نویسنده: فرشید معتمد
// یکشنبه, ۱۶ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۶

کارت‌ های گرافیک سری 5700 RX ای ام دی رسما عرضه شدند

سرانجام کارت‌های گرافیکیِ جدیدِ ای‌ام‌دی از سری RX 5700 بر اساس معماریِ Navi با راندمانِ بالاتر عرضه شدند.

حتما به یاد دارید که در خرداد ماه و در جریان برگزاریِ E3 2019 بود که شرکت AMD از جدید‌ترین پردازنده‌های گرافیکی خود مجهز به نسل جدید معماریِ Navi رونمایی کرد و وعده‌ی عرضه‌ی این محصولات در تابستانِ امسال را داد. رادئون RX 5700 و RX 5700 XT مدل‌های ساخته شده با تراشه‌های Navi امروز به صورت رسمی به بازار عرضه شدند و بررسی‌ِ اختصاصیِ آنها نیز اجازه‌ی انتشار پیدا کرد. این مدل‌ها، مدل‌های مرجع هستند و برخی سازندگان‌ِ بزرگ نیز قرار است کارت‌های اختصاصیِ خود بر اساس این تراشه‌های جدید را با قابلیت‌های بهتر به بازار عرضه کنند.

همین چند روز پیش بود که Nvidia در اقدامی برنامه‌ریزی شده و برای تحت الشعاع قرار دادنِ عرضهِ کارت‌های گرافیکِ ای‌ام‌دی، از جدیدترین کارت‌های گرافیکیِ سری Super خود در سه مدل رسما رونمایی کرد. کارت‌های گرافیکِ جدید انویدیا از سری RTX و بر اساس همان معماریِ Turing، ولی با تعداد هسته‌های سایه‌زنِ بیشتر و فرکانسِ کاری بالاتر معرفی شدند تا در برابر مدل‌های قدرتمندِ RX 5700/RX 5700 XT باز هم برتری پیدا کنند و در رقابت برای کسبِ سهمِ بیشتر از بازار و ارزشِ خریدِ بیشتر، جایگاهِ بالاتری را در بنچمارک‌ها کسب کنند.

AMD RX 5700 XT Navi series

مدلِ 50th Anniversary Edition در واقع نسخه‌ی اورکلاک شده از RX 5700 XT محسوب می‌شود که به مناسبت پنجاهمین سالگردِ تاسیسِ شرکتِ ای‌ام‌دی نامگذاری و عرضه خواهد شد.

AMD RX 5700 XT 50th Anniversary Edition

مشخصات/پردازنده Radeon VII Radeon RX 5700 XT Radeon RX Vega 64 Radeon RX 5700 Radeon RX Vega 56 Radeon RX 590
تعداد پردازنده‌ی استریم ۳۸۴۰ (۶۰ واحد پردازشی) ۲۵۶۰ (۴۰ واحد پردازشی) ۴۰۹۶ (۶۴ واحد پردازشی) ۲۳۰۴ (۳۶ واحد پردازشی) ۳۵۸۴ (۵۶ واحد پردازشی) ۲۳۰۴ (۳۶ واحد پردازشی)
فرکانس پایه - ۱۶۰۵ مگاهرتز ۱۲۴۷ مگاهرتز ۱۴۶۵ مگاهرتز - ۱۴۶۹ مگاهرتز
فرکانس بوست ۱۸۰۰ مگاهرتز ۱۹۰۵ مگاهرتز ۱۵۴۶ مگاهرتز ۱۷۲۵ مگاهرتز ۱۴۷۴ مگاهرتز ۱۵۴۵ مگاهرتز
نوع حافظه HBM2 GDDR6 HBM2 GDDR6 HBM2 GDDR5
پهنای BUS حافظه ۴۰۹۶ بیت ۲۵۶ بیت ۲۰۴۸ بیت ۲۵۶ بیت ۲۰۴۸ بیت ۲۵۶ بیت
ظرفیت حافظه VRAM ۱۶ گیگابایت ۸ گیگابایت ۸ گیگابایت ۸ گیگابایت ۸ گیگابایت ۸ گیگابایت
توان پردازشی  ۱۳.۸ ترافلاپس ۹.۷۵  ترافلاپس ۱۲.۷ ترافلاپس ۷.۹۵ ترافلاپس ۱۰.۵۷ ترافلاپس ۷.۱ ترافلاپس
TDP ۳۰۰ وات (احتمالا) ۲۲۵ وات ۲۹۵ وات ۱۷۵ وات ۲۱۰ وات ۲۲۵ وات
فرایند ساخت ۷ نانومتری TSMC ۷ نانومتری TSMC ۱۴ نانومتری گلوبال فاندریز ۷ نانومتری TSMC ۱۴ نانومتری گلوبال فاندریز ۱۲ نانومتری گلوبال فاندریز/سامسونگ
قیمت ۶۹۹ دلار ۳۹۹ دلار ۵۹۹ دلار ۳۴۹ دلار ۲۹۹ دلار ۲۷۹ دلار

راندمان

بر اساس نتایجِ به‌دست آمده از بررسی‌های مختلف برآورد می‌شود که راندمانِ RX 5700 و RX 5700 XT در مجموع همرده با مدل‌های غیر Super از سری RTX انویدیا باشد که در برخی موارد کمی بالاتر یا پایین‌تر قرار خواهند گرفت. به عنوانِ مثال RX 5700 XT به طور میانگین ۱۰ درصد بالاتر از RTX 2060 Super ظاهر شده و دقیقا هم‌قیمت با آن به بازار عرضه شده است که از این لحاظ برتریِ قابل قبولی برای این مدل محسوب می‌شود.

از طرفِ دیگر کارت‌های مرجع‌ ای‌ام‌دی همچنان از خنک‌کننده‌هایی با فناوریِ منسوخ شده‌ استفاده می‌کنند که حرارتِ بالاتر و نویزِ بیشتری نسبت به مدل‌های Founders Edition از انویدیا تولید می‌کنند و در کل بهینه نیستند. از بعدِ مصرفِ توان نیز فناوری ۷ نانومتریِ AMD خارق العاده عمل کرده و توانسته میزانِ مصرفِ انرژی را به میزانِ قابلِ توجهی کاهش دهد و RX 5700 XT را به سطحِ مصرفِ RTX 2070 Super برساند. این میزانِ مصرف ۱۲۰ وات کمتر از کارتِ Radeon Vega 64 است؛ در حالی که ۱۶ درصد میانگینِ بالاتری در راندمانِ خروجی دارد.

باید منتظر بود و دید که کارت‌های جدید RX 5700 و RX 5700 XT چه رقابتی با مدل‌های سری سوپرِ انویدیا خواهند داشت. فعلا رقابتِ این دو غولِ فناوری تا همین‌جا هم به کاهشِ قیمت‌ها و راندمانِ بیشتر در بازی‌ها برای گیمرها منجر شده است.


منبع Kitguru
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده