// یکشنبه, ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۳۳

احتمال کمبود SSD و HDD در صورت موفقیت ارز دیجیتالی جدید

رمز ارز جدید Chia که برای استخراج از حافظه‌های ذخیره‌سازی استفاده می‌کند، می‌تواند درایوهای SSD و HDD را به سرنوشت مشابه پردازنده‌های گرافیکی دچار کند.

استخراج ارزهای رمزگذاری شده به یکی از معضلات جدید صنعت سخت‌افزار و به‌ویژه پردازنده‌های گرافیکی تبدیل شده است. به طوری که در پی کمبود عرضه و افزایش نجومی قیمت‌ها، دسترسی کاربران به کارت گرافیک‌های سری NVIDIA GeForce RTX 30 یا AMD Radeon RX 6000 به‌شدت دشوار شده است. حالا و براساس گزارش جدید وبسایت تخصصی HKEPC، احتمال می‌رود که در آینده نزدیک نوبت به درایوهای SSD و حافظه‌های دیسک سخت (هارد دیسک‌ها) برسد تا با کمبود عرضه و افزایش قیمت مواجه شوند. طبق بررسی‌های انجام شده، Chia یکی از ارزهای دیجیتالی جدید است که روزبه‌روز درحال فراگیر شدن بوده و با استفاده از فضای ذخیره‌سازی استخراج می‌شود. ماینرهای چینی به‌طور نگران کننده‌ای درحال خرید هارد دیسک‌ها و حافظه‌های SSD هستند.

ماینرهای چینی به‌طور نگران کننده‌ای درحال خرید عمده‌ی هارد درایوها و حافظه‌های SSD هستند

برخلاف بیت کوین که متکی‌بر الگوریتم اثبات کار است، چیا از مدل اثبات فضا و اثبات زمان استفاده می‌کند. مطابق این گزارش، چیا یک رمزارز سازگار با محیط‌زیست توصیف می‌شود. برام کوهن، مخترع بیت‌تورنت‌، رمزارز چیا را به‌منظور استفاده از فضای خالی در دستگاه‌های ذخیره‌سازی تولید کرده است. دلیل اصلی وابستگی چیا به دستگاه‌های ذخیره‌سازی این است که هارد دیسک‌ها و درایوهای SSD انرژی کمتری مصرف می‌کنند و دردسترس‌تر و ارزان‌تر هستند. این درحالی است که استخراج بیت کوین یا اتریوم در مقیاس بزرگ باعث مصرف برق بسیار زیادی می‌شود.

ارز دیجیتال چیا

براساس گزارش HKEPC، ماینرها احتمال موفقیت این رمزارز را بالا می‌دانند و باوجود اینکه هنوز معاملات این ارز آغاز نشده، خرید حافظه‌های ذخیره‌سازی از دو نوع دیسک‌ و SSD به‌طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است. فرایند استخراج Chia به فضای آزاد زیادی احتیاج دارد و شامل عملیات‌های خواندن و نوشتن بسیار زیادی می‌شود. بنابراین، طول عمر حافظه‌ی ذخیره‌سازی به اندازه سرعت آن اهمیت خواهد داشت. لذا درایوهای عمومی SSD باتوجه به طول عمر نسبتاً پایین‌تر آن‌ها گزینه‌ی چندان جذابی محسوب نمی‌شوند. در مقابل درایوهای دیتا سنتر SSD و هارد دیسک‌ها هستند که توجه ماینزها را به خود جلب کرده‌اند.

ماینرها در این مدت تعداد بالایی از هارد دیسک‌ها مختلف با ظرفیت‌های متنوع، از ۴ تا ۱۸ ترابایت را به‌صورت عمده خریداری کرده‌اند. در منطقه هنگ کنگ، این پدیده منجر به افزایش قیمت هارد دیسک‌ها از ۲۶ دلار تا ۷۶ دلار شده است. جیاهه جینوی از وبسایت MyDrivers گزارش داده که یک شرکت بزرگ تولید کننده حافظه‌های SSD در کشور چین در این مدت همه‌ی موجودی درایوهای رده بالای NVMe M.2 خود را به فروش رسانده است. حتی اعلام شده که این شرکت قصد دارد با افزایش عرضه و اختصاص یک سری درایوهای ویژه‌ی ماینینگ، اقداماتی را برای جلوگیری از خرید SSDهای عمومی مصرف‌کنندگان برای مصارف ماینینگ در پیش بگیرد.

حافظه های SSD

اگر نهایتاً ارز دیجیتال Chia Coin موفقیت آمیز ظاهر شود، می‌توان انتظار داشت که عرضه این درایوها در سایر نقاط جهان نیز با محدودیت مواجه شود. اگرچه استفاده از یک درایو SSD تأثیر چندانی در بالا رفتن راندمان استخراج این رمزارز ندارد، همچنان ممکن است عموم خریدارانی که اطلاعات فنی زیادی ندارند، خرید این درایوها را در اولویت قرار دهند. حتی ممکن است بعدها این سؤال در زمان خرید SSDهای دست دوم مطرح شود که عملیات‌های متعدد خواندن و نوشتن روی آن‌ها تا چه حد در کاهش طول عمر آن‌ها مؤثر بوده است.

در‌حال‌حاضر، چیا رسما برای معامله در‌دسترس قرار نگرفته است؛ به‌همین‌‌دلیل، احتمالا احتکار هارد‌ دیسک‌ها و SSDها فعلا آغاز نمی‌شود. بسیاری از رمزارزها هیچ‌گاه به ارزش درخورتوجهی نمی‌رسند و پس از مدتی کوتاه فراموش می‌شوند؛ ازاین‌رو، باید منتظر بمانیم و ببینیم عملکردچیا چگونه خواهد بود. تا همین چند سال پیش، کمتر کسی بیت کوین را جدی می‌گرفت؛ اما امروزه ارزش این رمزارز به بیش از ۶۲ هزار دلار رسیده است.

نظر شما در اینباره چیست؟ آیا حافظه‌های ذخیره‌سازی نیز ممکن است به سرنوشت مشابه پردازنده‌های گرافیکی دچار شوند؟


منبع wccftech

اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده