نویسنده: مهدی اسدی
// یکشنبه, ۱۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۱۹

کانکتور جدید PCIe Gen 5.0 با قابلیت انتقال ۶۰۰ وات توان مصرفی به GPU

کانکتور جدید و منطبق بر رابط PCIe Gen 5.0، با برخورداری از اتصال ۱۶ پین و سازگاری با استانداردهای جدید، قادر به تحویل حداکثر ۶۰۰ وات توان مصرفی به‌صورت مستقیم به GPU است.

اولین تصویر از کانکتور High-Power کارت گرافیک‌های منطبق بر استاندارد PCIe 5.0 توسط وبسایت Igor's Lab منتشر شده است. تصویر شماتیک این کانکتور برق که برای نسل جدید کارت گرافیک‌ها طراحی شده، نشان‌دهنده‌ی قابلیت تحویل حداکثر ۶۰۰ وات توان مصرفی به‌صورت مستقیم به GPU است.

براساس گزارش ایگور والوسک، سیستم‌های فعلی تأمین برق کامپیوترها با قوی‌تر شدن پردازنده‌های گرافیکی به‌زودی منسوخ خواهند شد. در نسل فعلی کارت گرافیک‌های انویدیا و AMD، شاهد استفاده از کانکتورهای ۸ پین در اکثر محصولات این دو شرکت بودیم. این درحالی است که انویدیا برای مدل Founders Edition کارت گرافیک‌های فعلی خود، طراحی ۱۲ پین Microfit را در نظر داشت، اما دیگر تولیدکنندگان این محصولات، تمایلی به استفاده از استاندارد جدید نداشتند. چیزی که حالا و با نسل جدید کانکتورهای PCI Express 12VHPWR به توافق با این شرکت‌ها منجر شده است.

کانکتور جدید PCIe 5.0

ماه آینده پلتفرم‌های PCIe Gen 5.0 اینتل از راه می‌رسند و AMD نیز قصد دارد در سال ۲۰۲۲ به تولیدکنندگان این محصولات بپیوندد. ضمن اینکه ممکن است اینتل کارت گرافیک‌های جدید خود موسوم به ARC را برپایه‌ی استاندارد PCI Gen 5.0 معرفی کند که در نتیجه به نظر می‌رسد در زمینه کارت گرافیک‌ها نیز اقدامات جدی و قابل توجهی در این نسل مشاهده می‌شود. پیش از این شایعاتی مبنی بر عملکرد ۲.۵ تا ۳ برابری نسل جدید پردازنده‌های گرافیکی انویدیا و AMD نسبت به پرچمداران فعلی شنیده شده اما این موضوع به‌معنی بالا رفتن چشم گیر میزان توان مصرفی این محصولات نیز خواهد بود.

به این ترتیب، تقاضا برای کانکتورهای برق بالا خواهد رفت و این همان جایی است که کانکتورهای High-Power و ۱۲ ولت که به‌طور ویژه برای تأمین توان پردازنده‌های مبتنی بر استاندارد PCIe 5.0 طراحی شدند، وارد خواهند شد. گفته می‌شود در استاندارد جدید، ۵۵ آمپر جریان ثابت انرژی از درگاه ۱۲ ولتی این کانکتورها عبور می‌کند که در نتیجه به تأمین ۶۰۰ وات توان مستقیم به GPU منجر خواهد شد. این کانکتور از نظر فرم فاکتور یا طراحی ظاهری نیز افزایش سایز داشته و درواقع کمی بزرگتر از کانکتور ۱۲ پین MicroFit خواهد بود؛ با این تفاوت که چهار پین اضافی نیز در انتهای آن اضافه شده است. این کانکتور با ۱۶ پین قادر است کار ۳ کانکتور ۸ پین را انجام دهد.

نقشه شماتیک کانکتور ۱۲ ولتی PCIe Gen 5.0 – منبع: Igor's Lab

شماتیک کانکتور PCIe 5.0

جزئیات تکمیلی مربوط مشخصات این کانکتور در وبسایت Amphenol IC منتشر شده که همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، رده بندی تأمین توان ۶۰۰ وات و سازگاری با رابط PCIe Gen 5.0 در مشخصات آن دیده می‌شود. ضمن اینکه گفته شده این کانکتور برای کارت گرافیک‌های PCIe Gen 2 و نسل ۳ طراحی نشده است.

علاوه‌بر این، وبسایت Videocardz نیز چند روز پیش وجود کانکتور جدید PCIe Gen 5.0 را تأیید کرده و گزارش داده بود که احتمالاً در کارت گرافیک NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti برای اولین‌بار از این کانکتور استفاده خواهد شد. تیم سبز خود را برای عرضه نسل جدید پردازنده‌های گرافیکی خود موسوم به Ada Lovelace در سال ۲۰۲۲ آماده می‌کند.

در پایان نظرات خود را در اینباره با زومجی و سایر کاربران در میان بگذارید.


منبع wccftech
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده