نویسنده: مهدی اسدی
// پنجشنبه, ۴ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۴۸

مشاهده شدن کارت گرافیک ویژه مصارف ماینینگ AMD در ویتنام

براساس تصاویری که از یک فروشگاه در ویتنام فاش شده، احتمالاً AMD کارت گرافیک اختصاصی خود را براساس معماری پردازنده گرافیکی RDNA 2 Big Navi، ویژه‌ی استخراج ارزهای دیجیتال وارد بازار خواهد کرد.

یکی از کاربران توییتر با نام I_Leak_VN تصویری از کارت گرافیک‌ جدید AMD را منتشر کرده که ظاهراً اولین‌بار در یک صفحه فیسبوک ویتنامی مشاهده شده است. گفته می‌شود AMD این محصولات را مبتنی بر پردازنده گرافیکی Big Navi 21 و به منظور کاربرد در مصارف ماینینگ و استخراج رمزارزها تولید و عرضه خواهد کرد. این ادعا براساس لوگوی XFX در PCB این کارت مطرح شده که شباهت غبرقابل انکاری به معماری RDNA 2 کارت گرافیک‌ AMD دارد. با‌این‌حال پیکربندی سرپوش پشتی این کارت تاکنون در هیچ یک از کارت گرافیک‌ جدید AMD دیده نشده است.

به‌نظر می‌رسد که این کارت از یک پردازنده گرافیکی Navi 21 بهره می‌برد که می‌تواند به معنای تصمیم AMD یا دیگر شرکای این شرکت برای عرضه‌ی بخشی از محصولات سری RDNA 2 به بازار ماینرهای ارزهای دیجیتال باشد. کارت گرافیک ماینینگ AMD RDNA 2 از یک طراحی درگاه دوگانه بهره‌مند شده و در بدنه‌ی آن از هیچ‌گونه سیستم خنک‌کننده‌ای استفاده نشده است. تنها می‌توان کفی استاندارد و پلاستیکی هیت سینک را که یک لایه‌ی بزرگ آلومینیومی زیر آن قرار گرفته در این تصاویر مشاهده کرد.

این کارت همچنین بدون هیچگونه هِد یا سَری طراحی شده و چیزی به‌عنوان رابط نمایشگر نیز برای آن تعبیه نشده که به‌نوعی تأیید کننده‌ی کاربرد آن برای مصارف ماینینگ است. ضمن اینکه وجود لیبل XFX نشان می‌دهد که این کارت فقط یک HPC یا نسخه ورک‌استیشن یکی از کارت گرافیک‌ معمولی نیست که مثلاً برای مصارف ماینینگ تغییر کاربری داده باشد.

کارت گرافیک ویژه ماینینگ AMD

نکته‌ی دیگری که درباره طراحی کارت گرافیک ماینینگ AMD می‌توان به آن اشاره کرد، بک پلیت یا بدنه‌ی پشتی آن است که ۲ کانکتور برق ۸ پین روی آن مشاهده می‌شود. چیزی که مجدداً با پیش‌بینی‌ Navi 21 بودن پردازنده‌ی گرافیکی آن مطابقت دارد. زیرا مدل‌های مبتنی بر پردازنده Navi 22 به کانکتورهای دوگانه‌ی ۸ پین نیاز ندارند. از طرفی از آنجایی که قرار است به‌صورت ۲۴ ساعته از این کارت استفاده شود، تنها GPU قادر به دریافت این حجم از توان مصرفی، خود Big Navi است.

طراحی هیت سینگ کارت گرافیک ویژه ماینینگ AMD

کانکتور دوگانه کارت گرافیک ویژه ماینینگ AMD

البته بعد از مشاهده‌ی توانایی خیره کننده‌ی کارت گرافیک RX 6600 XT در مصارف ماینینگ، بهینه‌سازی یکی از پردازنده‌های گرافیکی RDNA 2 برای این منظور اقدامی منطقی به‌نظر می‌رسد. فروشگاهی که این تصاویر را منتشر کرده ادعا می‌کند که به‌زودی اطلاعات مربوط‌به عملکرد ماینینگ و قیمت این کارت گرافیک‌ها منتشر خواهد شد. به محض انتشار جزئیات بیشتر، اخبار آن به اطلاع شما کاربران زومجی خواهد رسید.

در پایان نظرات خود را در اینباره با ما و سایر کاربران در میان بگذارید.


منبع wccftech
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده