نویسنده: آرش عیاری
// یکشنبه, ۱۰ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۳۰

اجرای طرح گسترده جمع‌آوری بازی‌های ویدیویی غیر مجاز

خسرو کردمیهن، رییس مبارزه با بازی‌های ویدیویی غیر مجاز از اجرای طرج گسترده جمع‌آوری بازی‌های غیرمجاز در آستانه فصل تابستان خبر داد و گفت در حال حاضر بازی‌های ویدیویی ۷۰ درصد نرم‌افزارهای بازار را به خود اختصاص داده‌اند که از این میزان ۹۰ درصد آن‌ها غیرمجاز است.

خسرو کرد‌میهن در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، درباره اقدامات بنیاد بازی‌های رایانه‌ای در بحث جمع‌آوری بازی‌های رایانه‌ای غیرمجاز، اظهار داشت:

ما برای انجام عملیات مؤثرتر در این زمینه تلاش کردیم در هر استان ستاد فرعی متشکل از نماینده ادارات ارشاد و پلیس اماکن اخلاقی تشکیل دهیم و امیدواریم با این اتحاد بتوانیم در این بخش فعالیت مفیدتری داشته باشیم.

وی ادامه داد:

طرح جمع‌آوری بازی‌های رایانه‌ای غیرمجاز در آستانه فرارسیدن فصل تابستان و اوقات فراغت با عزم جدی‌تری پیگیری خواهد شد و طرح دوبار در هفته که در حال حاضر انجام می‌شود به‌صورت گسترده‌تری به اجرا در می‌آید، اما در این طرح استمرار و همکاری دستگاه‌های دیگر از جمله نیروی انتظامی و مراجع قضایی بسیار حائز اهمیت است.

رئیس ستاد مبارزه با بازی‌های رایانه‌ای غیرمجاز بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای اضافه کرد:

در حال حاضر فروشگاه‌هایی که اقدام به توزیع و فروش نرم‌افزارها و بازی‌های رایانه‌ای‌ می‌کنند ابتدا به‌صورت نامحسوس کنترل می‌شوند و در صورت پخش بازی‌های غیرمجاز فعالیت آن‌ها صورت جلسه شده و به دادسرا ارسال می‌شود که در نهایت جریمه‌ای برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود اما نکته قابل تأمل این است که جریمه‌های فعلی به هیچ وجه بازدارنده نیست و با توجه به سود کلانی که از فروش بازی‌های مذکور کسب می‌شود، افراد متخلف دوباره به فعالیت خود بازمی‌گردند.

وی با اشاره به این که در طول سه‌ماهه گذشته حدود ۳۶ هزار نسخه بازی‌ ویدیویی غیرمجاز جمع‌آوری شده است، افزود:

در حال حاضر بازی‌های رایانه‌‌ای ۷۰ درصد نرم‌افزارهای موجود در بازار را به خود اختصاص می‌دهند که از این میزان ۹۰ درصد آنها غیرمجاز است.

کردمیهن خاطرنشان کرد:

در انجام دادن عملیات جمع‌آوری بازی‌ها به این نتیجه رسیدیم که پلمپ فروشگاه‌های خاطی اگر به‌صورت گسترده انجام شود بازدارندگی بیش‌تری دارد و به تطهیر بازار این بازی‌ها کمک قابل توجهی می‌کند اما همچنان به قوانین متقن در این حوزه نیازمندیم تا عملیات نیز مثمر ثمر واقع شود.

منبع: بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای


اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده