// سه شنبه, ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۳۰

AMD قوی‌ترین کارت گرافیک دنیا را معرفی کرد

در دنیای بازی‌های ویدیویی به خصوص رایانه‌های شخصی، کارت گرافیک همیشه از جایگاه خاص و محبوبی برخوردار است. به تازگی کمپانی ای‌ام‌دی پرده از گرافیک سرخ فام رادئون Pro Duo برداشته که مدعیست قوی‌ترین گرافیک حال حاضر دنیاست. برای اطلاع از جزییات خبر با زومجی همراه باشید.

رقابت طولانی مدت غول‌های قطعه سازی کامپیوتر همیشه با هیجان و ریسک چه برای سازندگان و چه برای خریداران همراه بوده است. شاید بتوان مهیج ترین آنها را رقابت کارت‌های گرافیک دانست، زیرا همیشه حسی را که مصرف کننده برای خرید کارت گرافیک دارد نمی‌شود با خرید هیچ قطعه‌ی دیگری مقایسه کرد. در طی چند سال اخیر رقابت بین دو کمپانی بزرگ انویدیا و ای‌ام‌دی شدت گرفته، بطوری که تقریبا هر چند ماه خبر ساخت یک گرافیک جدید و یا ورود به نسل جدیدی از چیپست‌های گرافیکی به گوش می‌رسد. پس از مدت طولانی که بازار تقریبا توسط غول‌های انویدیا مانند GTX 980 Ti و سری Titan قبضه شده بود، AMD اما تسلیم نشد و به هر قیمتی که شده سعی در تصاحب سهم بیشتری از بازار داشت.

در روز گذشته و طی کنفرانس توسعه دهندگان بازی، کمپانی ای‌ام‌دی پرده از گرافیک جدید با نام رادئون Pro Duo خود برداشت. گرافیکی که طبق گفته‌ی سازنده می‌توان آن را قوی‌ترین ترکیب از دو گرافیک‌ دانست که بطور ویژه‌ای برای پشتیبانی از تکنولوژی واقعیت مجازی ساخته شده است. این گرافیک متشکل از دو کارت فیوری-ایکس است که در کنار یکدیگر به بهترین شکل هماهنگ بوده و توان از پا درآوردن هر بازی را دارند. AMD از لفظ "قوی‌ترین گرافیک دنیا" برای معرفی این محصول استفاده کرده است. بخشی از توضیحات کریس هوک، مدیر اجرایی بخش فروش ای‌ام‌دیی، در مورد این گرافیک به شرح زیر است:

به جای ساخت یک گرافیک مخصوص کار‌های طراحی و رندر (مانند Fire Pro)، ما همه‌ی تلاش خود را از سال گذشته معطوف ساخت محصولی مبتنی بر VR کردیم و از توسعه دهندگان تکنولوژی واقعیت مجازی کمک گرفتیم که گرافیک مد نظر آنها چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟ و طبق توضیحات آنها این گرافیک بسیار قدرتمند را به بهترین شکل برای تکنولوژی Virtual Reality ساخته و بهینه سازی کردیم. در حقیقت ما پیش خود فکر کردیم که اگر کارت‌های مخصوص طراحی و رندر و کارت‌های بازی را با هم ادغام کرده و از دل آنها پلتفرم جدیدی بسازیم، با یک تیر دو نشان زده‌ایم. بطوری که این محصول جدید هم توان انجام کارهای سنگین طراحی و رندر تصاویر را دارد و هم از پس بازی‌های سنگین و صد البته پشتیبانی از واقعیت مجازی بر خواهد آمد. حاصل این ترکیب نیز چیزی جز گرافیک قدرتمند Radeon Pro Duo نیست. فاکتوری که این گرافیک را برای واقعیت مجازی آماده می‌کند بهره مندی از دو چیپست در یک کارت است که این امر باعث کاهش تاخیر در پردازش تصاویر سنگین VR می‌شود.

کمپانی AMD از مدتی پیش به شدت در بخش تکنولوژی واقعیت مجازی در حال سرمایه گذاری است. در این راستا نیز با خبر گذاری آسوشیتد پرس برای جمع‌آوری و اطلاع از جدیدترین اخبار و برنامه‌های دنیای VR به توافق رسیده است. این کمپانی همچنین برای تبادل تجارب مربوط به VR با کمپانی فاکس قرن بیستم نیزکه قرار است فیلم (Assassin's Creed) را در زمستان سال ۱۳۹۵ اکران کند، به توافق رسیده است. از دیگر مراکزی که ای‌ام‌دی با آن باب همکاری را در این زمینه گشوده است، نام موزه‌ی اسمیتسونیان، واقع در واشینگتن دی.سی نیز به چشم می‌خورد. همکاری که به واسطه‌ی آن AMD قرار است با ساخت برنامه‌ای مبتنی بر VR دوست‌داران را به سفر مجازی به تپه‌های کیتی هاک، واقع در کارولینای شمالی، جایی که برادران رایت اولین پرواز خود را انجام دادند، ببرد. تصاویری از این کارت گرافیک را در زیر مشاهده می‌کنید:

کارت گرافیک Radeon Pro Duo همچنین از تکنولوژی جدید ای‌ام‌دی به نام Liquid VR استفاده می کند که کارایی محاسباتی با قدرت فوق‌العاده‌ی ۱۶ ترافلاپس دارد. این کارت در تاریخی بین اواسط اردیبهشت ماه تا اوایل شهریور ماه ۱۳۹۵ (۴ ماهه‌ی دوم ۲۰۱۶) با قیمت ۱۵۰۰ دلار روانه‌ی بازار خواهد شد. در خبر دیگری از AMD، اینکه این کمپانی در حال همکاری با کمپانی کرایتک، سازنده‌ی مجموعه‌ی Crysis، در زمینه‌ی اولین کمپین ایجاد آزمایشگاه‌های VR در دانشکده‌ها است که کمپانی Crytek بانی آن بوده است. بدین شکل که سیستم‌های آزمایشگاه‌هایی که در سراسر دنیا برای این کار ایجاد شوند، همگی مجهز به کارت‌های Radeon Pro Duo خواهند شد. سوات یرلی، مدیر ارشد اجرایی کرایتک، در این زمینه این چنین گفته:

  به نظرم آزمایشگاه‌های کمپانی ما به عنوان کلیدی برای توسعه‌ی تکنولوژی VR و بهره گیری از این تکنولوژی جهت پرورش استعداد‌ها خواهد بود. تجارب ما و AMD در زمینه‌ی Virtual Reality، قدرت بسیار بالای موتور کرای انجین و سخت افزار‌ها و نرم افزار‌های عالی ای‌ام‌دی، همگی در کنار هم  چنان پتانسیلی برای ما ایجاد می‌کنند که می‌توانیم تجربه‌ی کاملا جدید و بنیادینی از ارتباط با تکنولوژی به وجود آوریم.

AMD همچنین اعلام کرده که ۸۳ درصد از تمامی چیپست‌های مربوط به سیستم‌ها و هدست‌های VR  در دنیا را آنها ساخته‌اند که شامل هدست‌های آکیولس ریفت و اچ‌تی‌سی وایو است. پیش‌تر در زومجی خواندید که AMD هدست‌های واقعیت مجازی Sulon Q را معرفی کرده است.

دیدگاه‌های خود را در این مورد با زومجی در میان بگذارید.

منبع: Gamespot


اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده