// سه شنبه, ۲۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۰۰

دانش‌آموزان کارت اعتباری بازی می‌گیرند

سازماندهی بازی‌های ویدئویی و تقسیم بندی آن‌ها برای سنین مختلف و همچنین سهولت دسترسی به بازی‌های سالم یکی از هدف‌های دست‌اندرکاران این حوزه در ایران است. حالا یک شرکت خصوصی طرحی با نام بازی مدرسه‌ای (School Game) را معرفی کرده‌ است. در ادامه  و جزئیات این طرح با زومجی همراه باشید.

بازی مدرسه‌ای، عنوان طرح ابتکاری یک شرکت خصوصی است که برمبنای آن دانش‌آموزان سراسر کشورمی‌توانند با عضویت در یک شبکه رقابتی و تعاملی در حوزه بازی‌های آنلاین «کارت اعتباری بازی» دریافت کنند. این طرح که هم اکنون در مرحله آزمایشی و در ۵ مدرسه شمال شهر تهران در حال اجرا است، طرحی بلندپروازانه برای شکل‌دهی شبکه‌ای گسترده از دانش‌آموزان علاقمند به بازی های رایانه‌ای و آنلاین است

براساس معرفی‌نامه رسمی School Game، این طرح درواقع اولین وب‌سایت بازی‌های فکری و آموزشی در ایران است که ویژه تمام دانش‌آموزان کشور در سه مقطع سنی ۷+، ۱۲+ و ۱۵+ طراحی شده است. هدف اصلی طراحان هم توجه به نبود یک مرجع جامع بازی‌های رایانه‌ای برای دانش‌آموزان ذکر شده‌است. اما این طرح امروز در چه مرحله‌ای است؟

این طرح در واقع به منظور فراهم آوردن بستری برای تعامل و رقابت دانش‌آموزان ایرانی در فضای مجازی ارائه شده‌ است و برمبنای آن دانش‌آموزان با دریافت «کارت بازی» که کارتی فیزیکی با کاربردی مجازی است می‌توانند ضمن شارژ حساب خود به صورت رقابتی با دوستان و هم‌کلاسان خود بازی کنند.

در همین مرحله آزمایشی که در پنج مدرسه از پنج منطقه شمال شهر تهران در حال اجرا است شاهد استقبال خوبی از سوی دانش‌اموزان بوده‌ایم و از تعداد مشخصی که در همان جلسه معارفه طرح اقدام به خرید «کارت بازی» کرده‌اند بالای ۵۰ درصد در طول زمان از شارژ مجدد استفاده کرده‌اند تا بتوانند بیشتر از ظرفیت این سایت بهره‌مند شوند.

علی انواری، مدیرعامل شرکت سرای ربات‌سازان پارسی، مبدع این پروژه در گفتگو با خبرگزاری مهر

وی افزود: دانش‌آموزان برای تهیه کارت اولیه مبلغ پنج هزار تومان پرداخت می‌کنند و در طول عضویت می‌توانند با رقم‌های بسیار پایین اقدام به شارژ حساب خود کنند. انواری با اشاره به اینکه تلاش دارند پس از عبور از مرحله آزمایشی در سال ۹۴ طرح را به صورت سراسری اجرا کنند ادامه می‌دهد: در مراحل اولیه شاید تمام بازی‌های موجود در سایت توسط ما طراحی و بارگزاری شود اما در بلند مدت به دنبال این هستیم که دانش‌آموزان، خود بتوانند ایده‌ بدهند و وارد فاز بازی‌سازی شود.

وی افزود: در فاز فعلی طرح همه کارهای طراحی و پشتیبانی بازی‌ها توسط ما انجام می‌شود اما در آینده بچه‌ها خودشان می‌توانند بازی‌هایی را طراحی و با دیگران به اشتراک بگذارند. در این مرحله تنها شرط بازی‌ها فکری، آموزشی و خلاقانه بودن و تناسب آن با رده‌بندی سنی اعلام شده از سوی سایت است. انواری درباره فرآیند نظارت بر بازی‌های ارائه شده در این سایت جامع می‌گوید: رده‌بندی سنی به طور کامل در دسترسی اعضا تأثیر دارد و بازی‌ای که برای ۱۵+ در دسترس است قطعاً برای اعضا ۷+ قابل دسترس نیست.

وی در ادامه با اشاره به انعقاد تفاهمنامه‌ای میان شرکت مطبوع خود با بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای تصریح کرد: در این تفاهمنامه بحث نظارت و رده‌بندی بازی‌ها به طور کامل لحاظ شده و ما متعهد هستیم برای هر بازی به صورت جداگانه از وزارت آموزش و پرورش و بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای مجوزهای لازم را دریافت کنیم.

مدیرعامل شرکت سرای ربات‌سازان پارسی درباره دورنمای این طرح گفت: دانش‌آموزان ایرانی از این طریق می‌توانند به سمتی بروند که علاوه‌بربازی و رقابت مشارکتی با دوستان‌شان سناریونویسی و بازی‌سازی را هم در یک محیط کاملاً دوستانه و آنلاین تجربه کنند و به تعبیری در آینده این خود دانش‌اموزان هستند که با بهره‌گیری از این بستر می‌توانند خودشان به خودشان خدمات و ایده‌های تازه ارائه کنند.

منبع: بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای


اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده