// یکشنبه, ۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۱

شایعه: برخی از مشخصات کارت های گرافیک GeForce RTX 3080 و 3070 لو رفت

به‌تازگی برخی از مشخصات دو کارت گرافیک GeForce RTX 3080 و GeForce RTX 3070 لو رفته است که قدرت بسیار بالای آن‌ها را نشان می‌دهد.

طبق جدیدترین اخبار سخت افزار، برخی از مشخصات دو کارت گرافیک GeForce RTX 3080 و GeForce RTX 3070 از شرکت انویدیا لو رفته است. اگر بتوانیم این اطلاعات را درست و دقیق در نظر بگیریم، می‌توان به قدرت بسیار بالای این دو کارت گرافیک پی برد. این خبر در ابتدا توسط وب‌سایت VideocardZ منتشر شد که از منابع متعددی گرفته شده است و البته این وب‌سایت از صحت آن اطمینان ندارد و گفته است که باید  در نظر داشته باشیم که این خبر تنها یک شایعه است. به هر حال باید صبر کرد و دید که از سوی شرکت Nvidia چه اخباری مبنی‌بر رد یا تایید این دو کارت گرافیک منتشر خواهد شد. در زیر می‌توانید توییت یکی از این منابع را مشاهده کنید. البته در نظر داشته باشید که حساب کاربری این توییت به‌تازگی ساخته شده است و این مساله می‌تواند صحت خبر را زیر سوال ببرد. همچنین سایر منابع نیز به گفته‌ی وب‌سایت VideocardZ از اطمینان بالایی برخوردار نیستند:

GeForce RTX 3070 | GeForce RTX 3080

همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، این توییت نه‌تنها برخی از ویژگی‌های کارت‌های گرافیک را ذکر کرده، بلکه تصویر دیاگرامی آن‌ها را نیز نشان داده است. باز هم تاکید می‌کنیم که ممکن است این خبر به‌طور کلی جعلی باشد. به هر حال این توییت نشان‌دهنده‌ی دو کارت گرافیک با هسته‌های GA103 و GA104 است. احتمالا GA104 هسته‌ی کارت گرافیک RTX 3070 و GA103 نیز هسته‌ی کارت گرافیک RTX 3080 خواهد بود که هر دو از معماری امپر (Ampere) استفاده می‌کنند. احتملا در آینده نیز هسته‌ی GA102 برای کارت گرافیک 3080Ti و مدل Titan خواهد بود.

اگر این خبر صحت داشته باشد، ما کارت گرافیک RTX 3080 را با تعداد ۳۸۴۰ هسته کودا (در مقایسه با RTX 2080 با تعداد ۲۹۴۴ هسته کودا)، باس حافظه ۳۲۰ بیتی و احتمالا حافظه‌ی ۱۰ گیگابایتی در مقابل خود خواهیم داشت. همان‌طور که در توییت منتشر شده نیز مشخص است، احتمال این‌که با یک کارت گرافیک با حافظه‌ی ۲۰ گیگابایتی نیز روبه‌رو باشیم وجود دارد که در این صورت خارق‌العاده خواهد بود! خصوصا این‌که این مقدار از حافظه برای یک کارت گرافیک غیر از رده‌ی Ti است. باور یک‌چنین مقداری برای این دوره کمی سخت به‌نظر می‌رسد.

به‌نظر می‌رسد که کارت گرافیک RTX 3070 نیز دارای تعداد ۳۰۷۲ هسته کودا، باس حافظه ۲۵۶ بیتی و حافظه ۸ گیگابایتی است. البته احتمال وجود حافظه‌ی دوبرابری، یعنی ۱۶ گیگابایتی برای این کارت نیز به قوت خود باقی است. حالا با توجه به اعتبار این منابع که وب‌سایت VideocardZ به‌ آن‌ها اشاره کرده است و همچنین اعداد بسیار بالایی که در بخش حافظه این کارت‌ها به چشم می‌خورد، شاید بتوان کفه‌ی ترازو را بیشتر به سمت شایعه بودن این خبر سوق داد. البته بهتر است منتظر اخبار رسمی از سوی انویدیا مبنی‌بر درست یا غلط بودن این ادعا باشیم.

نظرات خود را در مورد این خبر و درست یا غلط بودن آن با زومجی و سایر کاربران در میان بگذارید.


منبع TechRadar
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده