// دوشنبه, ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۹

مشخصات احتمالی پردازنده‌ های بعدی AMD Ryzen فاش شد

به تازگی مشخصات برخی پردازنده‌های معرفی نشده‌ی AMD Ryzen توسط شرکت‌های تولید کننده‌ی مادربورد منتشر شده است.

شاید تعجب نکنید که تولید پردازنده‌های معرفی نشده‌ای از سری پردازنده های Ryzen 2000 از تولیدات شرکت AMD، توسط برخی سازندگان مادربرد، لو برود. به تازگی اطلاعاتی از این خانواده شامل چهار پردازنده از جمله پردازنده‌های Ryzen 5 2500X و Ryzen 3 2300X  و دو نمونه کم مصرف منتشر شده است. در این پردازنده‌ها مشخص شده است که در کنار تعداد هسته‌های پردازشی، فرکانس پایه نیز افزایش چشمگیری داشته است. همچنین نمونه‌هایی از این پردازنده‌ها با پسوند E و با مصرف انرژی تنها ۴۵ وات نیز در لیست محصولات لو رفته ظاهر شده‌اند.

اولین پردازنده‌ی مورد بحث که به آن می‌پردازیم، پردازنده‌ی پایین رده‌ی Ryzen 3 2300X است. این پردازنده مجهز به چهار هسته‌ی فیزیکی به همراه ۴ رشته پردازشی است و این بدان معنا است که محصول ذکر شده فاقد قابلیت SMT (فناوری شبیه به هایپر تردینگ در پردازنده‌های شرکت Intel) خواهد بود. فرکانس پایه ۳.۵ گیگاهرتز عنوان شده و جزئیات فرکانس توربو هنوز نامعلوم است. مقدار ۸ مگابایت کش سطح ۳ نیز برای این محصول از طرف شرکت سازنده در نظر گرفته شده است. محصول بعدی Ryzen 5 2500X  خواهد بود که یک پردازنده‌ی ۴ هسته‌ای با قابلیت SMT فعال شده است. سرعت و کلاک پایه‌ی آن نیز ۳.۶ گیگاهرتز عنوان شده و نکته‌ی جالب توجه در این محصول، وجود ۱۶ مگابایت کش سطح سه است. همانطور که گفته شد فرکانس توربو برای هیچ یک از این دو پردازنده مشخص نشده و هر دو محصول ۶۵ وات مصرف انرژی را در پی خواهند داشت.

دو نمونه جدید از پردازنده های رایزن 2000 با پسوند E نیز در لیست محصولات لو رفته وجود دارد که از مصرف فوق‌ العاده پایین ۴۵ وات برخوردار هستند. این پردازنده‌ها شامل پردازنده‌ی Ryzen 5 2600E  (شش هسته‌ی فیزیکی با 12 رشته پردازشی) است از فرکانس پایه‌ی ۳.۱ گیگاهرتز برخوردار خواهد بود. مدل دیگر با نام 2700E معرفی شده است که یک پردازنده‌ی ۸ هسته‌ای با ۱۶ رشته مجازی است که با فرکانس پایه‌ی ۲.۸ گیگاهرتز تولید خواهد شد.

در انتها باید ذکر کنیم که فرکانس توربو در این محصولات در کنار زمان عرضه و دسترسی عمومی هنوز از سوی شرکت تولید کننده مشخص نشده است.

مشخصات فنی کامل، قیمت پردازنده در فروشگاه‌های اینترنتی و مقایسه‌ی کامل انواع CPU را در بخش محصولات مشاهده کنید؛انواع CPU اینتل از  جمله سری‌ Core i3، Core i5 و Core i7 و پردازنده‌های AMD رایزن (Ryzen) برای مقایسه و خرید در دسترس کاربران است. 

لیست


اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده