// چهار شنبه, ۲۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۲۶

سازنده Red Dead Redemption 2 به‌خاطر استفاده از نام پینکرتون در این بازی، درگیر نبرد حقوقی شد

شرکتی به نام پینکرتون با ادعای استفاده غیر مجاز از نام تجاریش در Red Dead Redemption 2، راکستار و تیک تو اینتراکتیو را تهدید به شکایت کرد.

شکی نیست که بازی Red Dead Redemption 2 از کمپانی راک‌استار (Rockstar Games) توانست با داستان و شخصیت‌های جذابش، دل هر سلیقه‌ای را به دست آورد. داستان‌گویی بازی به قدری شگفت‌انگیز بود که باعث شد بازیکنان کم‌کم از نام‌هایی چون «اودریسکول» و «پینکرتون» متنفر شوند. حالا مشخص شده که پینتکرتون‌ها در دنیای واقعی وجود دارند و در حال حاضر درگیر یک شکایت حقوقی از راک استار و تیک تو اینتراکتیو هستند.

براساس اسناد قانونی به دست آمده، شرکت مشاوره و تحقیقاتی پینکرتون در ماه دسامبر یک نامه ممنوعیت برای راکستار گیمز و تیک تو اینتراکتیو (Take-Two Interactive) فرستاده است. شرکت Pinkerton مدعی است که سازنده و ناشر Red Dead Redemption 2 بدون اجازه آن‌ها در بازی از نام تجاری آژانس تحقیقاتی پینکرتون استفاده کرده‌اند. پینکرتون همچنین اضافه کرد که نماینده‌های این آژانس «شخصیت‌های منفی» بازی هستند و قصد دارند تا پروتاگونیست اصلی را به دام بیندازند. آن‌ها در یک نامه‌ رسمی اعلام کردند که هرگز برای ارتباط با Red Dead Redemption 2 اجازه‌‌ای صادر نکرده‌اند و معتقدند که بازی «شخصیت‌ و اعتبار نام تجاری معروف پینکرتون» را خدشه‌دار کرده است.

بنا به گفته شرکت، آن‌ها حدود ۱۶۵ سال فعالیت دارند و از ۱۸۷۰ با قوانین قضایی برای مواجهه با مجرمان معروف سروکار داشته‌اند. Red Dead Redemption 2 در ۱۸۹۹ جریان دارد؛ پس این ادعا چندان بی‌راه هم نیست.

ظاهراً مشاوره و تحقیقات پینکرتون به شکل شفاف اذعان داشته که حاضرند سر رقمی کلان به توافق برسند؛ وگرنه کارشان را ادامه خواهند داد و به خاطر نقض قانون تجاری و دیگر اتهامات از Rockstar شکایت خواهند کرد.

تیم راک‌استار گیمز نیز یک شکایت حقوقی علیه شرکت تنظیم کرد و مدعی شد که استفاده پینکرتون در بازی تحت پوشش اصلاحیه اول قانون اساسی قرار دارد. راکستار اعلام کرد که RDR 2 «یک بازی با حوادث تاریخی دقیق در اواخر ۱۸۰۰ است و ارجاعات تاریخی در هر مرحله، جزوی از بافت بازی هستند».

آن‌ها همچنین اذعان داشتند که ارجاع به پینکرتون و مأمورانش «یکی از هزاران راهی است که Red Dead 2 تاریخ قرن ۱۹ را با دقت ترسیم کند». آن‌ها در ادامه نیز اشاره داشتند که پینکرتون‌ها چندان هم در طول بازی حضور ندارند؛ برای مثل فقط ۱۰ عدد از ۱۰۶ مأموریت در این بازی ۶۰ ساعته، شخصیت‌های پینکرتون را شامل می‌شود.

همچنین این بحث توسط راک‌استار شکل گرفت که پینکرتون مدت‌ها در آثار تخیلی تاریخی با مضامین غرب وحشی حضور داشته‌اند که برخی از آن‌ها عبارتند از: فیلم The Long Riders، برنامه تلویزیونی Deadwood و آهنگ Well-Known Gun از التون جان.

راکستار خواستار این شد که قاضی ضمن ختم پرونده به نفع آن‌ها، اعلام کند که این کمپانی هیچ نوع حق تجاری پینکرتون را نقض نکرده‌ است.

Red Dead Redemption 2 در ۲۶ اکتبر ۲۰۱۸ (۴ آبان) منتشر شد و علاوه بر جلب نظر منتقدین توانست فروش خوبی داشته باشد. بازی سه هفته مکرر در صدر جدول فروش بریتانیا قرار گرفت و در نوامبر بیش از ۱۷ میلیون نسخه از آن در سرتاسر جهان ارسال شد. RDR 2 هم‌اکنون برای پلتفرم‌های ایکس باکس وان و پلی استیشن 4 در دسترس قرار دارد.


منبع dualshockers
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده