// شنبه, ۲۹ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۵۶

احتمال ساخت دو کارت گرافیک جدید و رده پایین AMD با ۴ گیگابایت حافظه GDDR6

به‌نظر می‌رسد که هنوز کار AMD با نسل RDNA 2 به پایان نرسیده و دو کارت گرافیک جدید Radeon RX 6500 XT و RX 6400 را با ۴ گیگابایت حافظه VRAM و پردازنده گرافیکی Nani 24 در دست ساخت دارد.

شایعه‌ی جدیدی توسط Komachi مطرح شده که به احتمال ساخت دو کارت گرافیک جدید و رده پایین از سری RDNA 2 توسط AMD اشاره دارد. براین‌اساس گفته می‌شود که Radeon RX 6500 XT و Radeon RX 6400 کارت گرافیک‌ ۴ گیگابایتی AMD هستند که به احتمال زیاد از پردازنده گرافیکی AMD Navi 24 استفاده می‌کنند. Komachi پیش از این هم اطلاعات موثقی را در ارتباط با صنعت سخت‌افزار منتشر کرده و از منابع غیررسمی قابل اتکای این حوزه به شمار می‌رود.

پردازنده گرافیکی Navi 24 که بعضاً با نام داخلی Beige Goby خطاب می‌شود، کوچک‌ترین GPU خانواده RDNA 2 است که از یک موتور SDMA برخوردار است و دو آرایه شیدر آن، تشکیل ۸ پردازنده WGP و حداکثر ۱۶ واحد پردازشی این GPU را می‌دهند. AMD در معماری RDNA2 به ازای هر واحد پردازشی از ۶۴ پردازنده جریانی استفاده می‌کند که تعداد کل هسته‌های Navi 24 را به ۱۰۲۴ هسته می‌رساند که نصف تعدادی است که در Navi 23 با ۲۰۴۸ هسته و ۳۲ واحد پردازشی استفاده شده است.

اما آرایه‌های شیدر این GPU علاوه‌بر تعداد هسته‌ها، دارای ۱۲۸ کیلوبایت حافظه کش L1 هستند که درکنار ۱ مگابایت حافظه کش L2 و ۱۶ مگابایت حافظه Infinity Cache ساختار LLC این GPU را شکل می‌دهند. اضافه شدن حافظه Infinity Cache نیز برای این پردازنده جالب به‌نظر می‌رسد، چراکه قبلاً گفته می‌شد این تراشه که پایین‌تر از Navi 23 قرار می‌گیرد از این فناوری استفاده نخواهد کرد.

تراشه های AMD RDNA 2

از دیگر اطلاعاتی که می‌توان در خصوص پردازنده‌ی گرافیکی AMD Navi 24 مبتنی‌بر معماری RDNA 2 به آن اشاره کرد، استفاده از یک رابط اینترفیس ۶۴ بیت و به کارگیری این GPU در محصولات رده پایین Radeon RX 6500 و RX 6400 است که با‌این‌حال انتظار سرعت کلاک بالایی از آن می‌رود. حتی بیشتر از حد ۲.۸ گیگاهرتز که می‌تواند این محصولات را از جهات مختلفی به یک انتخاب جذاب و شایان توجه تبدیل کند.

Komachi در ادامه بیان می‌کند که کارت گرافیک‌ Radeon RX 6500 XT و Radeon RX 6400 از ۴ گیگابایت حافظه GDDR6 برخوردار هستند که مطمئناً از یک رابط گذرگاه ۶۴ بیت استفاده می‌کنند. درباره سایر مشخصات فنی این دو کارت اطلاعات موثقی در دست نیست اما این احتمال داده می‌شود RX 6500 XT از یک چیپ پردازنده کامل Navi 24 استفاده می‌کند، درحالی که RX 6400 از نسخه‌ی ضعیف‌تری از این GPU با تعداد هسته‌های ۵۱۲ تا ۸۹۶ هسته برخوردار خواهد بود.

همان‌طور که انتظار می‌رود، این کارت گرافیک‌ رده پایین باید در محدوده‌ی قیمت ۲۰۰ تا ۲۵۰ دلار قیمت گذاری شوند. ضمنا از آن جایی که کارت گرافیک‌ سری Radeon RX 6600 کاربری گیمینگ در سطح 1080p را هدف قرار دادند، باید انتظار داشته باشیم که Navi 24 نیز همین سطح از بازار گیمینگ را در نظر داشته باشد.

این دو محصول جدید باید تا سه‌ماهه نخست سال ۲۰۲۲ به بازار عرضه شوند.


منبع wccftech
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده