// چهار شنبه, ۸ بهمن ۹۹ ساعت ۱۰:۲۷

گزارش مالی مایکروسافت از عملکرد ایکس باکس در سه ماهه دوم سال مالی ۲۰۲۱، سودآوری ۱۵.۵ میلیارد دلاری این شرکت را نشان می‌دهد.

به نظر می‌رسد که ایکس باکس از نظر اقتصادی در وضعیت بسیار مطلوبی به سر می‌برد. مایکروسافت در گزارش اخیر خود از وضعیت اقتصادی شرکت در سه ماهه دوم سال مالی ۲۰۲۱ یک سری آمار جدید را از عملکرد بخش گیمینگ خود منتشر کرده که درست مثل سایر شرکت‌های بزرگ این صنعت، به لطف شرایط خاص ناشی از شیوع ویروس کرونا، وضعیت بسیار خوبی را تجربه می‌کند. این اولین گزارش مالی مایکروسافت از زمان عرضه کنسول‌های ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس در ماه نوامبر ۲۰۲۰ محسوب می‌شود.

این گزارش نشان می‌دهد که عرضه کنسول‌های نسل جدید ایکس باکس، آمار فروش کلی سخت افزار این شرکت را ۸۶ درصد افزایش داده است. البته اگر مشکلات کمبود عرضه این کنسول‌ها به بازار نبود، سودآوری شرکت از محل فروش محصولات سخت افزاری به مراتب بیشتر می‌شد. دنیل احمد، کارشناس آنالیز و بررسی وضعیت اقتصادی صنعت ویدیو گیم عقیده دارد که تأمین نیاز بازار به کنسول‌های Xbox Series X|S در زمان عرضه کمتر از ایکس باکس وان در موعد مشابه بوده است. وی در گزارش تحلیلی خود می‌نویسد:

«چیزی که از نمودارها و داده‌ها برداشت می‌شود، این است که مایکروسافت در مقایسه با عرضه ایکس باکس وان در موعد مشابه سال ۲۰۱۳ تعداد کنسول‌های بیشتری را در مقایسه با سری ایکس و سری اس به بازار عرضه کرده بود که البته این موضوع در داده‌های فروش جهانی این کنسول‌های نیز کاملاً واضح است. احتمال می‌رود که این مشکل بیشتر به دلیل توقف خطوط تولید سخت افزاری شرکت در نقاط مختلف جهان ایجاد شده باشد.»

کنسول های ایکس باکس سری ایکس و سری اس

فیل اسپنسر، رئیس ایکس باکس نیز چند مرتبه از هواداران بابت کمبود عرضه کنسول‌های جدید به بازار عذرخواهی کرده است. اسپنسر به طرفداران وعده می‌دهد که مایکروسافت تمام توان خود را برای جبران این کسری به کار خواهد گرفت.

در سمت مقابل، درآمد حاصل از سرویس‌ها و تولید محتوای این شرکت نیز ۴۰ درصد رشد داشته که شامل سهم شرکت از فروش بازی‌های ترد پارتی در پلتفرم ایکس باکس، حق اشتراک سرویس ایکس باکس گیم پس و فروش بازی‌های فرست پارتی خود می‌شود. در مجموع درآمد کلی شرکت ۵۱ درصد افزایش را در مقایسه با سه ماهه مشابه سال مالی ۲۰۲۰ نشان می‌دهد.

البته مایکروسافت یک بار دیگر از ارائه اعداد و ارقام دقیق فروش کنسول‌های جدید ایکس باکس خودداری کرده است. این شرکت معمولاً در گزارشات عمومی خود از آمار فروش محصولات یا تعداد مشترکین سرویس‌های Xbox Game Pass و Xbox Live به عدد و رقم اشاره نمی‌کند.

لوگو ایکس باکس و بتسدا

مایکروسافت یکی از بزرگترین شرکت‌های جهان در تمامی حوزه‌های تجاری – صنعتی محسوب می‌شود. این شرکت به طور کلی ۴۳.۱ میلیارد دلار درآمدزایی را در طول این سه ماه به ثبت رسانده که ۱۷ درصد رشد را در مقایسه با دوره قبل نشان می‌دهد. ۱۵.۵ میلیارد دلار (۳۳ درصد رشد) از این مبلغ، سود خالص شرکت را تشکیل می‌دهد. همانطور که کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز به این نکته اشاره می‌کنند، این میزان سود برای دو بار خرید شرکت ZeniMax و استودیوهای بازی‌سازی بتسدا کفایت می‌کند.

البته که محاسبات اقتصادی یک شرکت بزرگ برای چنین خریدی پیچیده‌تر از مبلغ تمام شده‌ی آن بوده و مایکروسافت به سادگی ۷.۵ میلیارد دلار سرمایه را برای خرید زنیمکس اختصاص نداده است. اما اگر فقط بحث دلاری این تبادل را در نظر بگیریم، ۱۵.۵ میلیارد دلار برای دوبار خرید ۷.۵ میلیارد دلاری زنیمکس کافی خواهد بود.

نظر شما درباره عملکرد ایکس باکس در اولین دوره سه ماهه بعد از عرضه کنسول‌های نسل نهم به چه شکل است؟


منبع gamespot

اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده