نویسنده: افشین پیروزی
// جمعه, ۱۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۲۸

انویدیا Titan V را به عنوان قوی ترین کارت گرافیک دنیا معرفی کرد

کمپانی انویدیا امروز کارت گرافیک Titan V را معرفی کرد که ۱۲ گیگابایت حافظه دارد و با قیمت سه هزار دلار عرضه شده است.

با اینکه امروز بیش‌تر اخبار با محوریت مراسم The Game Awards 2017 بودند، اما در جدید‌ترین اخبار سخت افزار، کمپانی انویدیا هم جدید‌ترین کارت گرافیک خود را با نام Titan V معرفی و عرضه کرده است که طبق اعلام این شرکت، قوی‌ترین و بهترین کارت گرافیکی است که تا به امروز ساخته شده است.

با توجه به مشخصات فنی Titan V، می‌توان گفت که ادعای Nvidia تا حد زیادی هم درست است؛ چرا که Titan V به حافظه ۱۲ گیگابایتی از نوع HBM2 مجهز شده و قدرتی معادل ۱۱۰ ترافلاپس ارائه می‌کند. به‌علاوه در این کارت گرافیکی، شاهد ۲۱.۱ میلیارد ترانزیستور و ۵۱۲۰ هسته CUDA و ۶۴۰ هسته Tensor هستیم. Titan V همچنین اولین کارت انویدیا با معماری ولتا به شمار می‌رود. اما با اینکه این کارت مشخصات فنی فوق‌العاده‌ای دارد، قیمت ۳ هزار دلاری آن عاملی است که باعث می‌شود خیلی مناسب همه کاربران نباشد.

جنسن هوانگ، بنیان‌گذار و مدیرعامل انویدیا، اعلام کرده که هدف آن‌ها از ساخت این کارت، ارتقای سطح پردازش کارت‌های گرافیکی بوده و فناوری ولتا باعث شده تا آن‌ها بتوانند به چنین سطحی دست پیدا کنند. وی همچنین اعلام کرده که این کارت بیش‌تر مناسب محققین و افرادی است که در زمینه‌هایی مثل هوش مصنوعی فعالیت می‌کنند و باعث خواهد شد تا این افراد بتوانند به دستاورد‌های جدیدی دست پیدا کنند.

با توجه به قیمت کارت گرافیک مذکور، نمی‌توان آن را محصولی مناسب برای گیمینگ دانست و همان‌طور که مدیرعامل انویدیا هم اعلام کرده، Titan V بیش‌تر به درد افرادی می‌خورد که در زمینه‌هایی مثل هوش مصنوعی فعالیت می‌کنند و نیاز به قدرت پردازشی بسیار بالایی دارند. با این حال معرفی این کارت که مبتنی بر معماری ولتا است، این احتمال را افزایش می‌دهد که در آینده نزدیک شاهد معرفی کارت‌ های گرافیک مخصوص بازی مبتنی بر این معماری نیز از جانب انویدیا باشیم.

نظر شما در مورد این محصول چیست؟


منبع The Verge
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده