen4 و حرف U را برای نشان دادن کاربرد این محصول در لپ‌تاپ‌های کم مصرف به کار برده است.

امروز اطلاعات جدیدی در ارتباط با این محصول ازطریق Geekbench فاش شده که دقیقاً از همین مدل استفاده می‌کند. این APU روی یک پلتفرم مرجع AMD به نام Mayan-PHX سوار شده و از آنجایی که این یک مدل تجاری محسوب نمی‌شود، می‌توان اینطور در نظر گرفت که Ryzen 7040U هنوز برای عرضه آماده نشده است.

مشخصات فنی AMD Ryzen 5 7640U “Phoenix-U”

مشخصات ثبت شده برای این APU نشان می‌دهد که Ryzen 5 7640U از یک CPU شش هسته‌ای با ۱۲ رشته برخوردار است که فرکانس پایه عملکرد آن به ۳.۵ گیگاهرتز می‌رسد و در حالت بوست به ۴.۸۹ می‌رسد. این APU موبایل به یک پردازنده گرافیکی Radeon 760M مجهز شده است.

یک مقایسه کوتاه با Ryzen 5 6600U از نسل Zen3/RDNA2 نشان می‌دهد که Phoenix در عملکرد single-core حداقل ۲۷ درصد و در حالت multi-core حداقل ۲۲ درصد سریع‌تر از از Rembrandt-U ظاهر می‌شود.

به‌طور کلی می‌توان گفت که این APU گزینه بسیار خوبی برای کنسول‌های دستی گیمینگ به نظر می‌رسد اما باید تا انتشار مشخصات نهایی Ryzen 7040U منتظر ماند.


منبع videocardz
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده