نویسنده: مهدی اسدی
// پنجشنبه, ۶ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۲۵

سرعت بالاتر حافظه GDDR6X کارت گرافیک RTX 3060 Ti از مدل اورکلاک شده‌ی GDDR6

بهبود عملکرد مدل جدید کارت گرافیک RTX 3060 Ti با تراشه حافظه GDDR6X نسبت به مدل اورکلاک شده‌ی کارخانه GDDR6 مورد بررسی قرار گرفته و نتایج آن منتشر شده است.

وبسایت تکنولوژی لهستانی ITHardware اولین تست خود روی کارت گرافیک RTX 3060 Ti با حافظه GDDR6X را انجام و نتایج آن را به اشتراک گذاشته است. انویدیا در ماه اکتبر سال گذشته مدل آپدیت شده‌ی کارت گرافیک RTX 3060 Ti را به بازار عرضه کرد. با‌این‌حال تاکنون بررسی کاملی از این محصول منتشر نشده بود که احتمالاً به‌دلیل محدودیت در تأمین بازار به این نحو بوده است. حالا یک سایت لهستانی مدل KFA2/GALAX RTX 3060 Ti G6X OC این کارت را تهیه کرده و مقایسه‌ای با مدل اولیه RTX 3060 Ti و RTX 3070 صورت داده است.

مدل جدید RTX 3060 Ti از همان پردازنده گرافیکی GA104 با ۴۸۶۴ هسته CUDA استفاده می‌کند. تنها عامل ارتقاء یافته، تغییر تراشه ۱۴ گیگابیتی GDDR6 آن به نسخه ۱۹ گیگابیتی GDDR6X است. به این ترتیب حداکثر پهنای باند تئوری آن از ۴۴۸ گیگابایت برثانیه به ۶۰۸ گیگابایت برثانیه افزایش یافته اما این موضوع به افزایش توان مصرفی کارت از ۲۰۰ وات به ۲۲۵ وات منجر شده است.

ITHardware کارت گرافیک مذکور را در سه رزولوشن مختلف تست کرده که نتایج آن در تصویر زیر قابل مشاهده است:

نتایج عملکرد مدل جدید کارت گرافیک RTX 3060 Ti

لازم به ذکر است که عملکرد کلی این کارت حداقل ۱ الی ۲ درصد بهبود پیدا کرده اما یک نکته مهم وجود دارد که ابتدا باید در نظر گرفته شود. مدل ASUS RTX 3060 Ti TUF با حافظه GDDR6 که برای مقایسه مورد استفاده قرار گرفته، یک مدل اورکلاک شده‌ی کارخانه است که فرکانس بوست آن از ۱۶۶۵ مگاهرتز به ۱۷۵۵ مگاهرتز افزایش پیدا کرده که یک ارتقا ۵.۴ درصدی را نشان می‌دهد. بنابراین کارت گرافیک عادی RTX 3060 Ti با تراشه GDDR6X از نسخه اورکلاک شده‌ی قبلی هم سریع‌تر ظاهر می‌شود که نکته مثبتی است.

اورکلاک کارت گرافیک RTX 3060 Ti

از نظر اورکلاکینگ نیز این کارت به‌صورت موفقیت آمیز تا ۱۸۱۵ مگاهرتز اورکلاک شده که ۱۵۰ مگاهرتز بالاتر از مدل استوک است. ضمن اینکه حافظه آن همچنان امکان اورکلاک به ۱۲۶۵ مگاهرتز یعنی ۲۰.۲ گیگابیت برثانیه را دارد. این تغییرات ۴ الی ۶ درصد بهبود عملکرد را نسبت به تنظیمات استوک را نتیجه می‌دهد.


منبع videocardz
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده