نویسنده: مهدی اسدی
// شنبه, ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۹:۲۳

افزایش عرضه بازی‌ های پلی استیشن روی پی سی

سونی درحالی تأکید می‌کند که به عرضه بازی‌های پلی استیشن روی پی سی ادامه می‌دهد که می‌توان توجیه اقتصادی آن را به خوبی در میزان درآمدزایی این شرکت مشاهده کرد.

عملکرد بازی Last of Us Part 1 در پلتفرم پی سی در بهترین حالت، آنطور که انتظار می‌رفت نبود؛ اختلالات فنی و گرافیکی بازی حدود یک ماه است که همچنان پابرجاست و ناتی داگ هنوز درگیر برطرف کردن مشکلات است. بااین‌حال به نظر می‌رسد که رویکرد سونی در ارائه بازی‌های فرست پارتی بیشتر در پلتفرم پی سی همچنان به قوت قبل باقی است.

نشانه‌های موفقیت استراتژی سونی را می‌توان از نتایج به‌دست آمده در گزارش مالی سال ۲۰۲۲ این شرکت جست‌وجو کرد. جایی‌که در دسته‌بندی «سایر» اطلاعات تکمیلی بخش بازی و شبکه این شرکت، دستاوردهای چشمگیری دیده می‌شوند. این بخش شامل درآمدهای این شرکت از محل فروش لوازم جانبی، شامل پلی استیشن VR و درآمد فروش بازی‌های فرست پارتی سونی در سایر پلتفرم‌ها را در بر می‌گیرد.

درگیری در بازی اسپایدرمن مایلز مورالز

با یک مقایسه ساده بین سطح درآمدزایی سونی از محل عرضه‌ی بازی‌های فرست پارتی پلی استیشن روی پلتفرم‌های دیگر، می‌توان رشد قابل‌توجه این حوزه را در درآمدهای سالانه این شرکت مشاهده کرد. در ادامه آماری تخمینی از بخش «سایر» درآمدهای سونی در سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ را مشاهده می‌کنید:

  • سه‌ماهه نخست سال ۲۰۲۱: حدود ۳۸۶ میلیون دلار
  • سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۱: حدود ۳۰۳ میلیون دلار
  • سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۱: حدود ۳۴۷ میلیون دلار
  • سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۱: حدود ۳۷۹ میلیون دلار

اما همان‌طور که مشاهده می‌کنید در سال ۲۰۲۲ شرایط به کلی عوض شده و تقریبا اعداد و ارقام سال قبل تا ۲ برابر افزایش پیدا کردند:

  • سه‌ماهه نخست سال ۲۰۲۲: حدود ۴۴۳ میلیون دلار
  • سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۲: حدود ۴۰۰ میلیون دلار
  • سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۲: حدود ۶۰۰ میلیون دلار
  • سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۲: حدود ۱ میلیارد دلار

البته که این بخش کوچکی از درآمدهای گیمینگ سونی در سالی که گذشت را شامل می‌شود. به‌عنوان مثال PS4 و PS5 در مجموع ۸.۲ میلیارد دلار درآمدزایی را برای این شرکت به‌دنبال داشتند. درحالی که درآمد حاصل از فروش نرم‌افزاری تولیدات این شرکت از ۱۲.۵ میلیارد دلار هم فراتر می‌رود. اما به هر حال سونی نسبت به پررنگ شدن حضور در پلتفرم پی سی علاقه نشان داده و این سیاست را همچنان ادامه خواهد داد.


منبع pcgamer
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده