نویسنده: مهدی اسدی
// پنجشنبه, ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۶

انتشار مشخصات و تاریخ عرضه‌ی کارت گرافیک GTX 1630

انویدیا تاریخ عرضه و مشخصات فنی کارت گرافیک GeForce GTX 1630 را به‌عنوان اولین مدل GTX x30 این شرکت اعلام کرده که از حافظه‌ی ۴ گیگابایتی تا گذرگاه ۶۴ بیت این GPU را شامل می‌شود.

براساس اعلام شرکت انویدیا، کارت گرافیک NVIDIA GeForce GTX 1630 برپایه‌ی یک تراشه‌ ۱۲ نانومتری TU117-150 ساخته شده که مشخصات متفاوتی با تراشه‌ی TU117-300 کارت گرافیک GTX 1650 دارد. درواقع در اینجا به تعداد هسته‌های کمتر و رابط گذرگاه محدودتری مواجه هستیم. کارت گرافیک GTX 1630 از ۵۱۲ هسته‌ی CUDA استفاده می‌کند که نیمی از ظرفیت کامل این GPU برخوردار است و در آن از یک رابط گذرگاه ۶۴ بیت استفاده شده که مجددا نیمی از پیکربندی ۱۲۸ بیت پردازنده گرافیکی GTX 1650 محسوب می‌شود.

اما سرعت بوست کلاک پردازنده گرافیکی GTX 1630 به مراتب بالاتر از سری GTX 1650 بوده و تا ۱۸۰۰ مگاهرتز نیز بالا می‌رود. جالب اینجا است که احتمالا همین عامل باعث شده تا میزان توان مصرفی این کارت کاهش پیدا نکرده و در همان مقدار ۷۵ وات باقی بماند.

کارت گرافیک GeForce GTX 1630

همان‌طور که اشاره شد، این کارت از ۴ گیگابایت حافظه GDDR6 برخوردار است سرعت انتقال داده‌ی آن به ۱۲ گیگابیت برثانیه می‌رسد. این یعنی حداکثر پهنای باند تئوری ماژول حافظه‌ی این کارت ۹۶ گیگابایت بر ثانیه است. بنابراین حافظه‌ی گرافیکی این کارت در مقایسه با نسخه اولیه‌ی کارت گرافیک GTX 1650 که از یک تراشه‌ی GDDR5 استفاده می‌کرد، چندان ضعیف‌تر نخواهد بود اما تنها نیمی از پهنای باند حافظه‌ی مدل GDDR6 این کارت را ارائه می‌کند.

انویدیا تاریخ ۳۱ می (۱۰ خرداد) را برای عرضه‌ی کارت گرافیک رده پایین جدید خود در نظر گرفته است. بنابراین انتظار می‌رود در نطق رویداد Computex انویدیا درباره این کارت بیشتر بشنویم.

جزئیات قیمت این محصول هنوز تأیید نشده است. براساس اطلاعاتی که توسط منابع وبسایت Videocardz ارائه شده، کارت گرافیک GeForce GTX 1630 قرار است به‌نوعی جایگزین GTX 1050 Ti شود و قاعدتا باید کمتر از ۱۹۰ دلار قیمت داشته باشد. درحال حاضر GTX 1650 با چنین قیمتی به فروش می‌رسد.


منبع videocardz.
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده