نویسنده: آرش عیاری
// شنبه, ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۴۲

کمپانی AMD با ترکیب دو کارت Radeon R9، سریع‌ ترین کارت گرافیک دنیا را معرفی کرد

کمپانی AMD به تازگی نسخه جدیدی از کارت گرافیکی خود مبتنی بر لیتوگرافی ۲۸ نانومتری را معرفی کرده است. این کارت گرافیک که Radeon Pro Duo نام دارد درواقع ترکیبی از دو کارت گرافیک Radeon R9 است.

AMD نسخه‌ی جدیدی از کارت گرافیک خود را با نام Radeon Pro Duo معرفی کرد که در واقع ترکیبی از دو کارت گرافیک Radeon R9 است. اِی ام دی کارت گرافیک خود را مبتنی بر لیتوگرافیکی ۲۸ نانومتری روانه‌ی بازار کرده که در آن تمام ماژول‌ها و پرازنده‌های مورد استفاده در کارت گرافیک Radeon R9 دوبار روی یک بورد تجمیع شده است؛ بطوریکه حتی حافظه‌ی رم این کارت گرافیک نیز دوبرابر بیشتر از کارت گرافیک رده بالای Radeon F9 Fury X است. قیمت این کارت نیز دوبرابر شده و به ۱٫۴۹۹ دلار رسیده است. AMD کارت گرافیک جدید خود را با عنوان سریع‌ترین کارت گرافیک جهان معرفی و روانه‌ی بازار کرده است.

کارت گرافیک amd

AMD این کارت گرافیک را برای استفاده توسط تولیدکنندگان محتوای واقعیت مجازی مناسب عنوان کرده؛ هرچند از آن در سایر کاربردها نیز می‌توان استفاده کرد. این کارت گرافیک از درایورهای حرفه‌ای FirePro در کنار درایورهای مخصوص بازی Radeon پشتیبانی می‌کند.

البته باید به این موضوع اشاره کرد که قرار دادن دو پردازنده‌ی گرافیکی قدرتمند در کنار یکدیگر به معنای بهبود عملکرد این کارت نیست. برای مثال بازی‌ها باید برای استفاده از قدرت این کارت گرافیکی مجهز به دو پردازنده‌ی گرافیکی، بهینه شوند تا قادر به استفاده از قدرت ۱۶ ترافلاپسی آن باشند. البته به نظر نمی‌رسد شاهد استقبال چندانی از سوی توسعه‌دهندگان بازی برای بهره‌برداری از این امکان باشیم.

منبع: زومیت


اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده