نویسنده: افشین پیروزی
// سه شنبه, ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۴۵

نگاهی به پردازنده گرافیکی AMD Radeon Pro Vega II استفاده شده در مک پرو

AMD ساعاتی پیش پردازنده گرافیکی Radeon Pro Vega II را معرفی کرد که در کامپیوتر مک پرو اپل هم از آن استفاده شده است. 

شب گذشته و در نطق اصلی کنفرانس WWDC 2019، اپل به‌صورت رسمی نسل جدید کامپیوتر فوق‌العاده قدرتمند مک‌پرو را رونمایی کرد. بااین‌حال، شاید یکی از جذاب‌ترین نکات موجود درباره‌ی این کامپیوتر، استفاده‌ی آن از پردازنده‌ی گرافیکی Radeon Pro Vega II است که پیش‌تر، AMD معرفی نکرده بود. 

حال غول دنیای تراشه‌های کامپیوتری جزئیات بیشتری از توانمند‌ترین پردازنده‌ی گرافیکی خود منتشر کرده است. در‌حالی‌که چیزی تا رونمایی رسمی و عرضه‌ی نسل جدید پردازنده‌های گرافیکی Navi باقی نمانده، اپل استفاده از معماری فعلی وگا را ترجیح داده است.

پیش‌‌ازاین، توانمند‌ترین پردازنده‌ی گرافیکی موجود در سبد محصولات AMD رادئون VI بود که در جایگاه بالاتری درمقایسه‌با وگا ۶۴ و وگا ۵۶ قرار می‌گیرد که در آی‌مک‌های اپل به‌کار رفته‌اند. البته به‌گفته‌ی AMD، رادئون پرو وگا II عملکرد کاملا متفاوتی درمقایسه‌با برادرانش خواهد داشت. این پردازنده که برای کارهای حرفه‌ای مانند ویرایش محتوای 8K و تولید محتوای 3D و پردازش‌های هوش مصنوعی توسعه‌ یافته، توان پردازشی بسیار قدرتمندی دراختیار کاربران قرار می‌دهد. 

برای آشنایی بیشتر با نحوه‌ی کار AMD در توسعه‌ی پردازنده‌ی گرافیکی، بد نیست بدانید این شرکت در وهله‌ی اول نمونه‌های توانمندی برای استفاده در مرکز داده و ابرکامپیوترها توسعه می‌دهد و درادامه، با معرفی کارت‌های گرافیک جدید، فناوری مذکور را به کامپیوترهای شخصی و ورک‌استیشن‌ها انتقال می‌دهد.

کارت گرافیک AMD

در سال گذشته‌ی میلادی، AMD دو پردازنده‌ی گرافیکی توانمند از خانواده‌ی رادئون اینستینکت (Radeon Instinct) را برای امور تجاری و مراکز داده معرفی کرد که شامل MI50 و MI60 بودند. چندی بعد و در CES 2019، نسخه‌ی بسیار مشابه با MI50 برای دسکتاپ‌ها با نام رادئون VII معرفی شد. حال MI60 راه خود را به دسکتاپ‌های رده‌بالا باز کرده که AMD آن را رادئون پرو وگا II می‌نامد. البته، نام‌گذاری‌های اخیر AMD، به‌ویژه در بخش پردازنده‌های گرافیکی با معماری وگا، به گمراهی کاربرانمنجر می‌شود.

رادئون پرو وگا II از ۶۴ واحد محاسباتی شامل ۴۰۹۶ هسته‌ی پردازشی استریم بهره می‌برد که در فرکانس کاری حداکثر ۱.۷ گیگاهرتز، توان پردازشی ۱۴.۲ ترافلاپس را ارائه می‌دهد. تجهیز به ۳۲ گیگابایت حافظه‌ی HBM2 با ارتباط باند ۴۰۹۶ بیت، پهنای باند ۱ ترابایت‌بر‌ثانیه را به‌ارمغان می‌آورد که خیال کاربران حرفه‌ای در بخش حافظه‌ی گرافیکی را راحت می‌کند.

افزون‌براین، AMD برای کاربرانی که به توان پردازشی بیشتری نیاز دارند، راهکار بسیار جذابی ارائه می‌کند؛ چراکه نسخه‌ی توانمند‌تری از این پردازنده‌ی گرافیکی با نام Radeon Pro Vega II Duo نیز دردسترس است که از دو پردازنده‌ی وگا II روی یک بورد بهره می‌برد تا با ارائه‌ی توان پردازشی ۲۸.۴ ترافلاپس، خود را توانمند‌ترین کارت گرافیک دنیا معرفی کند. این پردازنده‌ها با اتصال بسیار سریع Infinity Fabric اختصاصی AMD به‌ یکدیگر متصل شده‌اند.

مشخصات فنیمعماریواحدهای پردازشیهسته‌های استریمعملکرد FP32حداکثر فرکانس کاریظرفیت حافظهBus حافظپهنای باند حافظهلیتوگرافی
Radeon Pro Vega II DuoGCN 5.1 (Vega 20 x 2)۱۲۸۸۱۹۲۲۸.۴ ترافلاپس۱۷۰۰ مگاهرتز۶۴ گیگابایت HBM2۴۰۹۶ بیت۱ ترابایت بر ثانیه۷ نانومتر
Radeon Instinct MI60GCN 5.1 (Vega 20)۶۴۴۰۹۶۱۴.۷۵ ترافلاپس۱۸۰۰ مگاهرتز۳۲ گیگابایت HBM2۴۰۹۶ بیت۱ ترابایت بر ثانیه۷ نانومتر
Radeon Pro Vega IIGCN 5.1 (Vega 20)۶۴۴۰۹۶۱۴.۲  ترافلاپس۱۷۰۰ مگاهرتز۳۲  گیگابایت HBM2۴۰۹۶ بیت۱ ترابایت بر ثانیه۷ نانومتر
Radeon Instinct MI 50GCN 5.1 (Vega 20)۶۰۳۸۴۰۱۳.۴۱ ترافلاپس۱۷۴۶ مگاهرتز۱۶  گیگابایت HBM2۴۰۹۶ بیت۱ ترابایت بر ثانیه۷ نانومتر
Radeon VIIGCN 5.1 (Vega 20)۶۰۳۸۴۰۱۳.۴۴ ترافلاپس۱۷۵۰ مگاهرتز۱۶ گیگابایت HBM2۴۰۹۶ بیت۱ ترابایت بر ثانیه۷ نانومتر
Radeon RX Vega 64GCN 5.0 (Vega 10)۶۴۴۰۹۶۱۲.۵۸ ترافلاپس۱۵۳۶ مگاهرتز۸ گیگابایت HBM2۲۰۴۸ بیت۴۸۳ گیگابایت برثانیه۱۴ نانومتر
Radeon RX Vega 56GCN 5.0 (Vega 10)۵۶۳۵۸۴۱۰.۵۷ ترافلاپس۱۴۷۴ مگاهرتز۸ گیگابایت HBM2۲۰۴۸ بیت۴۰۹.۶ گیگابایت بر ثانیه۱۴ نانومتر

برای مقایسه بد نیست بدانید انویدیا RTX 2080 Ti و TITAN RTX به‌ترتیب ۱۳.۴ و ۱۶.۳ ترافلاپس توان پردازشی دارند. 

البته، نکته‌ی جالبی که درباره‌ی نسخه‌ی معرفی‌شده در کنفرانس اپل وجود دارد، این است که نسخه‌ی موجود در مک پرو به‌‌طورویژه سفارشی‌سازی شده تا تمام توان موردنیاز خود را از درگاه PCIe تأمین کند و به کانکتور‌های جداگانه نیازی نداشته باشد.

هریک از کارت‌های مذکور به ۷۵ وات توان نیاز خواهند داشت که درگاه‌های PCIe موجود در مک‌ پرو توانایی ارائه‌ی ۴۷۵ وات توان را دارند تا اپل باردیگر تخصص خود در تولید سخت‌افزار منحصر‌به‌فرد را به‌رخ همگان بکشد.

مک پرو

اپل در مک پرو، ماژول اختصاصی (MPX (Mac Pro Expansion را دردسترس کاربران قرار داده تا امکان استفاده از دو کارت گرافیک Radeon Pro Vega II Duo فراهم باشد. بدین‌ترتیب، توان پردازشی فوق‌العاده‌ی ۵۶.۸ ترافلاپس درکنار ۱۲۸ گیگابایت حافظه‌ی HBM2 از پسِ هر کاربری حرفه‌ای به‌راحتی برخواهد آمد.

AMD هنوز جزئیاتی درباره‌ی قیمت کارت گرافیک‌های جدید و زمان‌ عرضه‌ی Radeon Pro Vega II و Radeon Pro Vega II Duo اعلام نکرده؛ اما درصورت مقایسه‌ی آن‌ها با قیمت ۶۹۹ دلاری رادئون VII، می‌‌توان انتظار برچسب قیمتی نزدیک به ۱۰۰۰ دلار را داشت.


منبع زومیت
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده