نویسنده: تیم زومجی
// شنبه, ۹ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۵۹

نبرد ابرقهرمانان: آیرون‌من در مقابل بتمن

پس از یک دوره مسابقه طولانی، به فینال نبرد ابرقهرمانان رسیدیم؛ بتمن یا آیرون‌من؟ کدام یک قهرمان می‌شود؟

مسابقه نبرد ابرقهرمانان، از تاریخ ۲۳ بهمن رسما آغاز شد و در آن، شاهد رقابت ۳۲ شخصیت محبوب از بین کاراکتر‌های دی‌سی و مارول با یکدیگر بودیم. پس از انجام رقابت‌های مختلف در مراحل متفاوت این مسابقه، در نهایت یک قهرمان از دنیای دی‌سی و یک قهرمان از دنیای مارول به فینال مسابقات رسیده‌اند؛ از یک طرف، بتمن، شوالیه تاریکی محبوب دی‌سی را داریم و از طرف دیگر هم شخصیت آیرون‌من به فینال رسیده که در این راه، از پس سوپرمن محبوب برآمده است. اما در نهایت کدام یک از این دو برنده نهایی نبرد ابرقهرمانان خواهد بود؟ این سوالی است که رای شما کاربران عزیز پاسخ آن را خواهد داد. پس در ادامه توضیحات مختصری از این دو شخصیت محبوب داریم و بعد هم به سراغ رای‌گیری می‌رویم؛ فقط در نظر داشته باشید که حتما قبل از شرکت در نظرسنجی و در صورتی که هنوز فرم قرعه‌کشی را پُر نکرده‌اید، ازطریق فرم زیر این کار را انجام دهید. البته اگر قبلا فرم را پُر کرده‌اید، نیازی به مجددا تکمیل کردن آن نیست و در قرعه‌کشی شرکت خواهید کرد:

برای شرکت در نظرسنجی آیرون‌من و بتمن وارد لینک زیر شوید

آیرون‌من

لوکی

اگر بتمن را ابر قهرمان پولدار دی‌سی بنامیم، می‌توان به آیرون من لقب ابر قهرمان پولدار مارول را اهدا کرد. کاراکتری که از تمام دارایی‌ها و منابع مالی خود برای کمک به‌دیگران و همچنین نجات انسان‌ها استفاده می‌کند. آیرون من همانند بتمن فاقد نیروی ابرقهرمانی خاصی است و چیزی که او را از سایر قهرمان‌های مارول متمایز می‌کند، منابع مالی، گجت‌ها و لباس مخصوصی است که از او محافظت می‌کند. لباس جنگی تونی استارک که درواقع یک زره آهنی است، به‌نحوی ساخته شده است که در برابر فشار و ضربه توانایی بالایی دارد و همچنین به‌صورت ضدگلوله طراحی شده است. ازطرفی سلاح‌هایی که روی لباس جنگی آ‌یرون من قرار داده شده، به تونی استارک اجازه می‌دهد که به‌خوبی جلوی هر تهدیدی بایستد. تونی استارک یک کاراکتر احساسی است که بعضی وقت‌ها این احساس جلوی عملکرد او را گرفته است.

بااین‌حال آیرون من همیشه تلاش خود را کرده است که احساس او نتواند بر منطق و واقعیت چیره شود. البته بخشی از این اخلاقیات تونی استارک، از دوران نوجوانی او سرچشمه می‌گیرد. تونی استارک فرزند ماریا و هاوارد استارک است که به‌خاطر وجود پدرش و صنایع استارک، هیچ‌وقت کمبود مهر و محبت و بی‌پولی را تجربه نکرده است. صنایع استارک همانند یک شرکت خانوادگی میان استارک‌ها است و روی تجهیزات نظامی کار می‌کند. دوران خوب و خوش تونی استارک زمانی پایان یافت که در یک اتفاق غیرمنتظره و مشکوک، پدر و مادر تونی استارک کشته شدند. از آن روز صنایع استارک به تونی رسید و جدا از تحمل و کنار آمدن با غم از دست دادن خانواده، باید وظایف خود را هم به‌درستی انجام می‌داد. در ادامه و پس از دزدیده شدن تونی استارک در یکی از مأموریت‌های کاری، مجبور به ساخت سلاح برای دشمن شد. در این مأموریت و دزدیده شدن، ترکش‌های حاصل از انفجارها در بدن تونی استارک، جان او را تحدید می‌کردند.

ازاین‌رو درکنار تظاهر برای ساخت سلاح، هو یینسن، دستیار و دوست تونی استارک، یک صفحه فلزی و مغناطیسی را برای او ساخت تا مانع از نزدیک شدن ترکش‌ها به قلب استارک شود. رفته رفته در این ماجرا تونی استارک یک لباس جنگی فلزی هم برای خود ساخت تا دشمنان خود را از بین ببرد. پس از فرار از مخفیگاه و از دست دادن همکار خود، وی روی مدل‌های بهتر و فنی‌تر لباس جنگی خود استفاده کرد تا توانست مدل امروزی را به‌وجود بیاورد. از آن روز که تونی استارک تصمیم‌ گرفت از دانش و تجهیزات شرکت استارک برای محافظ مردم استفاده کند، نام آیرون من را به‌عنوان یک پوشش و لقب برای خود انتخاب کرد. آیرون من در ادامه مقابله با شرارت مردم و سایر دشمنان زمین، گروه انتقام جویان را درکنار اشخاصی مثل کاپیتان آمریکا راه‌اندازی کرد.

البته تونی استارک در این راه با مشکلات مختلفی هم دست‌وپنجه نرم کرده است. در جریان جنگ داخلی، قرار بر این بود که سازمانی راه‌اندازی شود تا تمامی ابرقهرمان‌ها خود را به آن معرفی کنند و لایسنس یک مأمور امنیتی را دریافت کنند. ازاین‌رو می‌توانستند با آموزش‌های مختلف مهارت‌های خود را کنترل کنند. دراین‌میان کاپیتان آمریکا با این ایده مخالفت کرد و ابر قهرمان‌هایی را که مخالف این ساختار بودند، وارد تیم خود کرد. رفته رفته یک نبرد میان گروه آیرون من و کاپیتان آمریکا شکل گرفت و در نهایت کاپیتان آمریکا برای جلوگیری از خسارت‌های جانی و مالی به شهروندان، تسلیم شد؛ البته او در یک نبر توانسته بود آیرون من را به‌صورت کامل شکست دهد. پس از تمام شدن این اتفاقات و تأسیس گروه جدید انتقام جویان توسط تونی استارک، کاپیتان آمریکا در یک سانحه به‌قتل رسید؛ اتفاقی که خیلی از ابرقهرمان‌ها تونی استارک را به‌خاطر آن سرزنش می‌کردند. تونی استارک شاید در زندگی خود تصمیم‌های غلط زیادی گرفته باشد، اما همواره یک حامی بزرگ برای ابر قهرمان‌ها و ناجی برای انسان‌ها به‌حساب می‌آید و محبوبیت آیرون من هیچ‌وقت مانع از گمراه شدن او نشده است.

بتمن

گرین ارو

در تعریف ابرقهرمانان داریم که ابرقهرمان، به‌انسانی با قدرت‌های مافوق طبیعی و خارق‌العاده گفته می‌شود که برای نجات مردم به‌پا می‌خیزد و آماده‌ی رزم می‌شود. شاید این موضوع برای بتمن فرق داشته باشد.

در لت‌وپار کردن مجرم‌های گاتهام سیتی، در حل کردن قتل‌ها و ماجراهایی که قاتلان روانی این شهر آن‌ها را رقم زده‌اند، در ورای تبدیل کردن گاتهام به‌یک جای بهتر، در ورای اثبات ایده‌ی «هرکسی می‌تواند یک قهرمان باشد»، بتمن برای سیراب کردن عطش انتقامی که زخمش سالیان سال در وجودش به‌سالم‌ترین و تازه‌ترین شکل ممکن زنده بود، شب‌ها را به جولانگاه خودش و جهنم خلاف‌کارها تبدیل می‌کند. جنگ بروس وین با خلاف‌کاران شهر و انگیزه‌ی انفجاری او برای پاک کردن شهر از ننگ تک‌تک مجرمانش، در کودکی او، در آن لحظه‌ی لعنتی مرگ پدر و مادرش در جلوی چشمان او توسط یک خلافکار دون‌مایه، سرچشمه می‌گیرد. بروس وین که با حل شدن در وحشت قدیمی خود، ترس از خفاش‌ها، یک نماد ویژه از عدالت‌خواهی با نام بتمن را پدید آورد، از شب‌گردی و کد ویژه‌اش برای نکشتن خلاف‌کاران گرفته تا رفتار ترسناک و خاموشش، خود را به‌شوالیه‌ی تاریکی گاتهام تبدیل کرد و شاید به‌همین دلیل باشد که در خیابان‌های گاتهام کسی برای ظاهر شدن خفاش شب‌های شهر انتظار نمی‌کشد و شاید این همان دلیلی است که بتمن را به‌یکی از خاص‌ترین ابرقهرمان‌هایی تبدیل کند تا به امروز شاهد خلقت‌شان بوده‌ایم.

بروس وین یا همان بتمن، در خانواده‌ای ثروتمند متولد شد. مارثا و توماس وین، مادر و پدر او که از خانواده‌های اشرافی کین و وین بودند، والدین بروس محسوب می‌شدند و پسر خود را در ناز و نعمت، باتوجه و مراقبت بسیار زیادی بزرگ کردند. بروس می‌توانست برادر هم داشته باشد و حتی اسم «توماس وین جونیور» هم برای این فرزند خانواده‌ی وین انتخاب شده بود اما گروه Court of Owls با ایجاد کردن یک تصادف خیابانی، این فرزند خانواده‌ی وین را از بین برد.

در روزی از روزها، بروس همراه با پدر و مادرش به‌یکی از تئاترهای شخصیت زورو می‌روند. در راه بازگشت، در یکی دیگر از کوچه‌های مملو از جرم و جنایت گاتهام، یک خلاف‌کار دون‌مایه با نام «جو چیل» برای سرقت اموال توماس و مارثا، روی آن‌ها اسلحه‌ می‌کشد و پس از اتمام سرقتش، آن دو را می‌کشد. شبی که می‌توانست به‌عنوان بهترین و ماندگارترین شب زندگی بروس باشد، به‌تلخ‌ترین و بدترین شب زندگی‌اش تبدیل می‌شود. بروس پس از این ماجرا، به‌شخصی تقریبا افسرده‌ تبدیل می‌شود و سال‌های بعد، هم در روابط عاطفی‌اش شکست می‌خورد و هم از محل تحصیلش اخراج می‌شود. بروس جوان که حالا برای گرفتن انتقام از تمامی مجرمان شهر عزم خود را جزم کرده است، تصمیم می‌گیرد به‌تمامی نقاط جهان سفر کند و در قالب یک انسان کامل، به گاتهام برگردد و هدفش را دنبال کند. در برزیل، ژاپن، روسیه، فرانسه، هیمالیا، تبت و بیشتر، بروس آداب مبارزه، جرم‌شناسی، رانندگی، بدل‌کاری و بیشتر را می‌آموزد و به‌گاتهام برمی‌گردد. بروس با درآغوش کشیدن وحشت خود از خفاش‌ها، تصمیم می‌گیرد تا به‌وحشت خلافکاران گاتهام تبدیل شود؛ نمادی با نام بتمن متولد و زندگی دوگانه‌ی بروس وین در صبح و بتمن در شب آغاز می‌شود.

جوکر، ریدلر، هارلی کویین، بین، مدهتر، پویزن‌آیوی، مترسک، بلک مسک، کت وومن، دوچهره، فایرفلای، راس‌الغول، دث استروک، پنگوئن و یک عالمه‌ نام دیگر از دشمنان بتمن هستند که فعالیت‌های خفاش شب گاتهام، آن‌ها را برای نابود کردنش به‌تکاپو می‌اندازند.

ماجراهای بتمن در کنار داستان‌های آیرون‌من، گرین‌ارو و قهرمانانی که بدون هیچ قدرت خاص و ماورایی، پابه‌دنیای مبارزه با خلاف‌کاران می‌گذارند از جمله داستان‌های به‌شدت الهام‌بخش، قابل‌درک و هم‌ذات‌پنداری است. روایتی حماسی که ثابت می‌کند یک قهرمان هرکسی می‌تواند باشد. حتی کسی مثل جیم گوردون که کت خود را روی شانه‌ی بروس وینِ یتیم گذاشت، با او همراه شد و کاری کرد تا بروس وینِ تنها، بداند که دنیا هنوز تمام نشده است.

حال نوبت شما است تا ازطریق نظرسنجی زیر، شخصیت محبوب خودتان را از بین آیرون‌من و بتمن انتخاب کنید:

برای شرکت در نظرسنجی آیرون‌من و بتمن وارد لینک زیر شوید

جوایز مسابقه با حمایت آونگ:

  • پلی‌استیشن 4 ارتقا یافته با SSD Adata SU800 512GB و هارد اکسترنال گیمینگ یک ترابایتی Adata 770G برای دو نفر
  • درایو اس اس‌دی Adata SX8200 Pro یا S11 Pro با ظرفیتی ۵۱۲ گیگابایت برای سه نفر
  • اس اس‌دی پر سرعت و با دوام Adata SU800 با ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت برای سه نفر
  • هارد اکسترنال Adata HD380، تنها هارد مقاوم دربرابر ۳ تن فشار در دنیا با ظرفیت ۲ ترابایت برای دو نفر
  • هارد اکسترنال Adata HD770G، اولین هارد اکسترنال مقاوم با نورپردازی RGB برای سه نفر

اسپانسر نبرد ابرقهرمانان زومجی:

آونگ


منبع زومجی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده