// چهار شنبه, ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۱

یک گیمر نابینا موفق شده ۷۶۰۰ نفر را در Call of Duty: WWII از بین ببرد

گیمری که توانایی دیدن هیچ تصویری را ندارد، توانسته هزاران نفر را در Call of Duty: WWII شکست دهد.

یکی از کاربران یوتیوب با نام tj the blind gamer، بدون اینکه بتواند بازی را با چشمان خود ببیند، تا امروز موفق به کشتن ۷۶۰۰ نفر از حریفان خود در بازی Call of Duty: WWII شده است.

TJ در این مورد توضیح داده که بازی‌هایی مثل WWII و Black Ops III را تنها از طریق صدا دنبال می‌کند و با تمرکز خود روی بخش‌های صوتی این بازی‌ها می‌تواند کارهای جالبی انجام دهد. او نه فقط در بخش آنلاین رقابتی، بلکه در بخش‌هایی مثل نقشه‌های Zombies Chronicles بلک آپس 3 هم به بازی می‌پردازد و می‌تواند از طریق صداهای تولید شده توسط چیزهایی مثل دستگاه Gobblegum به بازی در نقشه‌هایی مثل نسخه ریمستر شده Nacht der Untoten مشغول شود.

خبرنگار کوتاکو برای صحبت با TJ به سراغ او رفته و توانسته اطلاعات بیشتری از این گیمر منحصربه‌فرد به‌دست آورد. TJ در ایالت یوتا زندگی می‌کند و ۱۹ سال سن دارد. او سال‌ها عاشق و شیفته سری کالاف دیوتی بود و قبل از اینکه نابینا شود هم جزء طرفداران این سری محسوب می‌شده است. TJ از سن هشت سالگی با بخش زامبی Call of Duty: World at War اثر Treyarch به آن علاقه‌مند شد و بعدها هم زمان زیادی را صرف بخش چند نفره Modern Warfare 2 کرد. در آن زمان تنها چشم راست او به درستی کار می‌کرد و مجبور بود از عینک استفاده کند. TJ تا بلک آپس 2 به همین شکل ادامه داد، ولی بعدها چشم راستش هم با مشکل مواجه شده و به شکل کامل نابینا شد، تا اینکه دوباره با بلک آپس 3 به سراغ این سری آمد.

TJ در این رابطه توضیحات جالبی داده است:

وقتی بینایی خود را به شکل کامل از دست دادم و می‌خواستم دوباره Call of Duty بازی کنم، این کار به شدت سخت بود چون تا آن موقع عادت نداشتم به شکل حرفه‌ای و با این دقت از هدست استفاده کنم؛ موضوعی که بعد از نابینا شدن به آن نیاز پیدا کردم.

یک سری تنظیمات و Perkها در بلک آپس 3 وجود دارد که به صورت اتفاقی به شکلی طراحی شده که بازیکن‌های دچار معلولیت می‌توانند استفاده‌های جالبی از آن‌ها بکنند. برای مثال «آگاهی» (Awareness) این قابلیت را دارد که صدای پای دشمن و حرکات او را تقویت کند. «حس ششم» (Sixth Sense) جوری طراحی شده که افکت‌های صوتی مناسبی برای نابینایان و افکت‌های تصویری خاصی برای ناشنوایان ایجاد می‌کند. همین‌طور «دنبال‌کننده» (Tracker) هم کمک زیادی به افراد کم‌بینا می‌کند.

tj the blind gamer

اضافه شدن پشتیبانی از «الکسا» (Alexa، دستیار صوتی هوشمند آمازون) به Call of Duty هم اتفاق خوبی بود که می‌تواند به گیمرهایی با بعضی محدودیت‌ها کمک کند. بازیکن می‌تواند از طریق ارتباط بین الکسا و بازی، به بازی فرمان‌های صوتی بدهد یا اطلاعاتی از آن به‌دست آورد. موضوعی که به TJ هم کمک می‌کند به شکل دقیق‌تری با بازی در ارتباط باشد و اطلاعات و نکاتی از گیم‌پلی و شخصیتش درون بازی و میزان پیشرفت به‌دست آورده و از آنلاین شدن دوستان خود هم با خبر شود.

TJ در جواب خبرنگار کوتاکو که از او پرسیده Activision می‌تواند چه کارهای بیشتری برای دسترسی بهتر نابینایان به Call of Duty انجام دهد، گفته:

چیزی که همیشه به آن فکر می‌کنم، نوعی تنظیمات یا Perk مخصوص است که افکت‌های صوتی مناسبی را به شکل دائم و همیشگی برای مودهای Objective ارائه دهد و مثلاً تگ‌های Kill Confirmed، پرچم‌های Capture the Flag و نقاط مهم و بمب‌گذاری Demolition و Search and Destroy را از این طریق به اطلاع بازیکن برساند. به این شکل بازیکن‌های نابینا هم می‌توانند راحت‌تر بازی را دنبال کنند.

او همچنین پیشنهاد اضافه شدن ویژگی‌ای را داده که همه اطلاعات نوشتاری بازی را به شکل صوتی هم برای مخاطب بخواند و دیگر نیازی نباشد که بازیکن نابینا از اطرافیان خود کمک بگیرد تا اطلاعات مختلف را به او بگوید یا مجبور شود بعد از آزاد شدن هر اسلحه به دنبال کسب اطلاعات بیشتر از آن برود.

TJ از Treyarch هم بابت Zombies Chronicles DLC و کیفیت صوتی بالای آن تشکر کرده و امیدوار است در نسخه‌های بعدی هم شاهد همین کیفیت بالا باشد. در نهایت هم خبرنگار کوتاکو از اهداف آینده TJ در Call of Duty پرسیده و او می‌گوید:

هدف فعلی و کوتاه‌مدت من این است که بتوانم ۱۰ هزار نفر را در این بازی از بین ببرم و تا امروز نشنیده‌ام که فرد نابینای دیگری موفق به انجام این کار شده باشد.

او همچنین دوست دارد به اولین نابینایی تبدیل شود که به بالاترین جایگاه Master Prestige در Call of Duty: WWII می‌رسد. در نهایت هم بد نیست بدانید که TJ به جز این سری، سراغ بازی‌های دیگری مثل Diablo III هم می‌رود و این بازی را اثری می‌داند که افراد نابینا می‌توانند به خوبی از آن لذت ببرند.


منبع Kotaku
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده