نویسنده: محسن وزیری
// شنبه, ۶ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۰۰

Lizard Squad: دیگر به شبکه‌ی پلی‌استیشن و ایکس‌باکس لایو حمله نخواهیم کرد

گروه هکری Lizard Squad در حساب توییتر خود اعلام کردند که دست از خراب‌کاری در سرورهای شبکه‌ی پلی‌استیشن و ایکس‌باکس لایو برداشته‌اند و در آینده هم اقدام به هک کردن آن‌ها نمی‌کنند. با جزئیات این ماجرا در ادامه همراه باشید.
ظاهراً پیشنهاد وسوسه‌انگیز کیم داتکام، این گروه مخرب را از ادامه‌ی اعمال خود باز داشته است. کیم اشمیتز، ملقب به کیم داتکام بنیان‌گذار سرویس اشتراک فایل Megaupload بود که به دلایل قانونی، از ادامه‌ی کار این سایت جلوگیری شد. او در پاسخ، سرویس دیگری به نام Mega را راه‌اندازی کرد که از امکانات امنیتی بسیار بیشتری بهره می‌برد. آنطور که مشخص است داتکام پیشنهاد حساب مادام‌العمر به همه‌ی اعضای گروه Lizard Squad در ازای متوقف کردن حملات داده است. آن‌ها در حساب توییتر خود تأیید کرده‌اند که دیگر حمله‌ای صورت نخواهند داد و در آینده هم این اتفاق نخواد افتاد. در انتها هم از Mega برای این پیشنهاد تشکر کرده‌اند. ماجرا از جایی شروع شد که روز پنجشنبه، شبکه‌ی پلی‌استیشن و ایکس‌باکس لایو دچار اختلالات شدیدی به مدت ۲۴ ساعت شدند. مشخص شد که این قطعی حاصل حملات DDoS از سوی گروه Lizard Squad بوده است. در همان روز کیم داتکام توییتی ارسال کرد که در آن با خطاب قرار دادن این گروه، گفت که می‌خواهد بازی Destiny را روی ایکس‌باکس لایو انجام دهد و پیشنهاد حساب مادام‌العمر به همه‌ی اعضای گروه را داد. بعد از این پیشنهاد، Lizard Squad حملات خود را به مدت شش ساعت متوقف کرد اما از صبح جمعه دوباره آن‌ها را از سر گرفت. در نهایت در عصر جمعه با قبول پیشنهاد داتکام، به حملات خود پایان دادند. به نظر می‌رسد آن‌ها منظور خود را رسانده‌اند و ثابت کردند که شبکه‌های آنلاین مایکروسافت و سونی از امنیت پایینی برخوردارند. در این میان گروه هکر دیگری که به مبارزه با Lizard Squad پرداخته بود، گروه روسی  Finest Squad نام داشت که در مواقعی موفق به از کار انداختن حملات گروه مخرب شده بودند. آن‌ها نیز تأیید کرده‌اند که Lizard Squad دیگر دست از پا خطا نخواهد کرد. با همه‌ی این تفاسیر، مشخص نیست که تا چه حد می‌توان حرف Lizard Squad را قبول کرد، چرا که آن‌ها پیش‌تر گفته بودند که این حملات را «برای خنده» انجام داده‌اند. آن‌ها همچنین به شدت مخالف سیاست‌های شرکت‌هایی مانند سونی و مایکروسافت هستند و بعد از توقف حملات در حساب توییتر چنین توییتی ارسال کردند:
این شرکت‌ها میلیاردها دلار از وجود شما پول درمی‌آوردند و حتی مالیات خود را نیز نمی‌پردازند. با این حال  شما همچنان از آن‌ها دفاع می‌کنید؟ چشمانتان را باز کنید.
منبع: Business Insider


اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده