// شنبه, ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۳۱

سافایر از دو مادربورد بسیار کوچک مجهز به تراشه‌های یکپارچه‌ی شرکت AMD رونمایی کرد

شرکت سافایر به‌تازگی از دو مادربورد بسیار کوچک به نام‌های Sapphire NP-FP5 و Sapphire BP-FP5 مجهز به APUهای V1000 و R1000  شرکت AMD رونمایی کرد.

شرکت سافایر که در زمینه‌ی تولید سخت‌افزار فعالیت دارد، به‌تازگی از دو مادربورد بسیار کوچک براساس APUهای V1000 و R1000  شرکت AMD رونمایی کرده است. این دو محصول جدید برای ماشین‌های یکپارچه‌ی بسیار کوچک که کاربردی صنعتی و تجاری دارند، طراحی شده‌اند.

همان‌طور که گفته شده است، این دو محصول جدید که Sapphire NP-FP5 و Sapphire BP-FP5 نامیده شده‌اند، در اندازه‌ی ۴در۴ اینچی طراحی شده و به تراشه‌های یکپارچه‌ی V1000 و R1000 شرکت AMD مجهز شده‌اند. این تراشه‌های یکپارچه دارای یک پردازنده‌ی چهار هسته‌ای Zen، یک کارت گرافیک یکپارچه‌ی Radeon Vega و مصرف برق بسیار پایین ۲۵ وات هستند. 

به‌دلیل وجود سیستم خنک‌کننده‌ی اکتیو، این مادربوردها قابلیت پشتیبانی تا ۳۲ گیگابایت حافظه‌ی رم از نوع DDR4 با سرعت ۲۴۰۰ را دارند. در مادربورد‌های NP-FP5 و BP-FP5 دو اسلات SO-DIMM تعبیه شده است که یکی از آن‌ها درگاه M.2 برای SSD با رابطه PCIe 3.0 یا رابط ساتا بوده و دیگری یک اسلات M.2-2230 برای ماژول وای‌فای است.

مادربورد NP-FP5 از دو خروجی نمایشگر (با استفاده از دو کانکتور mDP 1.4)، یک درگاه Gbe و دو کانکتور USB 3.1 پشتیبانی می‌کند. این درحالی است که مدل پیشرفته‌تر BP-FP5 علاوه‌بر موارد ذکر شده به یک درگاه SATA 6 Gbps و یک کانکتور برق ساتا و سه خروجی تصویر (با استفاده از دو خروجی DP 1.4 و یک درگاه HDMI)، درکنار دو پورت USB 3.1، دو کانکتور GbE و یک هدر برای پورت‌های RS232، 422 و 485 روی مادربورد مجهز شده است.

Sapphire NP-FP5 و Sapphire BP-FP5

یکی از اولین سیستم‌هایی که از مادربرد‌های بسیار کوچک Sapphire NP-FP5 و Sapphire BP-FP5 استفاده می‌کنند، رایانه‌ی صنعتی SimpleNUC’s Post Oak (مجهز به تراشه‌ی یکپارچه‌ی V1605B یا R1606G شرکت AMD) و رایانه‌ی Red Oak (مجهز به تراشه‌های یکپارچه‌ی R1505G یا R1305G) هستند. 


منبع Anandtech
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده