نویسنده: مهدی اسدی
// شنبه, ۱۹ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۵۴

Blackwell، نسل جدید معماری گرافیکی انویدیا سال ۲۰۲۴ از راه می‌رسد

انویدیا رسماً تأیید کرد که نسل جدید پردازنده‌های گرافیکی تیم سبز مبتنی بر معماری Blackwell با پایبندی به روند به‌روزرسانی دو ساله خود در سال ۲۰۲۴ عرضه می‌شوند.

درحالی که هنوز تنها دو مدل از محصولات سری RTX 40 به‌صورت رسمی معرفی و عرضه شده، جزئیات مربوط‌به نسل بعدی کارت‌های گرافیک این شرکت به آرامی درحال منتشر شدن است. البته مدتی است که نام معماری گرافیکی انویدیا ازطریق افشای اطلاعات گسترده این شرکت مشخص شده است. ضمن اینکه بعدها شایعاتی مبنی بر مذاکره انویدیا با TSMC برای توسعه معماری Blackwell روی پروسس نود ۳ نانومتری این شرکت مطرح شد. اما این نخستین بار است که زمان عرضه محصولات مبتنی بر معماری Blackwell برای سال ۲۰۲۴ تأیید می‌شود.

یان باک از شرکت انویدیا در جریان کنفرانس Arete Tech Conference 2022 و در پاسخ به سؤالی که در خصوص نسل بعدی معماری گرافیکی محصولات این شرکت مطرح شده بود، اعلام کرده که این شرکت مصمم است تا به روند دو ساله‌ی به‌روزرسانی معماری GPGPU خود پایبند است. تاکنون می‌دانیم که معماری Blackwell بعد از پردازنده‌های گرافیکی دیتا سنتر نسل Hopper معرفی و عرضه خواهد شد.

دیوید بلک ول و لوگوی انویدیا

انویدیا هاپر (Hopper) در زمان عرضه، سریع‌ترین GPU چهار نانومتری جهان و اولین پردازنده گرافیکی جهان با حافظه HBM3 بود. این تراشه از مشخصات بالاتری نسبت به NVIDIA RTX 4090 با ۱۶۳۸۴ هسته CUDA برخوردار است و مجموع هسته‌های آن به رقم ۱۸۴۳۲ می‌رسد. حالا گفته می‌شود Blackwell یک ارتقا نسل به نسل چشمگیر را نسبت به Hopper ارائه خواهد کرد.

نام معماری بلک‌ول نیز از یک ریاضی‌دان آمریکایی اقتباس شده است. در ادامه بیوگرافی کوتاهی از دیوید بلکول که از ویکی‌پدیا دریافت شده را ملاحظه می‌کنید:

«دیوید هارولد بلک‌ول (۲۴ آوریل ۱۹۱۹ تا ۸ ژوئیه ۲۰۱۰) ریاضیدان و متخصص آمار آمریکایی است که سهم قابل توجهی در پایه گذاری و توسعه نظریه احتمالات و نظریه اطلاعات و آمار ایفا کرد. قضیه Rao–Blackwell افتخار این دانشمند نام‌گذاری شده است. او نخستین شخص آمریکایی آفریقایی است که به آکادمی ملی علوم راه یافته و به‌عنوان اولین عضو هیئت علمی دانشگاه کالیفرنیا و هفتمین شخص سیاه پوستی است که موفق به دریافت مدرک دکتری ریاضیات شده است.»

در پایان می‌توانید نظرات خود را در این‌باره با زومجی و سایر کاربران در میان بگذارید.


منبع wccftech
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده