نویسنده: مهدی اسدی
// سه شنبه, ۱۷ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۵۹

RTX 4070 Ti جایگزین مدل لغو شده‌ی RTX 4080 12GB می‌شود

یکی از منایع معتبر اخبار انویدیا اعلام کرده که بعد از لغو عرضه‌ی کارت گرافیک RTX 4080 12GB، این محصولات در ماه ژانویه و به‌عنوان RTX 4070 Ti وارد بازار خواهند شد.

همان‌طور که انتظار می‌رفت، به نظر می‌رسد که انویدیا کارت گرافیک کنسل شده‌ی خود را با نام جدیدی روانه بازار خواهد کرد. لغو عرضه‌ی مدل ۱۲ گیگابایتی کارت گرافیک RTX 4080 از همان ابتدا احتمال تغییر نام این محصول به RTX 4070 Ti را در میان مخاطابن مطرح کرده بود. حالا Kopite7kimi، افشارگر خوشنام اخبار سخت‌افزاری در توییت جدید خود اعلام کرد که این تصمیم در برنامه‌های انویدیا قرار داشته و انتظار می‌رود RTX 4070 Ti در ماه ژانویه سال جدید به‌دست مصرف‌کنندگان برسد.

دلایل زیادی برای مورد انتظار بودن این تصمیم شمرده شده است. مهم‌ترین مورد این است که مدل غیر Ti کارت گرافیک 4070 قاعدتاً باید با نسخه cut-down پردازنده گرافیکی AD104 معرفی شود، درحالی که RTX 4080 12GB از نسخه کامل این GPU برخوردار بوده و منطقی است که برای یک رده بالاتر مناسب باشد. این پیکربندی معمولاً در سری Ti کارت گرافیک‌های انویدیا دیده می‌شود.

توییت Kopite7kimi از کارت گرافیک GeForce RTX 4070 Ti

اما انتظار می‌رود که کارت گرافیک RTX 4070 Ti بدون تغییر در مشخصات RTX 4080 12GB جایگزین آن شود. این بدان معنا است که این کارت از یک پردازنده گرافیکی متشکل از ۷۶۸۰ هسته CUDA برخوردار است که ۱۲ گیگابایت حافظه GDDR6X دارد. تنها چیزی که باقی مانده قیمت این محصول است که هنوز اعلام نشده است. هرچند باتوجه به اختلاف قابل‌توجه ۲۴ تا ۳۰ درصدی عملکرد کارت گرافیک RTX 4080 12GB با نسخه ۱۶ گیگابایتی آن باید قیمت آن به مراتب کمتر از این مدل باشد.


منبع videocardz
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده