نویسنده: مهدی اسدی
// یکشنبه, ۳۰ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۰۹

انتشار اولین تصویر از پردازنده نسل چهاردهمی اینتل Meteor Lake

خبرنگار رسانه CNET طی بازدیدی که از کارخانه ساخت تراشه‌های اینتل در آریزونا داشت، اولین تصویر از پردازنده‌ی نسل چهاردهمی Meteor Lake را منتشر کرد.

درحالی‌که اینتل به‌تازگی نسل دوازدهم پردازنده‌ دسکتاپ خود موسوم به Alder Lake را به بازار عرضه کرده است، تراشه‌های اختصاصی لپ‌تاپ‌های این نسل نیز برای سال آینده‌ی میلادی برنامه‌ریزی شده‌اند. حالا و در گزارشی که از سوی سایت CNET منتشر شد، تصویری را می‌بینیم که گفته می‌شود به سیلیکون تست یکی از تراشه‌های دو نسل بعد اینتل یعنی سری Meteor Lake تعلق دارد.

این تصاویر در جریان تور بازدید خبرنگار این سایت از لابراتوار Intel Fab 42 در ایالت آریزونا کشور ایالات متحده آمریکا گرفته شده‌اند.‌ آن‌ها تراشه‌های مختلفی مانند Xeon Scalable از نسل بعد را نشان می‌دهند که با اسم رمز Sapphire Rapids شناخته می‌شود. حتی Ponte Vecchio، شتاب‌دهنده‌ی رده بالای دیتا سنترها را می‌توان بین این تصاویر دید.

ساختاری کاشی گونه ی تراشه های نسل چهاردهمی اینتل

پردازنده های نسل چهاردهم اینتل Meteor Lake

اما شاید جالب‌ترین تصویری که دراین‌میان به چشم می‌خورد، ویفر ۳۰۰ میلی‌متری تراشه نسل چهاردهمی Meteor Lake-M باشد که به دو نسل بعدی پردازنده‌های اینتل تعلق دارد. ما تا به حال یک تصویر از سیلیکون واقعی این چیپ را ندیده بودیم؛ سیلیکونی که هم‌اکنون در مراحل آزمایشی فرایند تولید Intel Fabs قرار دارد.

همه‌ی این تراشه‌ها یک نقطه اشتراک دارند و آن هم استفاده از سبک طراحی multi-tile در ساختار آن‌ها است که به فناوری فشرده‌سازی بسیار پیچیده و سطح بالایی نیاز دارد. این تکنولوژی جدید در کانون توجهات اینتل قرار گرفته است و شرکت در آینده‌ی نزدیک، آن را مورد استفاده قرار خواهد داد.

سیلیکون تست تراشه های Meteor Lake

ساختار پردازنده های Meteor Lake اینتل

براساس اندازه‌ی تراشه‌های آزمایشی اینتل در این تصاویر می‌توان گفت که پردازنده‌ها به احتمال قوی به سری Meteor Lake-M تعلق دارند و در محدوده‌ی توان مصرفی ۵ تا ۱۵ وات کار می‌کنند. اما چیزی که فعلا مشخص نیست، هدف هریک از این کاشی‌ها در ساختار شبکه‌ای این سیلیکون‌ها است.

اینتل تأیید کرد که تراشه‌های Meteor Lake با استفاده از فناوری فشرده‌سازی Foveros طراحی شدند و به‌طور کلی شامل سه بخش مختلف می‌شوند: Computer Die که احتمالا بزرگ‌ترین بخش از ساختار کاشی‌گونه‌ی تراشه‌ی بالا را تشکیل می‌دهد، SoC-LP برای عملیات‌های ورودی/خروجی و Graphics Die که از ۹۶ تا ۱۹۲ واحد اجرایی یا Execution Unit تشکیل شده است. واضح به نظر می‌رسد که تراشه‎‌ی بالا، چهار بخش کلی دارد و عملکرد بخش چهارم هنوز نامشخص باقی مانده است.

پردازنده‌های دسکتاپ Meteor Lake و مدل‌های مخصوص لپ‌تاپ‌ها و دستگاه‌های قابل حمل در بهترین حالت، طی سه‌ماهه‌ی دوم سال ۲۰۲۳ معرفی و عرضه می‌شوند. در پایان می‌توانید ضمن توجه به جدول زمانبندی عرضه نسل‌های آینده‌ی پردازنده‌های کامپیوتری اینتل که در ادامه ارائه شده، نظرات خود را درباره‌ی جدیدترین اخبار سخت افزار با زومجی و کاربرها در میان بگذارید.

عنوان نسل

Alder LakeRaptor LakeMeteor LakeArrow LakeLunar LakeNova Lake
نسلدوازدهمسیزدهمچهاردهمپانزدهمشانزدهمهفدهم
فناوری تولیدIntel 7Intel 7Intel 4نامعلومنامعلومنامعلوم
معماری هسته های بزرگGolden CoveRaptor CoveRedwood CoveLion CoveLion CovePanther Cove
معماری هسته های کوچک Gracemont Gracemont GracemontSkymontSkymontDarkmont
معماری گرافیک یکپارچهXe-LP Gen12.2Xe-LP Gen12.2Xe-LP Gen 12.7نامعلومGen 13نامعلوم
حداکثر هسته‌ها(8C+8c)16(8C+16c)24نامعلوم(8C+32c)40نامعلومنامعلوم
حداکثر هسته‌های GPU96EU96EU192EUنامعلومنامعلومنامعلوم
سوکت پلتفرمLGA1700LGA1700نامعلومنامعلومنامعلومنامعلوم
پشتیبانی از حافظهDDR4/DDR5-4800DDR4/DDR5-5600DDR5نامعلومنامعلومنامعلوم
فناوری رابط PCIePCIe 5.0PCIe 5.0PCIe 5.0نامعلومنامعلومنامعلوم
زمان عرضه Q4 2021Q4 2022Q2 2023Q4 2023Q4 20242025


منبع videocardz
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده