نویسنده: هومن فلاحی
// چهار شنبه, ۳۰ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۲۶

شکایت قانونی گیمرها از مایکروسافت برای جلوگیری از تکمیل روند خرید اکتیویژن بلیزارد

عده‌ای از گیمرها در آمریکای شمالی برای جلوگیری از تکمیل مراحل خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت، درخواست طرح یک شکایت قانونی از این شرکت را ثبت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، روز گذشته شکایتی خصوصی توسط دادگاهی در ایالات متحده علیه شرکت مایکروسافت ثبت شده است که از خشم و نارضایتی عده‌ای از گیمرها از خرید اکتیویژن بلیزارد خبر می‌دهد.

طبق جزئیات مطرح‌شده در این شکایت‌نامه که در دادگاهی در کالیفرنیا ثبت شده است، این شاکیان خصوصی معتقدند که خرید ۶۹ میلیارد دلاری اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت می‌تواند درنهایت به از بین‌ رفتن رقابت عادلانه در بازار بازی‌های ویدیویی منجر شود. شاکیان این درخواست همچنین خواستار توقف کامل و لغو خرید مجموعه‌ی ناشر کال‌او‌دیوتی و بسیاری دیگر از بازی‌های محبوب صنعت گیمینگ توسط مایکروسافت هستند. این شکایت به نمایندگی ۱۰ گیمر بازی‌های کامپیوتری از کالیفرنیا، نیومکزیکو و نیوجرسی به دادگاه ارائه شده است.

در بخشی از متن این شکایت، قدرت غیرمنطقی در بازار صنعت گیم، توانایی صدمه زدن رقبا، محدود سازی خروجی تیم‌های بازی‌سازی، محدود سازی قدرت انتخاب مصرف‌کنندگان، افزایش قیمت‌ها و سایر اقدامات رقابتی ناعادلانه به‌عنوان دیگر دلایل طرح این شکایت توسط این گیمرها اعلام شده است.

خرید Activision Blizzard توسط مایکروسافت

جوزف سیوری، وکیل شاکی این پرونده در دادگاه سن‌فرانسیسکو می‌گوید: «با رشد و تکامل روزافزون صنعت بازی‌های ویدیویی، حفاظت و مراقبت از این بازار در مقابل ادغام‌هایی که در بلند مدت به مصرف‌کنندگان آسیب خواهد زد، اقدام حیاتی و مهمی محسوب می‌شود».

پیش از این و در اوایل ماه دسامبر نیز FTC (کمیسیون تجارت فدرال دولت ایالات متحده آمریکا) رسما اعلام کرد قصد دارد با طرح یک شکایت در دادگاه عالی این کشور، از انجام معامله‌ی خرید Activision Blizzard توسط مایکروسافت جلوگیری کند. این کمیسیون معتقد است در صورت انجام این معامله، مایکروسافت این قدرت را به‌دست خواهد آورد تا برتری ناعادلانه‌ای نسبت به رقبای تجاری کنسول‌های بازی ایکس باکس، سرویس استریم ابری بازی این برند و سرویس اشتراک بازی همواره در حال رشد گیم‌ پس داشته باشد.

این معامله همچنین با چالش‌های مشابهی در مراجع قانونی اتحادیه‌ی اروپا روبه‌رو شده است و مانند FTC، این نهاد نیز معتقد است صوتر گرفتن این توافق می‌تواند باعث آسیب دیدن دیگر پلتفرم‌های گیمینگ رقیب مایکروسافت شود. برد اسمیت، معاون رئیس هیئت‌مدیره‌ مایکروسافت در واکنش به خبر شکایت کمیسیون تجارت فدرال برای جلوگیری از رخ دادن این معامله گفته بود که به‌طور کامل به این پرونده‌ی حقوقی اطمینان دارد. او توضیح داد که وکلای این شرکت در زمان مناسب با ارائه‌ی مدارک کافی و به‌صورت قانونی از این توافق در دادگاه دفاع خواهند کرد.

هنوز سازمان CMA پادشاهی متحد بریتانیا و ایرلند شمالی نظر نهایی خود راجع به خرید شرکت Activision Blizzard توسط شرکت Microsoft را اعلام نکرده است. تیم بررسی‌کننده در اتحادیه اروپا نیز همچنان به بررسی برنامه‌ی مایکروسافت برای این خرید ادامه می‌دهد.

نظر شما کاربران زومجی در این‌باره چیست؟ شما می‌توانید دیدگاه خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.


منبع Yahoo Finance
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده