نویسنده: مهدی اسدی
// دوشنبه, ۹ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۰۳

قیمت کارت گرافیک RTX 4080 در فروشگاه‌های آمریکا و انگلیس

کارت گرافیک GeForce RTX 4080 به‌زودی با قیمت حداقل ۱۲۰۰ دلار در فروشگاه‌های آمریکا و انگلیس قابل خریداری خواهد بود.

درحال حاضر دو فروشگاه آمریکایی و انگلیسی وجود دارند که کارت گرافیک NVIDIA GeForce RTX 4080 16 GB را برای فروش قرار دادند. Newegg ایالات متحده و LaptopsDirect بریتانیا. شروع قیمت کارت گرافیک RTX 4080 از ۱۱۹۹.۹۹ دلار تعیین شده و از آنجایی که دیگر عرضه‌ی نسخه ۱۲ گیگابایتی RTX 4080 نیز لغو شده، انتخاب برای خریداران ساده‌تر خواهد بود. این دو مدل باوجود نام مشابهی که داشتند، تفاوت قابل توجهی را در عملکرد از خود نشان داده و موجب سردرگم شدن مصرف‌کنندگان می‌شدند.

لذا انویدیا درنهایت تصمیم به لغو عرضه‌ی مدل ضعیف‌تر و احتمالاً تغییر نام آن در آینده گرفت. فروشگاه Newegg مدل PNY XLR8 Gaming VERTO GeForce RTX 4080 این کارت را برای فروش گذاشته که در مدل OC و غیر OC به کاربران عرضه می‌شود. درحال حاضر امکان پیش سفارش این محصول وجود ندارد و خریداران باید برای ثبت سفارش خود تا تاریخ ۱۶ نوامبر (۲۵ آبان) منتظر بمانند.

کارت گرافیک GeForce RTX 4080 در فروشگاه آمریکایی

فروشگاه انگلیسی LaptopsDirect نیز سه مدل از کارت گرافیک Palit GeForce RTX 4080 را در نسخه‌های کاستوم GameRock و OmniBlack به فهرست فروش خود اضافه کرده که قیمت آن‌ها از ۱۴۴۹ پوند تا ۱۵۲۹ پوند متغیر است. با نرخ تبدیل فعلی دلار و پوند باید گفت که ارزان‌ترین مدل آن ۱۶۸۲ دلار قیمت دارد که ۴۰ درصد گران‌تر از نرخ MSRP انویدیا است. ۲ دلیل برای این قیمت بالا وجود دارد که یکی حباب قیمت ابتدای فروش مدل‌های جدید و دیگری نرخ مالیات بر ارزش افزوده بالای ۲۲ درصد در بریتانیا است.

GeForce RTX 4080 در یک فروشگاه انگلیسی

کارت گرافیک RTX 4080 16GB از پردازنده گرافیکی AD103-300 با ۹۷۲۸ هسته CUDA استفاده می‌کند. سرعت کلاک بوست این GPU به ۲۵۰۵ مگاهرتز می‌رسد که تقریبا با RTX 4090 برابر است. این کارت از ۱۶ گیگابایت حافظه GDDR6X برخوردار است که سرعت آن به ۲۳ گیگابیت بر ثانیه می‌رسد. تا جایی که می‌دانیم این تنها مدلی است که از این سرعت ماژول حافظه بهره‌مند شده است. TGP این مدل نیز در ۳۴۰ وات تنظیم شده و می‌تواند به ۵۱۶ وات هم برسد (باز هم اشاره کنیم که این حداکثر محدودیت توان مصرفی این کارت است).


منبع wccftech
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده